Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

A.Kubilius: „Per dieną mes sumokam už 400 naujų tankų“. Lietuva galėtų atsisakyti rusiškų dujų jau dabar, sutinka ir pramonininkai

Klausykite „Europos klubą” Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

„Europos klube“ apie sankcijas Rusijai ir Baltarusijai, apie tai ar jos gali sustabdyti karą bei kaip veikia Lietuvos pramonę. Kalbame su Europos Parlamento Pramonės ir energetikos komiteto narys Andrius Kubilius ir Arūnas Laurinaitis, Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas ir Lietuvos ekonominio ir prekybinio bendradarbiavimo su Rusijos Federacija Verslo tarybos pirmininkas.

Sankcijų daugėja, karas intensyvėja

Paskelbtas ketvirtasis ES sankcijų paketas, kuriuo uždraustas prabangos prekių eksportas į Rusiją, prekių sąrašo apimtis – 29 puslapiai. Pagaliau Į ES sankcijų paketą įtrauktas Romanas Abramovičius, uždraustos investicijos į Rusijos energetikos sektorių ir pagalba jam. Draudžiamas plieno gaminių importas iš Rusijos. Kredito reitingų agentūroms taip pat uždrausta vertinti Rusijos institucijas ir įmones, o eksporto draudimai prilygsta Šiaurės Korėjai. Bet tebeperkamos dujos, o dujų kiekis per Ukrainą pumpuojamas į Vakarų Europą nuo karo pradžios tik išaugo. 

Nors sankcijų paketai atsiranda vienas po kito, bet karo veiksmai tik intensyvėja, o Rusija kviečiasi sirus padėti išnaikinti Ukrainą. 

Į klausimą, ką būdamas Rusijos premjeru dabar darytų, Andrius Kubilius sako – sustabdyčiau karą, kuris yra nesąmonė: „Šitas karas ne tik nusikaltimas prieš Ukrainą, bet ir labai skaudžiai paliečiantis Rusijos ateitį, Rusijos inteligentai tai įvardija, kad tai kelioms rusų kartoms į ateitį didžiulis smūgis“.

Sankcijos beprecedentės, pačios skausmingiausios centrinio Rusijos banko rezervų užšaldymas, bent keliems bankams pritaikytas SWIFT, aukštųjų technologijų eksporto draudimas į Rusiją, lizinguojamiems lėktuvams, vardija europarlamentaras.

Per dieną ES sumoka už 400 rusiškų tankų

„Bet lieka esminių spragų sankcijose, kurias kuo greičiau reikia užpildyti ir čia dar Europa dvejoja ir abejoja, nors JAV ir Jungtinė Karalystė jau įvedė – turiu omenyje embargo naftai ir dujoms. Ir embargo naftai pagal pinigus svarbiau, negu embargo dujoms“, – teigia A.Kubilius. Anot jo, pagal tarptautinės žiniasklaidos skelbiamą statistiką ES per 2020 metus sumokėjo 64 milijardus eurų, iš jų 3 mlrd. už anglį, apie 8 mlrd. už dujas, visi likusieji – už naftą. 

Dabartiniais duomenimis per dieną už energetiką sumokama iki 600 milijonų eurų, kai tuo tarpu vieno Rusijos tanko gamyba kainuoja T-72 kainuoja 1,5 milijono eurų.

„Tad per dieną ES sumoka už 400 naujų tankų“, – skaičius pateikia europarlamentaras – ukrainiečiai kovoje yra pašovę apie 380 tankų, tad per vieną dieną ES tai kompensuoja. Nors tankų gamyba tokiu greičiu nevyksta, tačiau ES tuomet sėkmingai moka ir už atvykstančius prieš Ukrainą kariauti sirus, kalba A.Kubilius.

„Mano manymu galėtų Europa įvesti embargo iš karto, ir tai padėtų greičiau užbaigti karą“, – neabejoja pašnekovas.

Verslas palaiko sankcijas, įskaitant dujų embargo

Business Europe, jungiančios 34 šalių verslo struktūras, narės Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Arūnas Laurinaitis sako, kad ir verslo struktūrų nuomonė labai keičiasi – jeigu dar sausio mėnesį prieš karą įskaitant Austriją, Čekiją, Vokietiją, Italiją buvo labai atsargios, kalbant apie energetines sankcijas, tai po pirmos karo dienos visų šalių verslas priėmė sprendimą, kad tai agresija ir kad verslas turi palaikyti politinius sprendimus.

Diskutuojant Bussines Europe vyrauja dvi nuomonės, viena jų – kad reikėtų atsijungti nuo Rusijos energetikos tuoj pat, sako A.Laurinaitis. Kita nuomonė, kurią atstovauja čekai, austrai, italai ir iš dalies vokiečiai, sako, kad šiandienos atsijungimas sužlugdytų Europos pramonę ir Europos žmonės nukentėtų labiau negu procesui vykstant palaipsniui. Dėl to, kad Europa neturi fiziškai iš kur paimti papildomus energijos kiekius – maždaug pusę dujų trūksta kuo pakeisti, ir tos šalys, kurios stipriai priklausomos, kaip Vokietija, Austrija, Italija, jie nukentėtų, nes visiškai apsirūpinti neįmanoma.

Tačiau Lietuvos situacija kitokia, ir šalis galėtų apsieiti be rusiškų vamzdžių, mano LPK viceprezidentas. Vienas šaltinių – suskystintos dujos, taip pat  elektros energijos jungtys su Skandinavija ir Lenkija.

„Nematyčiau didelės tragedijos ar bėdos Lietuvai, jei Lietuva atsijungtų nuo rusiškos energetikos, ir LPK ir Lietuvos verslas palaikytų tokius politinius sprendimus suprantant, kad ir verslas turi prisiimti tuos sunkumus ir nuostolius, kurie susiję su karu“, – teigia A.Laurinaitis.

Ne tik energetika, bet ir bankai

Andrius Kubilius problemą mato ne tik neatsijungiant nuo rusiškų energijos šaltinių, bet ir tai, kad nuo SWIFT atjungti tik keli Rusijos bankai.

„Norint pirkti dujas ir naftą iš Rusijos, reikia turėti per ką atsiskaityt, todėl keli bankai palikti“, – sako europarlamentaras, teigdamas, kad reikia radikaliai įvesti kuo griežčiausias sankcijas, kurios pakeistų dabartinės Rusijos valdžios elgesį.

„Kaip tai įvyks, ar pats Putinas pakeis, ar kas nors pakeis Putiną, čia ne mums spręsti“,  – sako A.Kubilius.

Jis neabejoja, kad po karo bus kitokia Europos Sajunga, kitokia Ukraina, kitokia ir Rusija, tad apsirūpinimas dujomis po metų ar kelių gali atrodyti visai kitaip, nei dabar skaičiuojama, nes pasikeisti gali ir pati Rusija, jei Putino nebeliks.

Lietuvos verslas susiduria ne tik su ta problema, kuri atsirado su karu, bet ir su Kinijos problema, kai „tapo sunku apsirūpinti pusgaminiais ir žaliavom iš Kinijos. Tad prisidėjus Rusijai Lietuvos verslas turi didelių problemų ten, kur verslas buvo susijęs su abiem šalimis“, – sako Arūnas Laurinaitis.

Apie sankcijas ir jų poveikį klausykite plačiau.

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas” dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Kiekvienais metais sulaukiame šimtų Jūsų nuotraukų su naujai atsivėrusiomis ar iki gyvo kaulo įky...

Varėnos rajono policijos komisariato pareigūnai vykdo Gabijos Samuščenko (gim. 2006 m.) paiešką, kuri Var...

Alytuje praūžė ilgai lauktas pirmasis tokio formato kultūrinių patirčių festivalis jaunimui „Nuo ...

BALANDŽIO 30 D. 18:00 val. Alytaus kino klube "Kino kablys" kviečiame į filmo "Karta.EU" premjerą ir susi...