Valdas Kaminskas: problema yra labai taršus mūsų mirusiųjų pagerbimo būdas

Prenumeruokite ir klausykite tinklalaidžių platformoseApple podcasts | Spotify | Google podcasts | RSS|Breaker| Castbox |Overcast | Pocket Casts | RadioPublic

Pakalbėkime apie kapines, apie laidojimą ir mūsų meilės mirusiesiems išraišką ir tvarumą. Valdas Kaminskas, Lapkričio antrosios draugijos įkūrėjas, pasakoja apie kapines, laidojimo tradicijas, su tuo susijusius teisės aktus ir apie tvarumą laidojimo vietose.

Valdas Kaminskas

Ar žinojote, jog būtent Valdas Kaminskas buvo vienas pirmųjų Lietuvoje, pradėjęs skaitmeninti kapines? Viskas prasidėjo draugų rate.

„Pradėjo vystytis idėjos, kaip galima būtų kitaip pažvelgti į mūsų artimųjų išėjimą Anapilin. Taip pat mums buvo aktualu pasižiūrėti ar nenunyksta atmintis, kaip mes linkę ją išlaikyti. Todėl mes 2010 metais subūrėme savo vaikus į ekspedicinį būrelį, padarėme pirmąjį išvažiavimą ir suskaitmeninome pirmąsias kaimo kapinaites. Mes buvome nusprendę, kad reikia perkelti tą atmintį iš fizinių kapinių į internetą“, – apie kapinių skaitmeninimo idėją ir Lapkričio 2-osios draugijos atsiradimą pasakoja Valdas. Asociacijos „Lapkričio 2-sios draugija“ nuveiktus darbus galite pamatyti Atminimo knygoje.

atminimoknyga.lt pagalbininkų komanda

Laidoje išgirsite įdomių pašnekovo pasakojimų apie kitų šalių laidojimo tradicijas, jo nuomonę apie mūsų laidojimo bei kapinių lankymo kultūros privalumus ir trūkumus ir apie tvarumą kapinėse. 

 Ar žinote per kiek metų suyra stiklas? Per 1000 metų. O kiek šiais metais per Vėlines nunešėte į kapines žvakių stikliniuose dėkluose? 

Pastaruoju metu vis dažniau ir dažniau girdime žodį  tvarumas, bet ar suprantame, ką jis reiškia?  Tvarumo sąvoka pirmą kartą pavartota 1987 m. Jungtinių Tautų̨ organizacijos ataskaitoje „Mūsų bendra ateitis“ (angl. “Our common future“), kurioje išskirtas tvaraus vystymosi strategijos siekis – harmonijos palaikymas tarp žmonių̨, gamtos bei visuomenės tarpusavio santykių (Bendoraitienė ir Šimkutė, 2016). Tvarus vystymasis – tai daugialypis įsipareigojimas pasiekti geresnę visų žmonių̨ gyvenimo kokybę. Paklausite, kaip su tuo susiję mirusieji? Ogi labai glaudžiai.  Kuo didesnė mūsų meilė ir pagarba mirusiajam, tuo labiau nusigręžiame nuo tvarumo idėjų.

Daugiau paaiškinimų, tikriausiai, nebereikia, ko tikrai reikia, tai išvadų ir suvokimo, kad pagarba ir meilė mirusiems artimiesiems nematuojama žvakių kiekiu. 

„Papasakok man“ laida dalinai finansuojama Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo.

Komentarai

komentarai(-ų)