Klausyti gyvai

13:35 - 14:00

Ši diena muzikos istorijoje

Ar persikels slaugos paslaugos iš „šiluminių” reabilitacijos centro į ligoninę? Kokia situacija dabar šiose įstaigose

Prenumeruokite FM99 radijo podcast’ą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Alytaus mieste šiuo metu yra dvi įstaigos, teikiančios ilgalaikės socialinės globos paslaugas – VšĮ Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centras (AMRSC) bei Alytaus St.Kudirkos ligoninė. Miesto taryba šį ketvirtadienį priėmė sprendimą ieškoti galimybių reorganizuoti šių paslaugų teikimą, o gal ir visą AMRSC. Tarybai buvo teiktas tarybos narės Lauros Radzevičiūtės sprendimas su nurodymu iki rugsėjo padaryti AMRSC reorganizavimo galimybių studiją, tačiau kilus aštresnėms diskusijoms, administracija sukurpė savo sprendimo alternatyvą, kurioje viskas labiau neapibrėžta, bet bus kuriama darbo grupė reikalui spręsti.

Ginčai tarp tarybos narių kilo ir dėl to, ar ši grupė turi būti politizuota. “Alytaus piliečių” frakcijos atstovė, anksčiau kuravusi šią sritį vicemerė Valė Gibienė siūlė palikti sprendimus specialistams ir nepolitikuosti, bet dauguma tarybos narių manė, kad be jų ši grupė niekaip neatliks savo darbo.

Slauga – abiejose įstaigose

Kas šiuo metu vyksta minėtose medicinos įstaigose – AMRSC bei Alytaus ligoninėje ir kiek bei kokių teikiama slaugos paslaugų, FM99 pasakojo Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centro direktorė Irma Maskeliūnienė ir Alytaus St.Kudirkos ligoninės direktorius Artūras Vasiliauskas.

AMRC pagrindinė veikla – slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugos, kuriame yra 65 lovos slaugos ir 2 paliatyvios pagalbos. Skyrius  praktiškai pilnai užpildytas, sako I.Maskeliūnienė. Dar viena centro teikiama paslauga –  39 vietų globos skyrius, kuriame šiuo metu gyvena 29 žmonės.

Irma Maskeliūnienė

Dar 30 pacientų vienu metu gali naudotis medicininės reabilitacijos skyriaus paslaugomis, kur teikiama antro lygio medikų ambulatorinė reabilitacija.

Centras taip pat turi dvi sporto sales, kurių viena šiuo metu remontuojama, o antrąja dėl karantino naudojasi tik profesionalūs sportininkai, tačiau įprastu metu sporto paslaugos prieinamos visiems miesto gyventojams. Baseinas AMRC taip pat skirtas ir miesto gyventojams, ir centro pacientams.

“Visas veiklas sieja tai, kad vis tik yra viskas susiję su sveikata.” – sako AMRC direktorė.

Alytaus Stasio Kudirkos ligoninė taip pat teikia palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas. Paklaustas ar reorganizuoti AMRSC ir slaugą perkelti į ligoninę būtų gera mintis, ligoninės direktorius sako, kad sąlygos paslaugų reikėjo ir reikės, ne veltui jos teikiamos net keliose įstaigose, o dabar įsikūrė ir VšĮ “Tėviškės namų” hospisas. Ligoninė, anot jo, pasiruošusi administruoti paslaugas ir AMRSC, jei taip bus nuspręsta. 

Artūras Vasiliauskas

“Pandemijos metu ligoninė iš turėjusiųjų 65 palaikomojo gydymo ir 5 paliatyviosios srities – 70 lovų,  pas mus funkcionuoja faktiškai 25, mums jų labai trūksta,” – sako ligoninės direktorius.  

Pakviestas į tarybos komitetą direktorius savo poziciją išsakė: “Jeigu kreipsis ir mane įpareigos mano steigėjas, aš tą darbą dirbsiu, bet daugiau aš neturiu ką ir pasakyti. Sprendimus priiminėja ne įstaigos vadovas, ne ligoninės direktorius, o priiminėja steigėjas”.

I.Maskeliūnienė sako, kad šių paslaugų kasmet poreikis didėja.  Tarybos narės teikti siūlymai buvo išskaidyti AMRSC, slaugos ir reabilitacijos paslaugas perkeliant į ligoninę, o sporto į Alytaus sporto ir reabilitacijos centrą, tačiau anot direktorės, reikėtų kalbėti apie paslaugų kokybės gerinimą, o tam atlikti gilią analizę.

“Plėtra (paslaugų) galima nebūtinai prijungiant prie ligoninės, jeigu yra poreikis, galima svarstyti galimybės paliekant centre ir mano vadovaujamoje įstaigoje slaugos skyrių, ir jo tiesiog praplėtimą, nes, kaip žinot, 2019 metų pabaigoje papildomai atidarėm 12 lovų.” – I. Maskeliūnienė sako, kad plėstis ir daugiau galimybės dar yra. 

Anot jos, su  ligonine taip pat vyksta tamprus bendradarbiavimas ir padedama vieni kitiems paslaugomis.

Kaip tarp įstaigų prapuolė pacientė 

AMRSC ir ligoninė bendradarbiauja, Centras gabena savo pacientus į ligoninę įvairioms procedūroms. Ar visada šis bendradarbiavimas veikia sklandžiai?

Praėjusį mėnesį nutiko situacija, kuomet AMRSC pacientas dingo iš ligoninės taip ir nesulaukęs, kada bus parvežtas po reikiamų procedūrų atgal į centrą. 

Kaip gali nutikti, kad žmogus iš vienos įstaigos gabenamas į kitą tiesiog pasimeta? Anot AMRSC direktorės, situacija nutiko neeilinė, moteris nuvežta į ligoninę rentgeno procedūrai, po kelių valandų nesulaukusi, kol jai bus iškviestas greitosios pagalbos automobilis, ką po procedūros turėjo padaryti ligoninė, iš ligoninės išėjo.

“Tai priėmėm viduje, sprendimą, kad bet kokiu atveju žmogus į gydymo įstaigą privalo būti lydimas, anksčiau nebuvo to, jeigu žmogus adekvatus ir gali savimi pasirūpinti ir apie save suteikti informaciją, tai socialinis darbuotojas nebuvo siunčiamas. Dabar jau jis yra siunčiamas į gydymo įstaigą, kad nepasikartotų esama situacija.” – apie priimtus pakeitimus pasakoja I.Maskeliūnienė.

Ligoninės direktorius aiškina, kad atvežtai pacientei paslauga buvo suteikta ir jos paprašyta “luktelti”. 

“Manau, kad pacientė, kuri atvyko, jai buvo suteikta paslauga, ir buvo paprašyta jos luktelti, pasėdėti, kol buvo iškviesta greitoji pagalba. Mūsų personalas prie jos sėdėti negali,” – aiškino ligoninės direktorius. 

Luktelėti aštuoniasdešimt kelerių metų moteriai teko keletą valandų sėdint priėmimo skyriuje. 

Direktorius aiškino, kad priėmimo skyriuje pacientų srautas nemažas, ir kadangi moteris buvo tvarkingai apsirengusi, elgėsi normaliai, dėmesio jai daug skirti niekas negalėjo.

“Labai gražu, kad reabilitacijos centras savo pacientams organizuos palydą,  aišku vyresnės kartos asmenims kartais atsitinka taip (…) labai džiaugiamės, kad viskas baigėsi gerai, tvarkingai ir nenukentėjo pacientas.” – kalbėjo A.Vasiliauskas.

Paslaugoms gerinti reikia pinigų, žmonių, ir komunikavimo su soc.paramos skyriumi

Galimybę gerinti paslaugas įstaigose susijusi su kvalifikacijos kėlimu ir įranga, sako ligoninės direktorius. Kita sritis – komfortiškos paslaugos pacientams ir darbuotojams. 

Be to,  vertėtų gerinti savivaldybės Socialinės paramos skyriaus bendradarbiavimą su įstaigomis, mano A.Vasiliauskas.

“Komunikavimas tarp įstaigų  – ypač galbūt būtų galėtų geresnis ryšys tarp Socialinės rūpybos skyriaus savivaldybės ir įstaigų, kad būtų rūpinamasi tuo pacientui, galbūt galėtų atvažiuoti ir palaukti automobilis, kuris atveža konsultacijai pas mus,” – pasakoja direktorius. Anot jo, ligoninėje vyksta nuolatinis atsinaujinimas, taip pat ir įrangos atnaujinimas. 

Itin reikalinga paslauga – paliatyvios slaugos, tačiau ne įstaigos sprendžia, kiek tokių lovų įstaigos gali turėti, sako I.Maskeliūnienė.

“Ministro įsakyme yra nurodyta, kad šimtui 100 tūkstančių gyventojų 13 paliatyvios pagalbos lovų. Poreikis, aš manyčiau, yra didesnis, ypatingai kovidiniu laikotarpiu, pas mus nuolatos buvo keturi paliatyvūs pacientai. “ – pasakoja AMRSC direktorė. Norint gerinti teikiamų paslaugų kokybę, reikia didesnio finansavimo, sako ji. 

“Galbūt siekiant didesnės kokybės reikėtų daugiau personalo, dirbančio būtent slaugos skyriuje, kadangi pacientai tikrai yra labai sunkūs, praktiškai visi gulintys ir visi yra maitinami. Tai turbūt didžiausias indėlis būtų papildomos rankos prie slaugomų pacientų.” – teigia I.Maskeliūnienė.

Aplinka centre taip pat atnaujinama, pasakoja direktorė, kai kuriose palatose įrengti kondicionieriai, kad vasarą žmonės galėtų jaustis patogiai, centras turi ir mobilias maudymo vonios, keltuvus ir visą būtiną įrangą kokią turi ir ligoninė, ir kas yra privaloma palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėse.

Alytaus mieste gali būti apie 150 slaugos ir palaikomojo gydymo lovų. AMRSC yra patvirtintos 65 slaugos ir palaikomojo gydymo lovos ir 2 paliatyviosios pagalbos lovos, Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninė turi 65 slaugos lovas ir 5 paliatyviosios pagalbos lovas. Atsižvelgiant į galiojančią teisinę bazę, Alytaus mieste galima plėsti slaugos ir palaikomojo gydymo lovų skaičių, rašoma naujausiame tarybos sprendime. Taip pat AMRSC yra 39 globos vietos. Dar 76 yra asociacijoje  „Pasitinkant senatvę“.

Kitos naujienos

Nuo šių metų gegužės 2 d. keičiasi atliekų priėmimo tvarka Alytaus regiono atliekų tvarkymo centr...

Kiekvienais metais sulaukiame šimtų Jūsų nuotraukų su naujai atsivėrusiomis ar iki gyvo kaulo įky...

Varėnos rajono policijos komisariato pareigūnai vykdo Gabijos Samuščenko (gim. 2006 m.) paiešką, kuri Var...

Alytuje praūžė ilgai lauktas pirmasis tokio formato kultūrinių patirčių festivalis jaunimui „Nuo ...