Klausyti gyvai

11:00 - 12:00

Laisva forma

"Europos klubas" – socialiniai rūpesčiai dar vienas būsimas Lietuvos iššūkis pirmininkaujant ES

Socialiniai rūpesčiai – dar vienas būsimas Lietuvos iššūkis pirmininkaujant ES Klausyti Europos kjlubas (1 dalis)

Socialinius reikalus Europos Sąjungos valstybės narės sprendžia savarankiškai, tačiau ir čia reikia didesnio koordinavimo. Artėjant Lietuvos pirmininkavimui ES, delegacijos lanko mūsų šalį, tačiau Lietuvos valdžios atstovai taip pat keliauja ten, kur gimsta koordinavimo taisyklės.

Iškėlė savo prioritetus Klausyti Europos kjlubas (2 dalis)

Praėjusią savaitę Europos Parlamento sesijoje Strasbūre viešėjusi Lietuvos Socialinių reikalų ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė susitiko su savo srities komitetų nariais. Atstovei iš Lietuvos teko uždavinys pristatyti mūsų šalies prioritetus socialinėje srityje, taip pat išgirsti lūkesčius. „Tikėjomės, kad airiai priims daugiau teisėkūros klausimų šioje srityje, bet ne visada taip paprasta. Tad mūsų laukia dideli iššūkiai”, – minėjo ministrė. Š iuo metu ES tarybai pirmininkauja airiai, tačiau tai, ko jie neužbaigs, teks tęsti mūsų šaliai.
Pasak ministrės, Lietuvos laukia nemaži uždaviniai per pirmininkavimo pusmetį. A.Pabedinskienė minėjo pensijų portabilumo (perkėlimo) direktyvą, jaunimo užimtumo problemas, moterų lygių galimybių siekį.
Pensijų portabilumas – tai siekis, kad kaupiama pensija sektų paskui žmogų bet kurioje valstybėje, nesvarbu, kur jis dirbtų. Taigi siekiama, kad pensija būtų perkeliama, kai žmogus migruoja. Tiesa, kol kas dar tai stabdo skirtingos valstybių patirtys ir įstatymai.

Jaunimo nedarbas – skaudus visai Europai

„Mūsų prioritetas – niekur nesimokančių ir nedirbančių jaunų žmonių problemų sprendimas.Turėsime renginius, kuriuose vyks diskusijos šiais klausimais”, – pasakojo pašnekovė. Dar vienas prioritetas – Europos pameistrystės aljansas. Tam, kad jauni žmonės kartu su studijomis turėtų galimybę atlikti praktiką bei įgyti darbinius įgūdžius. Jaunimo garantijų įgyvendinimas – dar vienas Lietuvos iškeltas tikslas. „Siekiame, kad jaunimas, baigę studijas, per keturis mėnesius rastų darbų. Jei to nepavyks, reikia sudaryti sąlygas toliau jiems studijuoti, keisti kvalifikaciją”, – sakė A.Pabedinskienė.
Europos jaunimo užimtumo fondas, kuriame yra šeši milijardai eurų, ministrės manymu, yra nedaug, turint omenyje jaunimo nedarbo mąstą ES šalyse. Kai kur jis siekia 50 procentų ir daugiau.
Ministrė teigė, kad Lietuvos iškelti prioritetai tenkina Europos Parlamento komitetą.
Tačiau A.Pabedinskienė neslepia – sutarti su parlamentu Lietuvai pirmininkaujant ES nebus lengva, nes šios institucijos laukia rinkimai. Tad priešrinkiminės nuotaikos gali veikti bendrą derybų foną. „Todėl ypatingų staigmenų nereiktų tikėtis”, – sakė ministrė.
ES jau anksčiau išsikėlė tikslą dėl moterų skaičiaus kvotų stambių įmonių valdybose. A.Pabedinskienė sakė, kad šis tikslas irgi yra tarp Lietuvos prioritetų pirmininkaujant ES. Nors atitinkamos direktyvos bus priimtos dar negreitai, tačiau jau dabar vyksta diskusijos dėl kai kurių detalių. Valstybės vis dar skirtingai žiūri į šį tikslą.
Ministrė teigė neturinti vienareikšmiškos nuomonės šiuo klausimu. „Moteris moteriai nelygu”, – prasitarė Socialinių reikalų ir darbo ministrė.

Rinkimų išvakarės drums vandenį

Tuo tarpu Europos Parlamento socialinių reikalų ir užimtumo komiteto pirmininkė prancūzė Pervenche Beres „Europos klubui” teigė, kad atėjo metas, kai kažkas turi keistis Europos Sąjungoje. Ji pastebėjo, kad po rinkimų Europos Parlamentas gali tapti labiau populistinis ir antieuropinis. Be to, visi laukia Vokietijos rinkimų.
Tačiau komiteto pirmininkė iš Lietuvos pirmininkavimo tikisi sėkmės, to palinkėjo ir mūsų šalies ministrei. Tačiau perspėjo, kad kai kurie keliami klausimai blokuojami ES lygiu. „Lietuvos laukia didelis iššūkis kai kuriuose klausimuose, kuriuos paveldės iš airių. Pavyzdžiui, dosjė dėl komandiruojamų darbuotojų, Globalizacijos fondo ateitis. Prancūzė sakė tikinti, kad norint stabilaus euro, reikia sukurti automatinį stabilizatorių, pvz. apibrėžti tam tikrą leistią bedarbystės lygį ES arba eurozonoje..Tai, anot jos, leistų išspręsti makroekonominius disbalansus. Tačiau kaip teigė P.Beres, Europos Komisijos pirmininkas atsisako net diskutuoti. Be to, reikia spręsti tokius klausimus kaip pensijų perkeliamumas. „Net jei lietuviai važiuoja į Vokietiją ieškoti darbo, svarbu, kad kai jie grįš atgal, sugrįžtų su savo pensijomis, kurias užsidirbo,” – „Europos klubui” kalbėjo komiteto pirmininkė. Visgi Pervenche Beres nemano, kad mobilumas ir darbuotojų judėjimas į kitas šalis turėtų būti dabartinės krizės sprendimas, nes, anot jos: „žmonės nori ir tikisi, kad ES tai gali jiems suteikt, tai dirbti ir gyventi namuose”.
Prieš krizę P.Beres vadovavo Europos Parlamento pinigų ir ekonomikos komitetui, vėliau sėkė darbas antikriziniame komitete. Kas nepadaryta pirmajame, kad prireikė antrojo, pasiteiravome prancūzės.
Ji stebėjosi, kad tuo metu, dar prieš krizę, Europos Komisija nepateikė reikalingų rinkos reguliavimo mechanizmų. Nors tai buvo būtina. Vokišką modelį ji laiko pavyzdiniu, kuriuo turėtų sekti visa Europos Sąjunga.

Rekomenduoja užtikrinti orias pensijas

Kaip pastebėjo europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė, parlamentas negali kištis į ES valstybių socialinę sferą, tačiau ėmėsi kito vaidmens – spaudžia valstybes vykdyti rekomendacijas. Socialiniai reikalai yra kiekvienos valstybės reikalas, tačiau ir čia reikia bendro koordinavimo.
Europos Parlamentas taip pat ragina ES valstybes išlaikyti daugiapokopes pensijų sistemas ir išsaugoti visuotines valstybines pensijas. Pasak europarlamentarės Vilijos Blinkevičiūtės, Europos Parlamentas labai kruopščiai įvertino pensijų situaciją valstybėse narėse.
„Mes sakome, kad žmonės pensijas turėtų gauti iš kelių šaltinių. Tačiau pagrindinis šaltinis vis tik turėtų būti valstybė, arba mūsų atveju – „Sodra”. Valstybinis pensijų fondas turi būti pagrindinis”, – pasakojo Europos Parlamento narė.
Profesiniai fondai – dar viena reali galimybė sukaupti būsimai pensijai. Nors profesinių fondų įstatymas Lietuvoje yra priimtas, tačiau tokių fondų mūsų šalyje nėra. Tuo tarpu senosiose Vakarų valstybėse tai vienas pagrindinių pensijų šaltinių.
„Valdžia turėtų išsiaiškinti, kodėl tokie profesiniai fondai nekuriami”, – teigė V.Blinkevičiūtė. Tuo tarpu Lietuvoje veikia privatūs pensijų fondai, kurie siūlo kaupimą antroje ir trečioje pensijų pakopoje.
Todėl Europos Parlamentas paragino valstybes daugiau informuoti apie pensijų sistemas, daugiau dirbti su socialiniais partneriais. Tuo tarpu pensijinio amžiaus ilginimas, pasak pašnekovės, Europoje yra neišvengiamas.
Vyresnio amžiaus žmonių užimtumas ir kuo ilgesnis jų išlaikymas darbo rinkoje irgi buvo tarp Europos Parlamento rekomendacijų valstybėms narėms. O ankstyvas išėjimas į pensiją yra kritikuotinas, pridūrė buvusi Socialinės apsaugos ir darbo ministrė.
Europos Parlamentas taip pat atkreipė dėmesį į vis augančią dirbančių žmonių migraciją. Tad parlamentarai paragino užtikrinti garantijas, kad stažas būtų sumuojamas, nes tai veikia būsimas jų pensijas.

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda .

http://www.facebook.com/EuroposKlubas

kalbėk: [email protected]

Kitos naujienos

Kaip pranešė Alytaus policija, ketvirtadienį apie 23 val. Alytuje, Naujojoje gatvėje, neblaivus 1984 meta...

Alytaus nakvynės namai atsisveikina su savarankiško gyvenimo namų gyventoju: „Išėjo Rimantas Šaparnis, - ...

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėlnetei...

Elayork su atokvėpiu pristato pristato savo naujausią muzikinį kūrinį „Ne Laiku"...