Alytaus Putinų gimnazija stojo į kovą su lyčių stereotipais

Jau antrus metus Alytaus Putinų gimnazijoje dirba lyčių lygybės komanda, kuri kartu su mokyklos bendruomene kuria mokyklos aplinką be lyčių stereotipų. Taip siekiama užkirsti kelią patyčioms ir smurtui dėl lyties, prie kurių pateisinimo ir normalizavimo šie stereotipai prisideda.

Putinų gimnazija, kartu su dviem kitomis mokyklomis Ukmergėje ir Jonavoje, dalyvauja bandomajame projekte. Jo metu mokyklos bendruomenė tikslingai veikia, kad sukurtų saugią aplinką visiems – ir moksleiviams, ir darbuotojams. Bendras darbas mokyklose vyksta dviem kryptimis: (1) stiprinami mokytojų ir mokyklų personalo gebėjimai užkirsti kelią lyčių stereotipams bei kartu su ekspertais rengiamas smurto prevencijos veiksmų planas (šiuo tikslu mokykloje įkurta iniciatyvinė grupė); (2) organizuojamos įvairios veiklos moksleivių sąmoningumui apie lyčių stereotipus didinti, mokoma atpažinti smurto požymius romantiniuose santykiuose.

„Labai džiaugiamės galėdami dalyvauti šiame projekte. Jau dabar pastebime daug teigiamų pokyčių. Pavyzdžiui, po patyriminių mokymų mokytojų ir specialistų komandai, gebame patys geriau atpažinti lyčių stereotipus savo darbe, kalboje, elgesyje. Ir nors pokyčiai ateina tik su laiku, visi gauti praktiniai patarimai ir metodinės priemonės, tikiu, padės greičiau sukurti mokyklos aplinką, kurioje lyčių stereotipai nedaro įtakos nei mokinių pasirinkimams ar elgesiui, nei mokytojų darbui. Apie lyčių stereotipus kalbėjome ir su tėvais praeitą savaitę vykusiame tėvų forume. Buvo malonu matyti, kaip palankiai šią temą priėmė apie 80 renginyje dalyvavusių tėčių ir mamų.“, – sako gimnazijos socialinė pedagogė metodininkė Rimtautė Marčiulionienė.

Gegužės mėnesį pradėtos veiklos su gimnazistais, prisidedančios prie veiksmo mėnesio „Mokykla be lyčių stereotipų“ visose projekte dalyvaujančiose mokyklose. Virtualiuose užsiėmimuose su moksleiviais bandoma pasitelkti naujas formas, kaip kalbėti apie lyčių stereotipus ir nelygybę tarp moterų ir vyrų. Pavyzdžiui, protmūšyje „Moterys vyrų pasaulyje“ į komandas susiskirstę 80 moksleivių varžėsi, kas greičiau teisingai atsakys į tokius klausimus kaip „Kiek Nobelio premijų įteikta moterims?“, „Kuri valstybė pasaulyje nesuteikia apmokamų motinystės atostogų?“, „Kurioje šalyje moterims reikalingas vyro leidimas dirbti?“, „Keleriais metais vyrų gyvenimo trukmė Lietuvoje yra mažesnė nei moterų?“, „Koks didžiausias svoris, kurį pasaulyje iškėlė moteris?“ ir pan. Taip pat organizuojamos interaktyvios pamokos apie lyčių stereotipus ir jų poveikį kasdieniame gyvenime.

Mokytojams pasiūlyti komiksai – priemonė, padėsianti tarp mokytojų ir mokinių kvestionuoti gajus lyčių stereotipus. Šiuos komiksus kartu su projekto ekspertais kūrė gimnazijos moksleiviai kūrybinėse sesijose pernai metų rudenį.

Komentarai

komentarai(-ų)