Klausyti gyvai

16:00 - 17:00

Ne tu vienas kelyje

Ukrainos vyriausybė sutiko sėsti prie derybų stalo

Protestai ukrainojeUžsienio diplomatai ketvirtadienį susirinko Ukrainos sostinėje, krečiamoje didelių protestų prieš vyriausybės sprendimą įšaldyti suartėjimą su Europos Sąjunga (ES) ir vėl atsigręžti į Maskvą. Keli tūkstančiai aktyvistų ketvirtadienio rytą tęsė mitingus centrinėje Kijevo aikštėje ir laikė apsupę vyriausybės pastatus, kai Vakarų šalių delegatai rinkosi į svarbios Europos saugumo organizacijos susitikimą.

Kaip radijo stočiai FM99 sakė Kijeve šiuo metu esantis Seimo pirmininko pavaduotojas Petras Auštrevičius, visa Ukrainos politika persikėlė į gatvę – būtent čia galima sutikti opozicijos lyderius.

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius dabar yra išvykęs į Kiniją, o vyriausybė nedemonstravo beveik jokių ženklų, kad ketina nusileisti protestuotojams. Milicija žadėjo nenaudoti jėgos, tačiau teisėsaugos pareigūnai sulaikė dešimtis demonstrantų bei ėmėsi tirti jų veiksmus.

Šias demonstracijas išprovokavo V.Janukovyčiaus sprendimas atsisakyti pasirašyti sutartį su ES, patiriant didelį Maskvos spaudimą. Protestuotojų pasipiktinimas taip pat padidėjo, kai saugumo pajėgos savaitgalį išvaikė nedidelę taikią demonstraciją.

Kelių šalių diplomatijos vadovai, tarp jų JAV valstybės sekretorius Džonas Keris, nusprendė nevykti į Kijeve vyksiantį ESBO ministrų lygio susitikimą. Tačiau į Kijevą atvyko keli veikėjai, galintys daryti didelę įtaką Ukrainos krizėje, įskaitant Švedijos užsienio reikalų ministrą Karlą Biltą, Lenkijos Radoslavą Sikorskį ir Vokietijos Gvidą Vestervelę. Tarp dalyvių taip pat buvo Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, todėl šiame susitikime didėja priešpriešos tarp Rytų ir Vakarų tikimybė.

Protestai ukrainoje2Kreipdamasis į ESBO susitikimo dalyvius, Ukrainos premjeras Mykola Azarovas pareiškė, kad vyriausybė „pasiruošusi dialogui“ su oponentais. Tačiau jis pasmerkė „ekstremistines jėgas“ tarp protestuotojų ir sakė, kad Ukrainos ateitį lems demokratiniai rinkimai. M.Azarovas peikė demonstrantus, kurie laiko užėmę arba blokuoja vyriausybinius pastatus, sakydamas, jog jų veiksmai prieštarauja vertybėms, kurias jie teigia palaikantys. Pasak jo, Ukraina lieka ištikima tikslui siekti glaudesnių ryšių su ES, o prezidento Viktoro Janukovyčiaus sprendimas nepasirašyti asociacijos sutarties tėra pauzė šiame procese. Ukraina sako, kad šiuo metu jai būtų nepakeliamas prekybos su Rusija masto sumažėjimas, kuris buvo tikėtinas, jeigu Kijevas būtų pasirašęs sutartį su ES praeitą mėnesį.

Akivaizdžiai kritikuodamas Rusiją dėl Ukrainai daromo spaudimo nepasirašyti analogiškos sutarties, Džonas Keris pareiškė: „Ukrainos žmonėms sakome tą patį: jūs irgi nusipelnėte galimybės rinktis savo ateitį.“

Protestuotojai tebelaiko užėmę Nepriklausomybės aikštę ir Kijevo miesto administracijos pastatą, taip pat tęsia masinius piketus prie vyriausybės ir Aukščiausiosios Rados pastatų. Šie protestai, žinomi kaip „Euromaidanas“, yra didžiausios demonstracijos Ukrainoje nuo 2004-ųjų metų Oranžinės revoliucijos, per kurią buvo panaikinti klastojimų aptemdytų prezidento rinkimų, kuriuose pergalę iš pradžių skelbė V.Janukovyčius, rezultatai. Pakartotinius rinkimus laimėjo provakarietiškas reformų šalininkas Viktoras Juščenka.

Demonstrantai reikalauja, kad atsistatydintų M.Azarovas, taip pat būtų surengti pirmalaikiai prezidento rinkimai. Opozicijos lyderiai žada tęsti protestus apskritą parą, kol bus patenkinti jų reikalavimai.

Kitos naujienos

Dzūkijos futbolo klubas DFK „Dainava“ po ilgos pertraukos pagaliau grįžta žaisti į Alytų - savo n...

Paroda Alytaus kultūros centre veiks 2024-04-25 – 2024-06-08.Parodas kviečiame apž...

Balandžio 30 d. 12:00 val., antradienis, Alytaus Rotušės aikštė.

Alytuje penktadienį 7 valandą ryto susidūrus dviem automobiliams žuvo vairuotojas.