Rugsėjo 22 d. ant Alytaus piliakalnio bus uždegta vienybės ugnis, o paroda „Mediniai stebuklai“ iškalbingai pasakos apie medžio tradiciją Dzūkijoje

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

FM99 studijoje viešėjusios viešnios iš Alytaus kraštotyros muziejaus Vilma Jenčiulytė ir Rasa Stanevičiūtė kvietė į ypatingus reginius ir renginius!

Rugsėjo 22 d. Alytaus kraštotyros muziejus kviečia susitikti ant Alytaus piliakalnio, kur 20 val. bus uždegta vienybės ugnis. Minint Baltų vienybės dieną tradiciškai taip pat bus sudegintos šiaudinės skulptūros, kuriomis pasigrožėti alytiškiai galės jau nuo rugsėjo 16 d.

Na, o iki spalio 23 dienos esame kviečiami pamatyti, išgirsti ir pajusti parodą apie gyvybiškai svarbų žmogaus ryšį su mišku, medžiais, paremtą pagarba, tvarumu, bendradarbiavimu – „Mediniai stebuklai“.

Baltų vienybės diena minima rugsėjo 22 d. Lietuvoje ir Latvijoje, pažymint 1236 m. įvykusį Saulės mūšį. Šiam įvykiui paminėti vyksta Baltų vienybės ugnies sąšauka, kurios esmė – aplankyti, įprasminti baltams atmintinas vietas, uždegti ugnis ant piliakalnių ar kitose su baltų istorija susijusiose vietose ir sujungti baltų genčių palikuonis bei žemes.

Kadaise ugnies sąšauka ant piliakalnių kvietė vienytis – ginti savo žemes, gyvastį, savastį. Vienybė padėjo išlikti ir išgyventi tūkstantmetę istoriją baltų tautoms. Kartu tai rudens lygiadienio metas, kai naktis susilygina su diena. Šią dieną tradiciškai dievybėms buvo dėkojama už derlių ir visas gamtos gerybes.

Vilma Jenčiulytė

Didžiąją dalį muziejaus etnografijos rinkinyje saugomų eksponatų sudaro įvairūs iš medžio pagaminti rankų darbo indai, įrankiai, padargai, naudoti dzūkų kasdienybėje XIX a. – XX a. viduryje. Šie iš pirmo žvilgsnio paprasti daiktai, sudarantys pagrindinę parodos MEDINIAI STEBUKLAI ašį, iškalbingai pasakoja apie medžio panaudojimo tradiciją Dzūkijoje.

MEDINIAI STEBUKLAI – tai paroda apie gyvybiškai svarbų žmogaus ryšį su mišku, medžiais, paremtą pagarba, tvarumu, bendradarbiavimu. Tai pasakojimas apie pasitikėjimą gamta, apie nepaprastai gilią ir seną medžio ir žmogaus draugystę. Paroda apie mūsų dienas pasiekusius (ne)paprastus žmogaus ir gamtos sukurtus medinius stebuklus, saugomus muziejaus etnografijos rinkinyje.

Rasa Stanevičiūtė

Genialumo ieškosime paprastume, o stebuklų – mažuose dalykuose.

Paroda veiks iki spalio 23 d.

Komentarai

komentarai(-ų)