Vaikus globojančios Alytaus rajono šeimos sulauks papildomų išmokų (papildyta interviu)

Globoti vaikus skatins pinigais

Alytaus rajono savivaldybė šalyje bus pirma, kuri jau nuo kito mėnesio finansiškai rems visas globoti vaikus apsiėmusias rajono šeimas. Prie valstybės skiriamos išmokos už kiekvieną vaiką bus pridedama po 160 eurų. Kaip radijo stočiai „FM99“ pasakojo Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas: „Tas vaikas, kuris auga pas globėjus, auga labiau socializuotas.

Tikimasi, kad be tėvų globos likusiems vaikams bus lengviau rasti namus, taip pat tikimasi sutaupyti rajono biudžeto lėšų. Juk vaikų išlaikymas globos įstaigose savivaldybei kainuoja kur kas brangiau, nei reikės pinigų papildomoms išmokoms.

Ieškos šeimų

Rajono taryba artimiausiame posėdyje turėtų pritarti sumanymui kiekvienai vaikus priėmusiai globoti šeimai už kiekvieną globotinį mokėti po 160 eurų. Alytaus rajono meras patikino, kad norima, jog vaikų globos įstaigose neliktų nė vieno vaiko iš viso rajono. Anot mero, pirminiais skaičiavimais, savivaldybės biudžetui toks sumanymas atsieis iki 100 tūkst. eurų per metus.

Esą nuo lapkričio savivaldybės valdininkai pradės važinėti pas norinčias globoti vaikus šeimas ir aiškinsis, kiek jos iš tikrųjų tam pasirengusios. Kai kurios šeimos, kaip tikimasi, globotinių sulauks dar šįmet.

Asociatyvi nuotr.

Asociatyvi nuotr.

Meras neslėpė ir ekonominės naudos – kas mėnesį mokant šeimoms už globojamus vaikus numatytas išmokas būtų ir sutaupoma savivaldybės biudžeto lėšų. Alytaus rajono savivaldybė už kiekvieną globotinį miesto vaikų globos namams moka po 611 eurų. Jei būti globėjais norinčių šeimų neatsiras Alytaus rajone, jų bus ieškoma Alytaus mieste, o gal net ir visoje Lietuvoje. Šiuo metu Alytaus rajone globojami 55 vaikai.

Mažiausios lėšos

Statistikos duomenimis, praėjusių metų pabaigoje Lietuvoje buvo globojami 9684 vaikai. Iš jų 58,7 proc. augo globėjų šeimose, 4,6 proc. – šeimynose, 36,8 proc. – globos institucijose. Pernai globa buvo nustatyta 1871 vaikui, tačiau šeimų globai buvo patikėti tik 878 vaikai. Už kiekvieną globojamą vaiką valstybė šeimoms kas mėnesį skiria 152 eurus. Vaikus globojančios šeimynos gauna dvigubai daugiau, o vaiko globojimas kai kuriose institucijose per mėnesį valstybei kainuoja net ir 1000 ar daugiau eurų. Lietuvos vaikų globėjų asociacijos pirmininkas Romas Liutkus, iki pilnametystės užauginęs globojamą vaiką, teigė, kad ir savų, ir globojamų vaikų išlaikymas kainuoja nemenkus pinigus, ypač jei vaikas yra gabus ir iniciatyvus, nori lankyti įvairius būrelius, nes iš valstybės biudžeto apmokama tik labai nedidelė dalis popamokinės veiklos. „Tikrai ne visos vaikus globojančios šeimos gali sau leisti, kad vaikai lankytų po keletą mokamų būrelių arba užmokyklinių įstaigų – sporto, muzikos, dailės mokyklas“, – pažymėjo R. Liutkus. Todėl, anot jo, Alytaus rajono savivaldybės ketinamos mokėti išmokos vaikus globojančioms šeimoms bus nemenka parama ir sutinkančių paimti globoti vaikus tikrai gali pagausėti.

Pinigų yra

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto (SRDK) pirmininko pavaduotojas Rimantas Jonas Dagys teigė, kad savivaldybės turi pinigų šeimose globojamiems vaikams remti, nes joms lieka beveik trečdalis nepanaudotų socialinei paramai skirtų lėšų. Ir tik nuo pačių savivaldybių priklauso, kam šie pinigai panaudojami – ar naujiems automobiliams įsigyti, ar išdalyti stokojantiesiems kaip pašalpas.

Informacijos šaltinis: Kazys Kazakevičius „Lietuvos žinios“

Komentarai

komentarai(-ų)