Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje”: kaip padėti vaikui skyrybų metu?

Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Laba diena, brangūs bičiuliai! Esu laiminga ir dėkinga, kad klausote, išgirstate, išsipasakojate, diskutuojate, parašote, siūlote temas… Kai kalbame apie vaikų pasaulį, laiko ir temų niekuomet nebus per daug, tiesa? Būti gerais tėvais, globėjais, pedagogais, žmonėmis su vaikais ir dėl vaikų ne visuomet pavyksta, ne visuomet lengva, bet visuomet verta stengtis! 🙂 Antrus metus FM99 eteryje vyksta laidos „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” penktadieniais 10.20 val., kartojimai – sekmadieniais taip pat po 10 valandos. Prisijunkite! O gal išgirsite kažką labai svarbaus ir artimo Jums?! 🙂

Na, o šiandien mūsų pokalbio tema – Jos Didenybė Skyrybos… Taip, Didenybė, nes vos vienas jos prisilietimas gali tiek daug, kaip retas koks įvykis, ypač vaiko gyvenime. Turbūt sutiksime, kad vienas sunkiausių išgyvenimų, – šeimos griūtis. Neretai vyras ir žmona turi bent kažkokius pasirinkimus tose sudėtingose situacijose, o štai vaikai – ne. Apie tai, kokį poveikį skyrybos daro tėvams ir vaikams, ką išgyvena vaikai per skyrybas ir po jų, kalbėjome su psichologu Mykolu Trunce.

Skyrybų momentu, vienas ir kitas sutuoktinis, jie turi labai daug reikalų patys su savim susitvarkyti ir visiškai užmiršta vaikus, o tie dar labiau kenčia, todėl, kad, kai jie girdėjo tėvų konfliktus, jautėsi nesaugūs, o kai tėvai skiriasi, jie irgi pasijaučia nesaugūs, nereikalingi. Tada juose kyla gėda ir kaltė”.

Mykolas Truncė
Psichologas Mykolas Truncė (www.stipriseima.lt nuotr.)

Kaip kalbėjo psichologas M. Truncė: susidarius skyrybų situacijai, vaikai neretai lieka nematomi, pasitraukia į antrą planą. Galbūt jie nedrįsta prasitarti, bet jų kančia dar didesnė, nei suaugusiųjų. Mažieji patiria baimę, nerimą, stiprius praradimo ir paliktumo jausmus, kaltę, vienišumą, gali prarasti pasaulio stabilumo jausmą. Augančios asmenybės gali ieškoti neadekvačių išeičių, patirti elgesio sutrikimus.

Pasak psichologo, jeigu suaugusieji dar sugeba kažkaip išsilaižyti savo žaizdeles, tai vaikui skyrybos yra nepataisoma žala. Ir su tuo reikia ypatingai dirbti. Vaikas turi jausti, kad yra mylimas ir neatskirtas, svarbu sakyti vaikui, kad jis yra pats svarbiausias ir tėvai, net jeigu ir bus atskirai, visada bus su vaiku, jeigu ne tiesiogiai, tai mintimis.

Kaip sako M. Truncė, žinią apie skyrybas vaikui reikia pranešti palaipsniui, kad spėtų susitaikyti su ta mintimi. Tai yra permainos jo gyvenime, didelis iššūkis, o jeigu dar po skyrybų vaikas turi persikraustyti, išvykti į kitą vietą, pakeisti draugus, jam yra keli smūgiai. Jis netenka tėvo ar mamos, klasės, kiemo draugų… Gali užsiverti, panirti į kompiuterinius žaidimus. Atsiradusią tuštumą vaikui reikėtų užpildyti bendravimu su draugais, kitais giminaičiais, kad pajustų saugumo jausmą.

„…Galbūt jie nedrįsta prasitarti, bet jų kančia dar didesnė, nei suaugusiųjų…”

Leiskime vaikui liūdėti, išsisakyti, jausti, praleiskime daugiau laiko drauge. Stenkitės neperkelti sunkių išgyvenimų vaikams, supraskime juos, priimkime visus jų jausmus, abejones, verksmą, baimę, būkime atviri, nuoširdūs, pasiaukojantys ir įkvepiantys. Tebūna namai vaikams saugiu prieglobsčiu, leidimu būti tokiais, kokie jie yra, rūpestingumo ir užuovėjos vieta”.

M. Truncė
Už galimybę rengti laidas „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” nuoširdžiai dėkojame Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui, iš dalies prisidedančiam prie laidos finansavimo!

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...