Valstybės ir savivaldybių įmonėms – griežtesni skaidrumo filtrai

Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo apriboti valstybės ir savivaldybių įmonių paramos gavėjų sąrašą. Įstatymų pataisomis, kurios bus pateiktos Seimui, šalies vadovė taip pat siūlo skaidrinti šių įmonių veiklą.

Kelių įstatymų pataisomis prezidentė siūlo grąžinti draudimą valstybės ir savivaldybės valdomoms įmonėms remti savo steigėjus ir su jais susijusius kitus juridinius asmenis. Pataisomis taip pat būtų nustatyta, kad politinės partijos negali būti tokios paramos gavėjos, o kaip parama gautomis paslaugomis negali būti remiami ir atskiri politikai.

Šiuo metu negaliojant tokioms nuostatoms, valstybės ir savivaldybės įmonės gali remti savo pagrindinius akcininkus, kas gali sukelti interesų konfliktą ir didinti korupcinę riziką, sako šalies vadovės patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Valdemaras Sarapinas. Jo pateiktais duomenimis, per pastaruosius dvejus metus penkios savivaldybės buvo paremtos iš savo įsteigų įmonių daugiau nei 400 tūkst. eurų.

Šalies vadovė D. Grybauskaitė

Šalies vadovė D. Grybauskaitė teiks pataisas, kurios skaidrins valstybės ir savivaldybių įmonių veiklą. (R. Dačkaus nuotr.)

Šis pasiūlymas gali būti pritaikomas ir Druskininkų savivaldybės įsteigtam vandens pramogų parkui „Aqua“, nors tai formaliai ir nėra savivaldybės įmonė, nurodė V.Sarapinas. Šiuo metu Specialiųjų tyrimų tarnyba atlieka ikiteisminį tyrimą dėl šio parko, įtarimai piktnaudžiaujant tarnyba buvo pareikšti įmonės direktoriui Edmundui Antanaičiui. „Aqua“ paslaugomis galėjo nemokamai naudotis politikai.

Patarėjas taip pat pridūrė, kad per metus labdarai ir paramai valstybės įmonė „Lietuvos geležinkeliai“ vidutiniškai skiria apie milijoną eurų, akcinė bendrovė „Klaipėdos nafta“ – apie 150 tūkst. eurų, akcinė bendrovė „Lietuvos paštas“ – apie 140 tūkst. eurų. Pasak V.Sarapino, tokios paramos teisėtumas, skaidrumas ir tikslingumas neturi kelti abejonių visuomenei.

 

Taip pat D.Grybauskaitė siūlo viešinti valstybės ir savivaldybių įmonių teikiamos paramos dydžius ir jos gavėjus. Taip pat būtų nustatyta pareiga savivaldybėms teikti informaciją apie gautą paramą, vykdomus paramos projektus, taip pat savo valdomas įmones, jų vadovus ir veiklos rezultatus.

Pataisomis siūloma nustatyti, kad naujo viešųjų paslaugų teikėjo steigimas būtų negalimas be išankstinio Konkurencijos tarybos vertinimo, ar tai neturės neigiamos įtakos konkurencijai.

gfh

Prezidentė siūlo viešinti valstybės ir savivaldybių įmonių paramos teikiamus dydžius ir jos gavėjus. R. Dačkaus nuotr.)

Prezidentė, anot jos patarėjo, taip pat buvo numačiusi siūlyti suteikti galimybę Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atlikti korupcijos rizikos analizę valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse ir pateikti savo vertinimą viešai. Tačiau pastarojo siūlymo nuspręsta neteikti, nes panašų siūlymą Seime yra registravęs parlamentaras Vitalijus Gailius. Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas liberalas V.Gailius sakė, kad politinė korupcija yra „tarybinių laikų patirtis“. Politikas nurodė, kad kai kuriose savivaldybėse nėra sukurti įstatymų numatyti vidaus kontrolės mechanizmai – Kontrolės komitetai, Etikos procedūrų komisijos, Antikorupcijos komisijos. Jo teigimu, vis dažniau pradedamus ikiteisminius tyrimus sąlygoja aktyvesnė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) veikla.

Nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas sakė, kad šiuo metu Lietuvoje yra nematoma ir nežinoma, kas ir kaip daro įtaką. Tam, kad tai pasikeistų, jo teigimu, reikia keisti lobistinės veiklos sampratą, užtikrinti efektyvią pranešėjų apie korupciją apsaugą ir neapsiimti antikorupcijos srityje padaryti per daug. Prezidentės siūlymus S.Muravjovas pavadino žingsniu teisinga linkme.

Prezidentės siūlomos pataisos turėtų būti užregistruotos šią savaitę.

BNS

Komentarai

komentarai(-ų)