Klausyti gyvai

22:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

Žuvinte pastebėtos trys į Lietuvą grįžusios meldinės nendrinukės

 

Šiemet Žuvinto rezervate užfiksuotos trys meldinės nendrinukės – reti paukščiai, kurie pernai perkelti į Lietuvą iš Baltarusijos. Plačiau apie tai kalbėjome su Žuvinto biosferos rezervato direktoriumi Arūnu Pranaičiu.

„Kol giesmininkai nepasiskirstė savo teritorijų, jie sunkiai nuspėjami, todėl atsargus vaikščiojimas tarp nendrių ir bandymas įžiūrėti specialų, mūsų pernai užmautą žiedą, užtruko. Paukščiui kelioms sekundėms įsikibus į nendres atviresnėje vietoje pavyko padaryti kelias fotografijas. Žalias žiedas ant kojos nepaliko jokių abejonių – tai perkelta nendrinukė“, – pranešime cituojamas perkėlimo procesą koordinavęs Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas.

Žuvinte pastebėtos trys į Lietuvą grįžusios meldinės nendrinukės (Zuvintas.lt nuotr.)

„Tai momentas Europos gamtosaugininkų bendruomenei reiškiantis ryškiai sužibusią viltį išsaugoti rečiausią žemyninės Europos giesmininką, juk ši sėkmė gali nulemti visą tolimesnę rūšies apsaugos strategiją Europoje“, – sakė jis.

Antradienį gamtininkas kartu su Žuvinto biosferos rezervato direktoriumi Arūnu Pranaičiu rado ir antrąjį paukštį su specialiu žaliu žiedu. Anot pranešimo, aplink buvo girdėti ir daugiau meldinių nendrinukių, tačiau tamsoje žiedų jiems nebepavyko pamatyti. Trečiadienio vakarą pastebėta trečioji perkelta meldinė nendrinukė.

„Nors perkėlimo metodologija buvo parengta pasitelkiant kitų rūšių sėkmingo perkėlimo patirtį ir mokslui žinomus faktus, nerimas dėl šio metodo sėkmės išliko iki pat antradienio vakaro. Natūralu – juk mes pirmieji pasaulyje taikėme perkėlimą šiai rūšiai, ir, kiek mums žinoma, pirmieji pasaulyje atlikome tolimojo migranto paukščio giesmininko perkėlimą“, – teigė Ž. Morkvėnas.

Gamtininkai nesitikėjo taip greit rasti sugrįžusių paukščių, kadangi sudėtinga ne tik 6 tūkst. km paukščių kelionė iš Afrikos, kurioje tolimųjų migrantų mirtingumas siekia apie 60 proc., bet komplikuotas ir jų ieškojimas – buvo tikimybė jų iš viso nerasti.

„Stebima tendencija, jog pirmamečiai paukščiai vengia konkurencijos su senbuviais ir todėl grįžta ne tiksliai į gimimo vietą, bet pasirenka gretimas apylinkes. Tad juos surasti yra gerokai sunkiau. Perkeltų paukščių radimo galimybę mažina ir tai, kad meldinės nendrinukės yra geros slapukės, ypač patelės“, – sakė gamtininkas.

Šiemet gamtininkai antrą kartą vykdys meldinių nendrinukių perkėlimą iš Baltarusijos į Lietuvą.

Rūšies perkėlimas (translokacija) taikomas tuomet, kai atkurti natūralias buveines jau nepakanka – rūšis būna arba visai išnykusi arba likusi populiacija per maža ir smarkiai izoliuota nuo kitų. Atliekant translokaciją 7 – 10 dienų amžiaus jaunikliai perkeliami į naują vietovę, kur žmogus jais rūpinasi iki kol paukščiai būna pasiruošę savarankiškai gyventi laukinėje gamtoje.

Maždaug 30 – 50 dienų amžiuje jaunikliai įsimena vietovę, kurioje gyvena, kaip savo namus ir po žiemojimo ten kasmet grįžta perėti. Translokacija įgyvendinama vykdant meldinės nendrinukės apsaugos projektą, jį didžiąja dalimi remia ES LIFE programa.Baltijos aplinkos forumo teigimu, meldinių nendrinukių perkėlimas su visa reikalinga įranga, parengiamaisiais darbais ir kitomis išlaidomis kainavo 86,7 tūkst. eurų.

Šis perkėlimas yra dalis Baltijos aplinkos forumo 2016–2023 metais vykdomo meldinių nendrinukių išsaugojimo projekto. Jo bendra vertė siekia daugiau nei 4 mln. eurų.

Kitos naujienos

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...