Klausyti gyvai

16:00 - 17:00

Ne tu vienas kelyje

Europos klubas: Europos sveikinimai Joe Biden, V.Uspaskich išmestas iš frakcijos, EP siekia ginti teisę atsijungti nuo darbo

Savaitė Europoje nebuvo rami, Europos Parlamentas posėdžiavo Briuselyje plenarinėje sesijoje, šalių vadovai rinkosi į nuotolinį posėdį, o ir trečiosiose šalyse įvykių netrūko, nuo Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno sulaikymo iki naujojo JAV prezidento Joe Biden’o priesaikos.

Sveikinimai Joe Biden ir viltys

Kalbant apie pastarąją, reakcijos trūko turbūt iš vienintelio žmogaus – Donaldo Trumpo, kuris vietoj pasveikinimo išplasnojo į Floridą, visi kiti visų pasaulio šalių, ir ne tik, lyderiai reiškė nuomones ir siuntė sveikinimus.

Daugelis Europos Sąjungos lyderių tikisi vadovaujant Joe Biden atkurti transatlantinius santykius su Vašingtonu, pradedant bendromis jėgomis spręsti Kinijos keliamus iššūkius, baigiant prekybos susitarimais ir kova su klimato kaita.

Europos Komisija tuoj pat “patvytino”, kad JAV sugrįžo ir laukia bendri darbai klimato labui.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel nusiuntė „šilčiausius“ sveikinimus J.Biden ir Kamela’i Harris per savo oficialaus atstovo Steffen Seiberto tviterį.  „Šilčiausi sveikinimai jūsų inauguracijos proga,  Joe Bidenas ir Kamala Harris – tikra Amerikos demokratijos šventė. Laukiu naujo Vokietijos ir Amerikos draugystės ir bendradarbiavimo skyriaus, rašoma žinutėje.

JK ministras pirmininkas Boris’as Johnson’as atsisakė  pavadinti Biden’ą “pabudusiu” (angl. “woke guy”). Jis buvo paklaustas, ar pavadintų J.Biden taip, kaip šešėlinė JK vyriausybės užsienio reikalų ministrė Lisa Nandy jį apibūdino interviu The Guardian, nes Joe Biden paskyrė spalvotąją viceprezidentę, savo pergalės kalboje jis paminėjo gėjų ir transeksualų bendruomenę,  stojo už Black Lives Matters protestuotojus ir niekada nevengė pasisakyti už savo vertybes “, – sakė Nandy. 

Tuo metu Johnsono vyriausybė pastarosiomis savaitėmis surengė „karą pabudimui“, stabdydama viltis nuversti prekiautojų vergais statulas ir kalbėdama apie paveldą. „Nieko blogo būti „pažadintam “, – atsakydamas į klausimą sakė Johnsonas, tačiau pridūrė: „Aš priskirčiau save žmonių kategorijai, kurie mano, kad svarbu laikytis savo istorijos, tradicijų ir vertybių. to kuo tu tiki “.

Ištrauktas ir video iš Kamalos Harris rinkimų į Senatą kampanijos 2016 metais – jos vardą tarti moko vaikai, jos vardas kirčiuojamas KAmala, jeigu ką.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas prisijungė prie linkėtojų ir pasveikino sugrįžus į Paryžiaus klimato kaitos susitarimą, ką Joe Biden padarė pačią pirmąją darbo dieną, ar gal net valandą.

Europos Parlamento žemės ūkio komiteto pirmininkas iš naujo paragino Briuselį derėtis dėl JAV žemės ūkio produktų tarifų, kurie kenkia ES ūkininkams, nutraukimo. Vokietijos politikas Norbertas Linsas “tviterino” apie laišką ES prekybos vadovui latviui Valdžiui Dombrovskiui, kuriame jis reikalavo „taikyti sankcijas abiejose Atlanto pusėse“, ir paragino Komisiją „pasinaudoti nauju impulsu Vašingtone“. Mat paskutinę darbo savaitę D.Trumpo administracija dar nepamiršo nustatyti tolesnius muitus politiškai jautriems ES produktams, tokiems kaip prancūziški vynai, tebęsitęsiant ginčams dėl subsidijų orlaivių milžinams Boeing ir Airbus.

Tačiau šventė baigėsi, Joe Biden’as raitojasi rankoves.

Palaikymas Aleksejui Navalnui iš visų Europos institucijų, bet naudos iš to nedaug

Kita istorija, patraukusi Europos dėmesį – Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno įžūlus sulaikymas dar oro uoste šiam įžūliai nebijant ir sugrįžus į Rusiją. Aleksejus Navalnas ir jo rėmėjai turi būti nedelsiant paleisti, o Vladimiro Putino oligarchinė aplinka – sulaukti papildomų ES sankcijų, ketvirtadienį pareiškė Europos Parlamentas (EP).

EP nariai griežtai pasmerkė Rusijos elgesį ir A. Navalno bei jo rėmėjų sulaikymą, taip pat pasikėsinimą jį nužudyti ir paragino nedelsiant ir besąlygiškai paleisti A. Navalną ir kartu suimtus žurnalistus, bendradarbius ir rėmėjus. Europarlamentarai primena, kad Rusijoje šiuo metu kali apie 300 politinių ir religinių aktyvistų, o žmogaus teisių ir teisės viršenybės padėtis šalyje toliau blogėja bei ragina Europos Tarybą bei Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizaciją iškelti Rusijai bylą dėl pažeidimo Europos Žmogaus Teisių Teisme.

Parlamentas taip pat siūlo ES valstybėms kritiškai peržiūrėti santykius su Rusija, parengti naują santykių su šia šalimi strategiją ir sustabdyti „Nord Stream 2“ projekto įgyvendinimą.Europarlamentarai buvo beveik neįtikėtinai vieningi – rezoliucijai pritarė 581 EP narys, nepritarė 50, o susilaikė 44.

Josep BORRELL FONTELLES, Europos Komisijos viceprezidentas ir ES užsienio reikalų ministras kalbėdamas Europos Parlamente pareiškė, kad Navalno areštas tiesioginiame televizijos eteryje šiam sugrįžus į Maskvą yra nepriimtinas nei Europai, nei visai tarptautinei bendruomenei kovojančiai už žmogaus teises. Europos vardu jis išleido deklaraciją, kuria smerkia Navalno areštą ir visiškai jį palaiko.  

Lietuvos atstovų palaikymas ir paties A.Navalno kova

Lietuvos europarlamentaras Andrius Kubilius išreiškė solidarumą su A. Navalnu ir pareikalavo jį paleisti, taip pat numatyti sankcijas prieš jį nusikaltusiems asmenims. Jo bendrapartietė Rasa Juknevičienė teigė, kad „V. Putinas labai bijo savo tautos“, ypač po to, kai „drąsą parodė Baltarusijos ir Chabarovsko žmonės“.  Europarlamentaras Petras Auštrevičius pažymėjo: „A. Navalno sulaikymas dar kartą patvirtina, kad mūsų raginimai Maskvai laikytis savo tarptautinių įsipareigojimų gerbti teisinės valstybės principus ir pilietines teises nėra girdimi” ir dar kartą paragino sustabdyti „Nord Stream 2“ projektą. 

Tuo metu A. Navalnas nelaukdamas išgelbėjimo pradėjo savo mūšį prieš Vladimirą Putiną – jo antikorupcinis fondas publikavo dokumentinį filmą apie įspūdingą Putino vilą prie Juodosios jūros, ir ją vadina didžiausių istorijoje kyšiu.

Ir nors Aleksejaus Navalno gyvybę išgelbėjo Vokietijos gydytojai, tačiau jokie Europos pareiškimai nesustabdė politinio persekiojimo Rusijoje. 

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pareiškė, kad Europos Sąjunga turėtų svarstyti sankcijas Rusijai dėl Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno sulaikymo Maskvos oro uoste jam grįžus iš Vokietijos.

Jis taip pat paskelbė bendrą pareiškimą su Latvijos ir Estijos kolegomis, kur paragino ES „svarstyti ribojamųjų priemonių įvedimą“.

A. Navalno areštą pasmerkė ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda bei premjerė Ingrida Šimonytė.

Rusijos kalėjimų tarnyba pranešė, kad A. Navalnas Maskvos Šeremetjevo oro uoste sulaikytas, nes pažeidė 2014 metais sukčiavimo byloje jam paskirtos lygtinės bausmės sąlygas.

Pagal skrydžio planą, iš Vokietijos skridęs lėktuvas turėjo leistis Vnukovo oro uoste, į jį gausiai susirinko A. Navalno rėmėjai ir žiniasklaida, tačiau lėktuvas buvo nukreiptas į Šeremetjevo tarptautinį oro uostą.

A. Navalnas Vokietijoje kelis mėnesius buvo gydomas po mėginimo jį nunuodyti. A. Navalnas sako, kas jį bandė nunuodyti FSB Rusijos prezidento Vladimiro Putino nurodymu.

Karantino pasekmės – teisę atsijungti nuo darbo reikia nustatyti įstatymu?..

Trečiadienio Europos klubo diskusijoje su europarlamentarais Petru Auštrevičiumi ir Liudu Mažyliu bei LR Seimo Europos reikalų komiteto pirmininke Radvile Morkūnaite Mikulėniene jau kalbėjome apie dar vieną EP iniciatyvą – galimybę atsijungti po darbo nuo interneto.  Europarlamentarai ragina Komisiją parengti taisykles, reglamentuojančias skaitmenines darbo priemones ir leidžiančias darbuotojams „atsijungti“ ne darbo valandomis.

“Komisija gali pradėti dirbti su socialiniais partneriais jau nuo penktadienio, kitą dieną po to, kai mes patvirtinam teisę atsijungti,” – aistringai dėstė šio klausimo pranešėjas iš Maltos Alex Agius Saliba spaudos konferencijoje prieš balsavimą.

Plačiau šią tema paklausykite ankstesnį Europos klubo epizodą Spotify ar kitoje podcastų platformoje arba radijo stoties svetainėje. O ketvirtadienį visas Europos Parlamentas balsavo dėl šios iniciatyvos ir jai pritarė

472 balsais už, 126 prieš, 83 susilaikius. 

Viktoras Uspaskich – išmestas iš Europos Parlamento liberalų frakcijos

Dar vienas lietuviškas įvykis EP, nors ne itin skaniai nuskambėjęs Europos žiniasklaidoje – Europos Parlamento liberalų frakcija (Renew Europe) trečiadienį pašalino Darbo partijos pirmininką Viktorą Uspaskichą iš šios politinės grupės dėl jo homofobiškų komentarų. Už V. Uspaskicho pašalinimą balsavo 72 europarlamentarai, šeši buvo prieš, šeši susilaikė.

Balsavimas frakcijoje surengtas reaguojant į V. Uspaskicho vaizdo įrašą, kuriame politikas vartojo žodžius „iškrypėliai“ ir „pedikai“. Renew Europe/Atnaujinkime Europą pirmininkas, rumunų politikas Dacianas Ciolosas pareiškė, kad vaizdo įrašo turinys yra visiškai nepriimtinas, kupinas neapykantos ir akivaizdžiai homofobiškas.

Nors V. Uspaskichas frakcijos kolegoms nusiuntė laišką su atsiprašymu, kur apkaltino politinius oponentus bei žiniasklaidą šališkos informacijos pateikimu ir dievagojosi nesiekęs nieko įžeisti, tačiau jo kalbos vertimai buvo tikslūs ir liberalams abejonių nesukėlė. Dviejų puslapių laiške anglų kalba V. Uspaskichas tikino, kad Lietuvoje dažnai sulaukia nepagrįsto politinių oponentų puolimo ir įžeidinėjimų dėl savo rusiškos kilmės ir kenčia dėl rusofobinių nuotaikų, o jo kalbos išrašas gali sudaryti klaidingą įspūdį, nes neaiški intonacija, o lietuvių nėra jo gimtoji kalba.

Europos liberalų dėmesį į V. Uspaskicho kalbas socialiniuose tinkluose atkreipė europarlamentarė, Europos liaudies partijos frakcijos narė Aušra Maldeikienė ir Lietuvos Seimo Laisvės frakcija.

o už V. Uspaskicho šalinimą balsavęs europarlamentaras Petras Auštrevičius sakė, kad taip politinė grupė pareiškė, jog „toliau laikysis savo įsitikinimų ir kurs tolerantišką, lygių galimybių ir teisių europietišką visuomenę“,

Prisidirba ir kiti…

Galima nebent nusiraminti, kad sankcijų sulaukia ne vien lietuviai – štai Liuksemburgo atstovė EP Monica Semedo 15-ai dienų suspenduota dėl įtarimų „psichologiniu priekabiavimu“, jos valdymo stiliumi skundžiasi personalas. Pirmadienį plenarinėje sesijoje Parlamento pirmininkas David Sassoli pranešė, kad tuo metu Semedo bus uždrausta dalyvauti parlamentinėje veikloje ir ji atsisakys savo EP nario dienpinigių, tačiau jai vis tiek bus leista balsuoti. 

Brexit’as uždarė britų muzikantus saloje

Vienas įdomesnis Brexit’o, kuris per įvykių gausą minimas vis rečiau,  klausimas. 

Jungtinė Karalystė atsisakė susitarti dėl muzikantų kelionių ES po Brexit, sako Vyriausiasis ES derybininkas Michel Barnier. Didžioji Britanija atsisakė derėtis dėl bevizio režimo ir dabar susiduria su muzika. 

Didžiosios Britanijos vyriausybė atmetė aiškų Briuselio pasiūlymą sudaryti specialų susitarimą dėl atlikėjų ir dabar šie susiduria su galvos skausmu dėl to, kad turi gauti atskirą leidimą koncertuoti kiekvienoje šalyje, kurią ketina aplankyti. 

Praėjusį kovą paskelbtame ES susitarimo projekte buvo aiškiai išdėstytos galimybės nuo apribojimų keliaujant atleisti atskirų profesijų atstovus, tokius kaip sportininkai, menininkai, verslininkai ar žurnalistai. Tačiau Didžiosios Britanijos derybininkai atsisakė svarstyti visą „mobilumo“ skyrių, remdamiesi JK vyriausybės ketinimų nutraukti judėjimo laisvę po Brexit’o.

Susidūrusi su garsiu muzikantų pasipiktinimu, ministro pirmininko Boriso Johnsono vyriausybė primygtinai pareikalavo tartis dėl jų kelionių taisyklių. M.Barnier interviu šią savaitę teigė, kad galimas menininkų kelionių biurokratizmas yra tik vienas iš daugelio Brexit trūkumų, su kuriais teks susidurti Didžiosios Britanijos piliečiams ir verslininkams. Trečiadienį The Independent pranešė, kad britų vyriausybė pripažino atmetusi ES pasiūlymą dėl atlikėjų bevizio režimo, nes susirūpino, kad tai prieštaraus pagrindiniam DidEuropos klube – COVID19: vakcinos, nuotolinio darbo problemos ir finansai ekonomikos atsigavimuižiosios Britanijos pasitraukimo iš ES tikslui.

Šiandien tiek. Apie savaitės įvykius pasakojo Vilija Kvedaraitė, o Europos klubo podcast’ą surasite radijo stoties svetainėje ir savo pamėgtose podcast’ų platformose, prenumeruokį ir sekite “Europos klubą” socialiniuose tinkluose.

Europos klube – COVID19: vakcinos, nuotolinio darbo problemos ir finansai ekonomikos atsigavimui

Europos klubą” dalinai finansuoja Europos Parlamentas

Kitos naujienos

Dalijamės greitais ir paprastais „FM99" komandos receptais jūsų velykiniam stalui. Išbandykite gr...

Velykos – puikus met...

Brangūs mažieji ir jaunieji bičiuliai, sveikiname su Šv. Velykomis!!! Apkabinam ir džiaugiamės su...

Šiandien, kovo 29-ąją, Rotušės aikštėje vyks Lietuvos įstojimo į NATO 20-ųjų metinių minėjimas ir Didžios...