Klausyti gyvai

21:00 - 22:00

Vakaro dvelksmas

„Gyvas miestas“ – kol ne vėžys, tol oro užterštumo nėra?

Radijo stoties „FM99“ eteryje – nauja laida „Gyvas miestas“. Kiekvieną trečiadienį kalbame apie tai, kas vyksta miestuose, gyvenvietėse, mūsų gyvenamosiose erdvėse. Čia ir architektūros aktualijos iš Lietuvos bei pasaulio.

„Gyvas miestas“ „FM99“ eteryje trečiadieniais po 14 valandos.

dzakarta
Smogas Džakartoje

Didelį nerimą miestuose kelianti problema – oro tarša kietosiomis dalelėmis. Nusistovėjus šaltiems ir sausiems orams, iš esmės, visuose miestuose sveikatai pavojingų dalelių koncentracija viršija leistinas normas. Kai kur Lietuvoje, tam tikromis valandomis, jų koncentracija siekia lygį, kuriam esant nerekomenduojama būti lauke bei vėdinti patalpas. Apie oro užterštumą Lietuvoje „Gyvo miesto“ laidoje kartu su Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijos Aplinkos oro skyriaus vedėja Elena Augliene bei  LR Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus visuomenės sveikatos centro atstove Asta Razmiene

Daugeliui kyla klausimas, kas gi yra tos kietosios dalelės? E. Auglienė pateikia jų apibrėžimą: „Kietosios dalelės, kaip apibrėžta Europos Sąjungos ir nacionaliniuose teisės aktuose, yra kietosios dalėlės, kurių 50 proc. praeina pro joms pralaidžią 10 µg radiodinaminio diametro angą, o tai reiškia, kad tokio dydžio kietosios dalelės, kurios yra pavojingos žmonių sveikatai.“ Kietosios dalelės pagal stambumą žymimos įvairiais trumpiniais – KD10, KD2,5 ir t.t., tačiau galutinė išvada paprasta – kuo smulkesnė kietoji dalelė, tuo ji yra pavojingesnė sveikatai.

smogas vilniuje
Oro užterštumas Vilniuje

Oro tarša kietosiomis dalelėmis iš niekur neatsiranda, anot E. Auglienės pagrindiniai kietųjų dalelių šaltiniai – pramonė, transportas, energetika, įskaitant ir šilumos gamybą namų ūkiuose.  Ribinės oro užterštumo vertės pagal Europos Sąjungos direktyvų reikalavimus yra nustatytos Aplinkos apsaugos ministro įsakymu, pavyzdžiui, kietųjų dalelių yra dvi ribinės vertės: kietųjų dalelių KD10 vidutinė paros norma yra 50 µg/m3 ir metinė ribinė vertė – 40 µg/m3. Leidžiama šiek tiek viršyti vidutinę paros koncentraciją, t.y. iki 35 dienų per kalendorinius metus, jeigu viršijama daugiau nei 35 kalendorines dienas, tai laikoma, kad vidutinė paros norma yra viršyta mieste. Metinė ribinė vertė yra papildomas indikatorius, jeigu paros ribinė vertė 35 dienas yra viršijama labai ženkliai, tris – keturis kartus, tai veda ir prie metinės ribinės vertės didėjimo ir kartais net viršijimo. E. Augilienė išduoda, jog šiemet, mums besidžiaugiant sausu rudeniu, Vilniaus Žirmūnų oro kokybės tyrimų stotyje lapkričio 12 dieną oro tarša kietosiomis dalelėmis buvo viršyta 74 dienas, viršijimai nebuvo labai dideli 60 – 70 µg/m3, tačiau jie buvo pastovūs ir tai rodo grėsmę oro kokybei.

smogas
Smogas Kinijoje

Žmonėms, norintiems žinoti apie oro kokybę jų mieste, svarbu žinoti, jog visus oro kokybės tyrimų stočių, kurios yra Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Klaipėdoje, Panevėžyje, duomenis galima rasti internete, pagal savo gyvenamąją. Daugiau informacijos galima rasti Aplinkos apsaugos agentūros tinklalapyje. Taip pat kiekvienos dienos oro kokybės rezultatus tam tikrų grupių atstovai (darželių, savivaldybių, bendruomenių) gali užsisakyti elektroniniu paštu. Visgi E. Auglienė pirmiausia ragina nebūti abejingiems ir patiems drausminti kaimynus ar kitus asmenis, teršiančius orą. Žinoma, aplinkosaugininkai taip pat vykdo įvairias akcijas, pavyzdžiui, pernai buvo vykdoma akcija „Kaminukas“, kurios metu buvo tikrinama, kuo kūrenamos privačių namų katilinės, tačiau kol žmogus pats negalvos, jog šiandien pigiau kuras, bet rytoj aš arba kažkas iš mano aplinkos susirgs vėžiu, tol taip ir bus. Aplinkos ministerijos Aplinkos oro skyriaus vedėja ragina pradėti nuo savęs, juk, anot jos, policininko prie kiekvieno nusikaltėlio nepastatysi.

Miesto gyventojai pripažįsta kartais jaučiantys nemalonų kvapą lauke, ypač nuosavų namų rajonuose. Asta Razmienė patvirtina, jog jeigu jaučiamas specifinis, kitoks nei būdinga deginamoms malkoms kvapas ir ypač jeigu rūksta ne baltas, o kitokios spalvos dūmas iš kamino, reiškia, jog kaimynai degina kurą, kuris nėra leistinas naudoti. Tokiu atveju reikėtų iš karto skambinti į vietinės aplinkos apsaugos skyrių, nes aplinkos apsaugos sistema turi kontroliuoti ar žmonės naudoja tinkamą kurą šildymui.

Kietųjų dalelių žala žmogaus sveikatai – akivaizdi. Anot A. Razmienės, tai itin pavojinga tiems žmonėms, kurie serga astma, kitomis lėtinėmis kvėpavimo sistemos ar širdies kraujagyslių ligomis bei mažiems vaikams, kurių imuninė sistema dar tik vystosi ir jų organizmai dar nesugeba perdirbti ir pašalinti teršalų. A. Razmienės nuomonei pritaria ir E. Auglienė pateikdama pavyzdžių: „KD2,5 dalelės, vertinamos kaip sukeliančios širdies ir kraujagyslių ligas, veikiančios imuninę ir nervų sistemą, prisidedančios prie vėžinių lygų ir mirtingumo skaičiaus didėjimo. Tuo tarpu KD01 netgi įkvėptos per nosį gali tiesiogiai patekti ir veikti smegenis.“ Aplinkos ministerijos Aplinkos oro skyriaus vedėja akcentuoja, jog kietųjų dalelių, ypač smulkesnių, poveikis toks pat yra ir mūsų augintiniams.

smogas vilniuje
Smogas Vilniuje

A. Razmienė ragina, esant dideliam užterštumui, kuo daugiau laiko praleisti uždarose patalpose. Aišku, anot jos, nereikia visiškai atsisakyti ėjimo į lauką, tačiau reikėtų keisti įpročius – neiti pasivaikščioti, nesportuoti ir nedirbti fizinio darbo lauke, nes tokiomis sąlygomis organizmas giliau kvėpuoja ir įkvėpia daugiau teršalų – tai pagrindinės prevencinės priemonės. Taip pat galima pirkti specialias kaukes, tačiau įprastinės kaukės, sulaikančios dulkes, nėra efektyvios.

Didieji pasaulio miestai taip pat susiduria su oro užterštumo problema. Štai Pekiną netgi šiltuoju metų laiku gaubia tirštas smogas, susidaręs dėl gamyklų bei automobilių išmetamų teršalų. Tuo tarpu, su tuo kovojama, mūsų akimis žvelgiant, kraštutinėmis priemonėmis – pernai valdžia nurodė sumažinti išmetamų teršalų kiekius, o kai kuriems valdininkams uždraudė važinėti tarnybiniais automobiliais. Lietuvoje tokių priemonių kol kas nereikia. Beje, jeigu kyla abejonės dėl oro kokybės Lietuvoje, ją savo aplinkoje galite pasitikrinti internete, adresu www.oras.gamta.lt.

Klausykite laidos. Laida „FM99“ eteryje transliuojama trečiadienį po 14 valandos, kartojama ketvirtadienį vakare bei savaitgalį.

Išsakykite savo pastebėjimus ir nuomonę: [email protected]
Aplankykite „Gyvas miestas“ Facebook
www.gyvasmiestas.lt

Instagram

Teksto autorė Laura Čiginskaitė.

Kitos naujienos

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėlnetei...

Elayork su atokvėpiu pristato pristato savo naujausią muzikinį kūrinį „Ne Laiku"...

Jau balandžio 19 d., Lazdijų Nepriklausomybės aikštėje šurmuliuos mokomųjų mokinių bendrovių regi...

Beglobių gyvūnėlių organizacija „Keturkojo viltis“ kartu su