Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Druskininkai pagaliau turi tikrą dvarą

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Iškilmingai atidaryta Leipalingio dvaro, skaičiuojančio kelis šimtmečius, antroji dalis. Visiškai atgimęs dvaras po kapitalinės rekonstrukcijos sugrįžo į bendruomenės gyvenimą. Leipalingio miestelio istorinė širdis ima plakti nauju ritmu ir spindi visu gražumu. Prasideda naujasis dvaro gyvavimo etapas.

Svarbus įvykis Leipalingio miestelio istorijoje

„Šiandien perkirpome istorinio Leipalingio dvaro antrosios dalies atidarymo juostelę – pilnai renovuotas Leipalingio dvaras buvo mūsų svajonė ir esu labai laimingas, kad ją pavyko įgyvendinti, – kukliose atidarymo iškilmėse susirinkusiems sakė Druskininkų meras Ričardas Malinauskas. – Ačiū visiems specialistams, dirbusiems ir prie pirmosios, ir prie antrosios dalies renovacijos projektų – jūs padarėte Druskininkų istorijai labai svarbų darbą.”

Dėl pandemijos į atidarymo šventę  buvo pakviesta tik simbolinis skaičius svečių. „Tačiau esu tikras, kad kai tik leis aplinkybės, galėsite atvykti į šią nepaprastą vietą klausytis koncertų, dalyvauti edukacijose, degustacijose, sužinoti įdomiausias dvaro paslaptis,“ – viltingai kalbėjo R. Malinauskas.

Leipalingio parapijos klebonas Paulius Marčiulionis pašventino pastatą, linkėdamas dvarui ir bendruomenei klestėti ir gyvuoti dar ilgus šimtmečius.

Epochiniais XIX a. drabužiais pasipuošę bendruomenės nariai, apsukę garbės ratą, ištiesė specialiai iškilmėms pagamintą simbolinę atidarymo juostelę, kurią nukirpo meras R. Malinauskas, Seimo narys Zenonas Streikus, Druskininkų kultūros centro direktorė Rimutė Viniarskaitė, Kultūros paveldo departamento ir įmonės „Avona“ atstovai.

Dvaro atidarymo šventės metu simboliškai buvo pasveikintas Lietuvos ūkininkų sąjungos Druskininkų padalinio pirmininkas Antanas Vailionis ir konkurso „Metų ūkis 2021“ nugalėtojai  Andrius Milevičius, Gintas Milevičius, Lijana Kubilienė, Linas Šarkus.

Avarinės būklės dvaras prikeltas naujam gyvavimo etapui

Šimtmečius skaičiuojančiam avarinės būklės istoriniam dvarui reikėjo kapitalinės rekonstrukcijos, todėl Druskininkų savivaldybė aktyviai ieškojo lėšų pastato atnaujinimui. Pirmoji dalis buvo atnaujinta įgyvendinus projektą „Kompleksinė Leipalingio miestelio plėtra“, kuris finansuotas 2007–2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos, valstybės ir Druskininkų savivaldybės lėšomis. Antroji, šiandien atverta dalis atnaujinta įgyvendinus projektą „Kultūros paveldas abipus sienos, kuriuo siekiama išsaugoti, pritaikyti ir populiarinti kultūros paveldą bei tradicinius amatus kultūros ir turizmo reikmėms.

Antrosios dvaro dalies projekto bendra vertė – 1,3 mln. eurų. Įgyvendinus projektą, kapitališkai suremontuotos Leipalingio dvaro antros dalies patalpos. Pastate įsikūrė Leipalingio laisvalaikio salė. Įrengti darbo kabinetai, grimerinė, 20 vietų konferencijų salė, antrame aukšte – 150 vietų koncertinė salė. Dvaro perlas – nuostabaus grožio rūsys, kuris pritaikytas susibūrimams, parodoms, kameriniams koncertams.

Spalvingi dvaro pasakojimai dabarties jotvingiams

Leipalingio dvaras istorijos rašytiniuose šaltiniuose minimas dar XVI a. pradžioje. Neabejojama, kad  iš stambaus dvaro išaugo ir pats Leipalingio miestelis. Per kelis šimtmečius dvaras išgyveno ir klestėjimo, ir nuosmukio laikotarpius, jį  valdė garsios Sapiegų, Masalskių, Platerių, Kruševskių, Balinskių šeimos. XVIII a. pb.–XIX a. pr. Leipalingis priklausė  Kruševskiams, kurie ir pastatė iki šių  dienų išlikusius klasicistinio stiliaus rūmus. Šie istoriniai momentai buvo įprasminti jau tradicine tapusios ir senovės dvasia persmelktos Jotvingų šventės metu – čia dvaro priegose vyko stilizuotas dvaro pokylis, o mėgėjų meno kolektyvai, bendruomenės nariai ir profesionalūs atlikėjai sukūrė unikalią teatralizuotą kompoziciją „Kol žodžiais kalbam savais, gal nežūsim?….”.

 XX amžių dvaras pasitiko sklidinas jaunatviško klegesio – 1923 m. jame įsikūrė  Leipalingio progimnazija. Antrasis pasaulinis karas sujaukė ramų mokyklos gyvenimą, tad į mokyklinius suolus savo miestelyje jaunieji leipalingiečiai sugrįžo tik 1946 m. Šiuose dvaro rūmuose užaugo ištisos kartos, buvusių mokinių atmintyje jie visuomet išliko kaip pažinimo ir mokslo oazė – mokykla. Didėjant moksleivių skaičiui, 1973 m. buvo pastatytas naujas erdvus mokyklos pastatas, į kurį iškėlus vyresniąsias klases, dvare pasiliko pradinukai ir mokyklos biblioteka. Praėjus  trisdešimčiai metų po bendru atnaujintos mokyklos stogu sutilpo visi – ir maži, ir dideli, tad  2004 metais dvaras liko tuščias ir apleistas. Tik po gero dešimtmečio miestelio istorinė širdis vėl pradėjo plakti nauju ritmu, o šiemet jau spindi visu gražumu.

Dvaro atgimimas – bendradarbiavimo per sieną programos  įgyvendinimas

Projektas įgyvendinamas pagal 2014-2020 m. Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programą. Pagrindinis projekto partneris – Druskininkų savivaldybės administracija. Projekto partneriai – Gardino religijos istorijos muziejus ir Druskininkų kultūros centras.

Gardino religijos istorijos muziejaus patalpos – Chreptavičių rūmai – buvo pritaikyti konferencijų, seminarų, koncertų, parodų ir kitų renginių organizavimui. Druskininkų kultūros centras kartu su Gardino partneriu vykdė minkštąsias projekto veiklas – bendrus koncertus, parodas, mokymus, seminarus.

Štai ir šiandien patalpose veikia dokumentinių fotografijų paroda „Leipalingio dvaro šeimininkai Balinskiai” ir vaizdo paroda apie Gardino religijos istorijos muziejaus ekspozicijas, o vakare Leipalingio miestelio bendruomenė rinksis į tradicinį padėkos vakarą, koncertuos Andrijauskų trio.

Kitos naujienos

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...