Klausyti gyvai

19:35 - 20:00

Ši diena muzikos istorijoje

„Europos klubas” – mūšyje dėl skaičių principinė kova

Finansų viceministras Algimantas Rimkūnas dešinėje
Finansų viceministras Algimantas Rimkūnas dešinėje

Mūšyje dėl skaičių – principinė kova

Praėjusią savaitę Europos Parlamentas nepritarė ES Tarybos sumažintų kitų metų Europos Sąjungos biudžetui. Kompromiso šiuo metu tebeieškoma. Vis tik iki kitos parlamento sesijos lapkričio mėnesį tikimasi surasti bendrą sutarimą.

Tikisi rasti kompromisą

Lietuva pirmininkauja ES Tarybai, tad mūsų šalies Finansų viceministras Algimantas Rimkūnas „Europos klubui“ teigė, kad tikimasi surasti kompromisą. „Europos Parlamento ir ir ES Tarybos pozicijos skiriasi. Tokiu atveju pradedamas taikyti taikinimo laikotarpis, kuris trunka 21 dieną“, – pasakojo viceministras. Žadama, kad derybos vyks labai intensyviai. Lietuvos atstovas įsitikinęs, kad per artimiausias tris savaites pozicijos bus suderintos, skaičiai bus suartinti ir bus surastas kompromisas“, – teigė viceministras.

Europos Komisijai pateikus 2014 metų ES biudžeto projektą, kai kuriems tikslams, ES Tarybos manymu, buvo numatytos pernelyg didelės sumos. Todėl ES Taryba, atstovaudama šalių narių poziciją labiau taupyti, šiek tiek sumažino, pavyzdžiui, kai kurių infrastruktūrinių projektų įgyvendinimą. Ypač tų, įgyvendinimas vėluoja. Todėl ES Taryba pateikė savo variantą. Beje, lietuviški projektai nepateko į tą sumažintųjų sąrašą.

Lapkričio 13 dieną turėtų būti pabaigtas taikinimo procesas. „Tačiau, jeigu tai neįvyks, o praktikoje tai yra buvę, Europos Komisija turės parengti naują kitų metų ES biudžetą. Ir pasiūlyti jį ES Tarybai  bei Parlamentui. Kaip rodo praktika, derybos tokiu atveju būna trumpos“, – sakė viceministras.

Neatmestina, kad sprendimas gali nusitęsti ir iki gruodžio mėnesio.

 Nuomonės prasilenkė

Artimiausioje parlamento sesijoje dar laukia mūšis ir dėl daugiamečio ES biudžeto. ES šalys dar turėtų sumokėti trūkstamą dalį šiais metais tam, kad būtų galutinai susitarta. „Pasiekus šį susitarimą mes įgyvendinsime vieną svarbiausių sąlygų, kurią iškėlė Europos Parlamentas“, – sakė viceministras.

Sprendžiama dėl 2013 metų biudžeto papildymo. 2,7 mlrd.eurų papildymas reikalingas dėl to, jog ES nebuvo surinkta tiek, kiek tikėtasi lėšų už muitus. Dėl šios sumos ES Taryba sutarė praėjusį penktadienį, EP Biudžeto komitetas tam pritarė antradienį, plenarinėje sesijoje bus balsuojama ketvirtadienį. EP taip pat reikalauja, kad Taryba patvirtintų trūkstamus 3,9 mlrd.eurų , kurie reikalingi padengti šių metų ES biudžeto deficitą. Tai EP sąlyga, kad būtų pritarta ES daugiamečiam 2014-2020 m. biudžetui.

Lapkričio 13 dieną susitiks ES šalių finansų ministrai, kur aptars kitų metų ES biudžetą. Europos Parlamentas siūlo, kad kitų metų ES biudžeto įsipareigojimai sudarytų 142,6 milijardus eurų. ES Tarybos, o kartu ir pirmininkaujančio Lietuvos, pozicija yra kitokia – biudžetas turi būti 800 milijonų eurų mažesnis. Mokėjimai, Europos Parlamento pasiūlymu, turėtų būti 136,1 milijardas eurų arba 1,3 milijardu eurų daugiau nei siūlo ES Taryba. Palyginti su šių metų ES biudžetu, įsipareigojimams siūloma skirti 8,1 milijardu eurų mažiau, o mokėjimams – 4,3 milijardo eurų mažiau.

 Kova dėl įtakos sferų

2013-ieji – paskutiniai finansinės perspektyvos metai, kai pabaiginėjami projektai. Tuo tarpu ateinantys metai žymės naują finansinę perspektyvą, kai dar ruošiami projetaki, sudaromos sutartys, tad ir pinigų išmokėjimams reikia mažiau.

Beje, Europos Parlamentas nepritarė Tarybos siūlymui 629 mln.eurų sumažinti finansavimą tokiose srityse kaip skaitmeninė darbotvarkė, moksliniai tyrimai, verslumas ir jaunimo užimtumas, bet pasiūlė papildomai skirti šioms sritims 34 mln. eurų. Taip pat EP nepritaria paramos Artimiesiems Rytams mažinimui, o siūlo ją didinti 50 mln.eurų.

Vienas iš labiausiai diskutuotinų klausimų yra Sanglaudos fondo panaudojimas. Europos Komisja siūlo galimybę neracionaliai naudojamas Sanglaudos fondo lėšas paimti iš nedrausmingų šalių ir perduoti kitoms. Tačiau europarlamentarai mano, kad tai būtų nesąžininga. Taigi pagrindinis mūšis laukia ne dėl skaičių, o dėl įtakos sferų.

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

 

 

 

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...