FM99: „Kultūra čia ir dabar. Afiša“ – tautodailė šiuolaikinio žmogaus akimis (papildyta Daivos Neko interviu)

Prenumeruokite ir klausykite tinklalaidžių platformoseApple podcasts | Spotify | Google podcasts | RSS|Breaker| Castbox |Overcast | Pocket Casts | RadioPublic

Kas yra tradicinis liaudies menas? Kokius jausmus jis kelia? Kas yra tikra, bet paslėpta įprastoje kasdienybėje? Apie tai, apie knygą vaikams „Dabarcinės pasakos“ ir fotografijų parodą „Tautodailė šiuolaikinio fotografo akimis“ kalbėjome su Lietuvos tautodailininkų sąjungos Dzūkijos skyriaus pirmininke Modesta Tarasauskiene.

Lietuvos tautodailininkų sąjungos Dzūkijos skyriaus vadovė Modesta Tarasauskienė laidoje „Kultūra čia ir dabar. Afiša“ pasakojo, kad mintis išleisti pasakų knygelę „Dabarcinės pasakos“ dzūkiška tarme su karpinių iliustracijomis kilo, siekiant skleisti liaudies meno kultūrą dar mažų žmonių širdelėse, puoselėti dzūkišką tarmę bei karpinių meną, vis labiau grimztantį užmarštin. Knygą, susibūrę draugėn, kūrė dzūkaitės: karpinius iliustracijoms sukūrė tautodailininkė Vita Jasienė, knygelės dizainą – grafikos dizainerė Banga Vaicekauskienė, pasakų autorė – Ieva Aneliauskaitė-Motiejauskė.

Knygelę galima įsigyti Alytuje esančiame meno salone „Dzyvai“, na, o projektą finansavus Lietuvos Kultūros tarybai, mokymo įstaigas pasieks 1300 knygelės egzempliorių.

Modesta Tarasauskienė (Alytaus miesto savivaldybės nuotr.)

Fotografijų paroda TAUTODAILĖ ŠIUOLAIKINIO FOTOGRAFO AKIMIS Alytaus Kraštotyros muziejuje! Apie tai FM99 studijoje kalbėjome su dailininke Gintare Markevičiene.

Tautodailę visi pagal nutylėjimą priimame kaip kryžius ir rūpintojėlius, molio puodus, pintines, įvairius smukius suvenyrus su lietuviška ar baltiška simbolika. Kaip tai, kas nuolat šalia, todėl įprasta, kiek atsibodę ir netgi neišvengiama tiek, kad norisi įvairovės ir pasidairyti po kitur. Ypač tai būdinga jaunam žmogui, atviram pasauliui ir ieškančiam įvairovės. Parengta nauja fotografijų paroda apie tautodailę. Kas gali būti naujo ir šiuolaikinio tokiame tradiciniame, iš liaudies kilusiame mene?
„Žodžiai moderni tautodailė iš pirmo žvilgsnio nelabai dera tarpusavyje, bet puikiai nusako, kokia ši meno rūšis transformatyvi ir – prisitaikanti. Nuimkime ir atskirai padėkime taškelių bei brūkšnelių puošybos fragmentą, nuo kokio puodo ar juvelyrikos gaminio – kuo šis lakoniškumas ne minimalizmas?“ – kitu žvilgsniu pamačiusi liaudies meną ir pasiūliusi parodos koncepciją pasakoja Lietuvos tautodailininkų sąjungos Dzūkijos skyriaus vadovė Modesta Tarasauskienė. „Norėjosi parodyti tautodailę kitaip, moderniu kampu. Alytuje, Dzūkijos sostinėje turime puikią etnokultūros tradicijas puoselėjančią mokyklą – Kauno taikomosios dailės mokyklos filialą, kuriame be įvairių tradicinių tautodailės šakų mokoma ir fotografijos. Pasitelkėme šios specialybės absolventus“.

Pasirodo, parodyti tautodailę kitaip ir nešabloniškai yra nemažas iššūkis.
Pirmu bandymu įvairiais rakursais nufotografuoti kūriniai atrodė gražiai, estetiškai, bet per tradiciškai. Dar ir dar kartą buvo atidžiai peržiūrimos nuotraukos ir gimė sprendimas. Į pagalbą atėjusi dailininkė, taip pat fotografijos kurso absolventė Gintarė Markevičienė-Žaltė – rado atsakymą …. žodeliuose, tiksliau pojūčiuose. Ir ne tik: sąmoningai įvestas naujai sukurtas šiuolaikiškas Dzūkijos tautodailininkų asociacijos logotipas, įvestas prasmingas, pojūčio žodelis. Šalia fotografijos atsiradus švarios erdvės plotui, žodžio prasmė tapo girdima ir akimis, ir širdimi – kaip žibanti žvaigždė gilioje erdvėje. Šiuo papildymu ir buvo atskleistos labai įvairios, išradingos fotografijos.

G.Markevičienė (V.Kryžioko nuotr.)

Turbūt ir atrastas netradicinis pateikimas lėmė, jog parodos koncepcija susidomėjo didesnė fotografų komanda. Prie F20 prisijungė F19 grupės fotografijos specialybės absolventai. Susibūrusi 15 fotografų komanda lėmė visos parodos įvairialypiškumą ir netikėtas situacijas, kuriuose atsiduria liaudies meno kūriniai. Vienas žmogus taip nebūtų „paišdykavęs“. „Liaudies menininkų darbai, prakalbinti ne visai tradicinėse situacijose, kuria šiltą ir gilų ryšį su jaunu ir šiuolaikiniu žmogumi. Keldami nuostabos, netikėtumo, paslaptingumo jausmus, skatina žaisti, kurti, ieškoti ir atrasti naujus kelius“, – fotografijų meninį sprendimą pristato Gintarė Markevičienė. „Man labai smagu, kad fotografijose užfiksuoti momentai įtraukia ir kalba apie tai, jog didžiuotis savo šalies tradicijomis verta.“
Parodos fotografijų autoriai: Aušra Blažauskaitė, Asta Bartkienė, Vilma Cikanavičienė, Vaiva Danilova, Artūras Lavrėnovas, Egidijus Markevičius, Ineta Nartautaitė Macenkienė, Daiva Neko, Jolita Linkevičienė, Karolina Povilanskaitė – Zaperackienė, Valentinas Kryžiokas, Girmantė Mažeikienė, Laima Unguraitienė, Simona Zabruckaitė, Lina Žadeikienė.
Fotografijose užfiksuoti Neringos Akstinienės, Rūtos Indrašiūtės, Vilmos Jenčiulytės Džiugo Petraičio, Skaidrės Bagdanskienės, Prano Gajausko, Gintarės Markevičienės, Egidijaus Markevičiaus, Vaclovo Špoko, Monikos Tautkienės kūriniai.

FM99 eteryje kalėjome su viena iš parodos autorių Daiva Neko, – kviečiame pasiklausyti!

Daiva Neko (nuotr. iš asmeninio archyvo)

Paroda bus eksponuojama Alytuje, Varėnoje, Lazdijuose ir šių miestų bei rajonų mokyklose.

Komentarai

komentarai(-ų)