Klausyti gyvai

09:00 - 10:00

Ryto programa „Geros dienos!“

Ar tikrai COVID19 sertifikatas atvers keliones? Diskusija iš Strasbūro, kur po pusantrų metų sugrįžo Europos Parlamentas

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Europos klube – apie ES skaitmeninį COVID pažymėjimas, kuris jau galioja bene pusėje Europos bei patentus skiepams – atiduoti, ar visgi bandyti pagaminti visam pasauliui?..

Europos klubas  sveikinasi iš Strasbūro, tačiau kaip ir Europos Parlamento sesija – mišri, iš kelių skirtingų vietų – radijo studijoje Strasbūre, žurnalistė Vilija su europarlamentarais Petru Auštrevičiumi ir Rasa Juknevičiene, iš Kauno prisijungęs europarlamentaras Liudas Mažylis – dėl to neišvengta šiokių tokių nesklandumų su garsu, dėl kurių atsiprašome.

Žiūrėti „Europos klubo” diskusiją

Europarlamentarai patvirtino ES skaitmeninį COVID pažymėjimą, kuris turėtų palengvinti keliones ES per pandemiją ir prisidėti prie ekonomikos atgaivinimo. Šiuo metu kelionėms pasiruošti – dar yra ką veikti. Reikia išsiaiškinti visų šalių, per kurias keliausi, jei net ir tranzitu, taisykles, užpildyti jų skirtingas formas, o geriausia, dar turėti ne tik skiepus, bet ir PGR testą. 

Vienur – pavyzdžiui, keliaujant į Strasbūrą Prancūzijoje per Frankfurtą  – Vokietijoje pakanka dviejų skiepų, bet kitaip nei Lietuvos taisyklėse, turi būti praėję ne viena, o dvi savaitės, Prancūzijoje dar pirmadienį skiepų neužteko, reikėjo ir PGR testo, šiandien – trečiadienį jau užteks.  

Tuomet Prancūzijoje reikia atsispausdinus nešiotis tam tikrą formą, ypač kur nors einant po komendanto valandos, kuri nuo šiandien pavėlinta nuo 9 vakaro, iki 11 valandos.

Tad ar tikrai įsigaliojus šiam sertifikatui jau galėsite turėti tik jį vieną ir būti ramūs? Tai nėra šimtaprocentinė garantija, sako Rasa Juknevičienė, nes yra galimybė šalims taikyti vienokius ar kitokius apribojimus, kurių labai tikimasi išvengti.

“Didelis žingsnis į priekį, ypatingai tiems, kurių BVP turizmas sudaro žymią dalį, ar toms šalims, kurios laukia sezoninių darbuotojų atvykstant.” – kalba europarlamentarė.

“Pati idėja ES pažymėjimas, kurio pagrindinis tikslas, kad kelionės taisyklės supaprastėtų, bet numatyta išimtis, jei situacija pablogės, ir tada kitos šalys gali paprašyti papildomų dalykų, Normaliai to neturėtų būti,” – sako europarlamentaras Petras Auštrevičius.

Europarlamentaras Liudas Mažylis, dirbantis Visuomenės sveikatos komitete anksčiau nereiškė didelio palaikymo skubėjimui dėl šio pažymėjimo ir sakė, kad svarbiausia vistiek skiepais pasiekti kolektyvinį imunitetas.

“Skeptiškas aš buvau dėl to, kad nieko naujo jis neįveda, tik supaprastinta patį keliavimą,” – sako Liudas Mažylis. Šalis kuri norės taikyti papildomas priemones, turės informuoti Europos Komisiją ir pagrįsti savo sprendimą.

“Tai akivaizdu, kad įdiegus šį sertifikatą kelionių logistika supaprastės,” – sako europarlamentaras.

“Jeigu norite keliauti į Belgiją neigiamas PGR testas galioja 72 valandas, Danijoje – 48, tai jau dabar yra tokia įvairovė,” – skirtumais stebisi Petras Auštrevičius.

“Medicina yra kūrybinis dalykas – vienam žmogui virusas gali daugintis labai greitai ir jis gali būti užkrečiamas gali būti jau po 24 valandų, kitam 48 valandų, ir jau ilgiausiai – 72 valandos, todėl valstybės nori apsidrausti,” – aiškina Rasa Juknevičienė.

Kitas klausimas sesijoje – COVID19 vakcinų patentai. Praėjusių metų spalį Indija ir Pietų Afrikos Respublika pasiūlė laikinai netaikyti intelektinės nuosavybės teisių apsaugos visiems patentams, susijusiems su COVID-19 prevencija, valdymu ir gydymu.

Dabar dalis europarlamentarų siūlo, kad ES paragintų Pasaulio prekybos organizaciją netaikyti intelektinės nuosavybės apsaugos COVID-19 vakcinoms. Yra ir tokių, kurie griežtai pasisako prieš patentų atidavimą ir ragina tiesiog didinti gamybą Europoje, ar išties ES pajėgi pagaminti vakcinų pusei pasaulio?

Diskusijos dalyviai be entuziazmo žiūri į patentų dalinimą ir sako, kad Europa pajėgi gaminti daugiau, o kol patentai būtų perduoti, problema apskritai bus beveik išspręsta. Be to, viena iš pirmųjų patentų apsaugos atsisakyti pasiūliusi JAV apskritai nedalina pasauliui vakcinų, tuo metu Europos Sąjunga išsiunčia antratiek, kiek naudoja viduje.

Daugiau klausykite diskusijoje.

Daugiau Europos klubo laidų surasite nuorodoje: http://www.fm99.lt/category/europos-klubas/

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Alytaus m. savivaldybė informuoja apie eismo ribojimus dėl eisenos.

Artėjant Šv. Velykoms, laukiant vienos didžiausių švenčių, FM99 studijoje vieši tautodailininkė, ...

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...