Klausyti gyvai

12:00 - 13:00

Dienos kaleidoskopas

"Europos klubas" – kur rasti visas pirmininkavimo ES naujienas. Naujas instrumentas – pasienio informacijos centrai

Svetainėje – visos pirmininkavimo naujienos Klausyti „Europos klubas” (1 dalis)

Su Lietuvos pirmininkavimo ES pradžia startavo ir tam skirta interneto svetainė www.eu2013.lt. Užsienio reikalų ministerijos Pirmininkavimo ES tarybai departamento vadovas Julius Pranevičius sakė, kad kuriant svetainę buvo vadovautasi ir kitų šalių patirtimi, stengtasi suderinti dizainą ir funcionalumą. Tačiau svarbiausia joje, žinoma, informacija, kurią gali rasti kiekvienas, užsukęs į Lietuvos pirmininkavimui skirtą svetainę.
Prezidentės vyriausioji patarėja Daiva Ulbinaitė pastebėjo, kad naujoje svetainėje bus galima rasti informaciją apie įvykius, renginius, perskaityti interviu, ppamatyti video reportažus. Joje bus galimybė stebėti ir tiesiogines video transliacijas. „Tačiau svarbiausia, kad svetainės lankytojai galės pirmininkavimo komandai užduoti juos dominančius klausimus ir greitai gauti atsakymus”, — sakė prezidentės patarėja. Beje, pirmoji tai išbandė pati šalies vadovė D.Grybauskaitė. Jai teko atsakyti į klausimą, ar Lietuvos pirmininkavimas ES neužgoš vidinių mūsų šalies problemų sprendimo.
„Europiniai klausimai nėra kažkokie kitokie, ne lietuviams svarbūs klausimai. Jaunimo nedarbas, vidaus rinkos klausimai, ekonominė situacija – visi šie klausimai yra bendri”, – sakė šalies vadovė.
D.Grybauskaitė pridūrė, kad pirmininkavimas Lietuvai suteikia šansą tapti matomai, įvertintai, o svečiams parodyti savo galimybes ir parodyti gražią šalį. Prezidentė įsitikinusi, kad tikrai bus kuo pasigirti pirmininavimo ES metu. Tikimasi mažiausiai 30 tūkstančių svečių, susijusių su pirmininkavimu ES. Artimiausias renginys įvyks liepos 5 dieną, kai į mūsų šalį atvyks ES institucijų vadovai. Pasak Užsienio reikalų ministerijos, svetainė skirta labai įvairiems žmonėms su skirtingais poreikiais ir tikslais.
Tuo tarpu Lietuvos pirmininkavimas ES, pasak ministro, sudaro patikimo valstybės įvaizdį, o tai teigiamai veikia investicinę aplinką. Lietuva, kaip pastebėjo Užsienio reikalų ministras, labiausiai susitelkusi ties lapkritį įvyksiančiu Rytų partnerystės susitikimu Vilniuje, kur atsivers galimybė pasirašyti istorines asociacijos sutartis su buvusiomis Sovietų Sąjungos valstybėmis. „Jų situacija nėra paprasta ir tam mes skiriame daug laiko”, – sakė. Rugsėjį į Vilnių suvažiuos ES šalių Užsienio reikalų ministrai, kuriam irgi aktyviai ruošiamasi.

Naujas instrumentas – pasienio informacijos centrai Klausyti „Europos klubas” (2 dalis)

Tai nauja iniciatyva nedarbo problemoms spręsti. Pasak Viešosios įstaigos Nemuno regiono Marijampolės biuro vadovo Gintaro Skamaročiaus, tokie centrai puikiai veikia kitose ES šalyse.
„Tokių centrų paskirtis – padėti žmogui rasti darbo anapus sienos, jei čia jis neranda darbo. Š½inoma, kiekvienas žmogus norėtų dirbti savame mieste, bet kai jame neranda darbo, vyksta į gretimą rajoną. Tai nėra emigracijos skatinimas, tai pasienio gyventojams subalansuota programa”, – pasakojo G.Skamaročius. Mat tokia centrų programa paprastai apima pasienio regioną. Pasak G.Skamaročiaus, yra tokių žmonių, kurie dirba jau keletą metų. Tai dažnai pasitaiko tarp specifinių, retų profesijų specialistų. Tad jam lieka alternatyva persikvalifikuoti arba vykti į gretimą šalį. Programa apimtų specialistus, dirbančius 30-100 kilometrų atstumu nuo pasienio.
Pavyzdžiui, Vakarų Europos valstybėse, kur gerai išvystytas traukinių judėjimas, keliauti į darbą daugiau nei šimtą kilometrų nėra didelė programa, nes kelionė užtrunka pakankamai trumpai. Kai kur darbuotojai gali naudotis vienu bilietu trijose šalyse.
Nemuno regiono Marijampolės biuro vadovas G.Skamaročius įsitikinęs, kad ties pasieniu gyvenantys lietuviai gali važinėti darbą net iki Balstogės, nekalbant jau apie čia pat esančius Suvalkus ar Elką. Tiesa, į tolimesnius taškus darbuotojai galėtų važinėti nekasdien, o kelis kartus per savaitę.
„Taip jau yra, kad darbo biržai rūpi savi bedarbiai. Tai yra problema. Jei būtų skatinamas darbuotojų migravimas į gretimus Lietuvos regionus, tai būtų kur kas naudingiau. Tokie centrai kaip tik tam ir skirti”, – sakė pašnekovas.
Pasienio informacijos centrai dar tik kūrimo stadijoje, dar sprendžiama, kokia tai turėtų būti struktūra, funkcijos. Ar tik informuotų apie darbą, ar spręstų ir švietimo problemas. Interneto svetainės, pasak G.Skamaročiaus, nepakanka. Nes sprendžiant įdarbinimo klausimus, 30-40 procentų žmonių pageidautų asmeninių kontaktų.
Pasienio informacijos kūrimui tikimasi gauti lėšų iš ES paramos fondų. Viešosios įstaigos vadovas mano, kad jei veiktų tokie centrai, darbuotojai judėtų į abi puses – Lenkijos pasienio gyventojai atvyktų čia, o mūsiškiai važuotų ten.
„č®monės irgi pageidautų atsivežti žmonių iš užsienio. Kai ispanai Marijampolėje pradėjo gaminti automobilių variklių dalis, susidūrė su personalo problema. Kol jaunimas būtų ruošiamas tokiam darbui, laikinai galima atsivežti darbuotojų iš Suvalkų ar Karaliaučiaus”, – pateikė pavyzdį G.Skamaročius.
Skaičiuojaa, kad pirmojo centro įkūrimui reiktų 200 tūkstabčių litų metams. 2015-2016 metai, tikimasi, bus tokių centrų veiklos startas.

Beje, tokie centrai būtų savotiški konkurentai Lietuvos teritorinėms darbo biržoms.
Tačiau Regimantas Mačiulis, Alytaus darbo biržos vadovas, mano, kad tokių centrų veikla yra įmanoma, tačiau laisvas asmenų judėjimas yra įmanomas tik ES. Apribojimai kertant sieną atsiranda papildomų bėdų. R.Mačiulis teigė, kad ruošiamasi sustiprinti darbo biržos pajėgas Lazdijuose, pasienio regionuose. Tačiau darbo birža neturi jokių kontaktų nei su Baltarusijos, nei su Karaliaučiaus įdarbinimo agentūromis. Tuo tarpu su Lenkija vyksta glaudus bendradarbiavimas. Alytaus darbo birža bendradarbiauja su Balstogės darbo birža. „Keičiamės patirtimi, mokomės vieni iš kitų. Abiejose pusėse vyksta darbuotojų apmokymai. Tačiau darbo jėgos apsikeitimo srityje kol kas sekasi sunkiai. To priežastis – darbo užmekestis. Lenkijos pusėje jis yra šiek tiek didesnis”, – pasakojo R.Mačiulis.
Jis sutiko, kad informacijos centrai yra reikalingi. Tačiau jie turėtų veikti kartu su partneriais – teritorinėmis darbo biržomis.

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda

http://www.facebook.com/EuroposKlubas

kalbėk: [email protected]

Kitos naujienos

Šiandien, kovo 29-ąją, Rotušės aikštėje vyks Lietuvos įstojimo į NATO 20-ųjų metinių minėjimas ir Didžios...

Velykos jau čia pat: pasidalinkite savo namų puošybos idėjomis! Velykos – tai ne tik pavasario at...

Alytaus m. savivaldybė informuoja apie eismo ribojimus dėl eisenos.

Artėjant Šv. Velykoms, laukiant vienos didžiausių švenčių, FM99 studijoje vieši tautodailininkė, ...