Ilgalaikis migrantų krizės sprendimas – demokratinė Baltarusija

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Migrantai ir toliau keliauja į Lietuvą, o prekiautojai žmonėmis dalijasi įspūdžiais socialiniuose tinkluose ir aiškina, kaip čia gerai. Tuo tarpu neramumai ima kilti tiek vienoje, tiek kitoje pusėje – sąlygomis nepatenkinti atvykėliai, apsukrūs politikai naudojasi nepatenkintais vietiniais, o situacija kol kas nesikeičia. 

“Europos klubo” diskusijoje – europarlamentaras Andrius Kubilius, Seimo vicepirmininkė ir Europos reikalų komiteto pirmininkė Radvilė Morkūnaitė Mikulėnienė ir užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius.

Klausykite…

Situacija Lietuvoje negerėja, per praėjusią parą sulaikytas 171 migrantas, neteisėtai kirtęs Lietuvos-Baltarusijos sieną, ir tai yra didžiausias sulaikytų neteisėtų migrantų skaičius per parą šiemet, tokių užsieniečių skaičius jau perkopė 3 tūkstančius.

Lietuva nėra pratus tvarkytis su tūkstančiais atvykėlių, sulaukėme pagalbai specialistų, antklodžių ir pagalvių, bet tai nekeičia situacijos. Tuo metu Lietuva kaltinama pati pažeidinėjanti žmogaus teises, kalbama apie įstatymo pakeitimus, kurie leidžia besiprašančius prieglobsčio įkalinti be teismo. Dar viena problema – Lietuvos piliečių nepasitenkinimas, antra – nesusikalbėjimas, vieni valstybės pareigūnai sako, kad reikia įvesti nepaprastąją padėtį, kiti, kad nereikia, o galiausiai ima ir pritrūksta tvorai medžiagų.

Europos institucijų reakcija buvo greita

Europos Parlamente (EP) buvo skubi reakcija ir diskusijos dėl situacijos, svarstymai vyko ir Užsienio reikalų komitete, pasakoja jo narys Andrius Kubilius. 

„Frontex ekpertai pristatė situaciją, kuri yra nerami ir grėsminga. Išvadą galima padaryti paprastą – ta išorinė ES siena, kuri iki šiol nebuvo labai pažeidžiama migrantų srautų pasirodė, kad gali būti labai lengvai pažeidžiama. Ir kad tai yra ne tradicinė migracija, kai patiriantys vargą savo krašte traukia į ramesnes gyvenimo vietas, tai yra Lukašenkos režimo organizuoti pabėgėlių srautai ir tai reikia traktuoti kaip hibridinį karą”, – sako europarlamentaras.

Jeigu nepavyktų situacijos stabilizuoti su greičiausiom priemonėm, tokiom kaip sienos apsaugos stiprinimas įrengiant specialias priemones apsunkinant perėjimą, video stebėjimo įrangą, mažinti atskrendančių keleivių srautus, galima prognozuoti, kad V.Putinas naudojantis Lukašenką kaip bandymų poligoną, pradėtų naudoti tokius pat veiksmus tik didesniais masteliais ir tai Europai grėstų dar didesnėm problemom, prognozuoja A.Kubilius.

Problema labai daugialypė ir reikalaujanti daug skirtingų sprendimų tiek šalies viduje, tiek pasienyje, tiek tarptautiniame lygmenyje, sako Užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius. 

“Praėjusią savaitė dalyvavau bendrųjų reikalų taryboje Slovėnijoje ir tikrai beveik visi Europos reikalų ministrai pritaria, kad tai hibridinė ataka ne tik prieš Lietuva, bet ir visą Europos Sąjungą ir kad reikia bendrų sprendimų ir aktyvios EK veiklos. Ir matome, kad tai vyksta – ne tik pažadėti 10 – 12 milijonų eurų, bet ir Frontex pareigūnai, kurių jau yra 25 Lietuvoje ir turėtų padaugėti iki 85, du sraigtasparnius siunčia Lenkija ir Latvija, didina savo pajėgumus EASO, Europolas ir kitos agentūros”, – apie europinę pagalbą pasakoja viceministras.

Anot jo, tai nebe tik Pietų, bet ir Rytų Europos problema, ir veiksmai vykdomi bendrai. Kartu vyksta konsultacijos su migrantų kilmės šalimis, nes problemą reikia spręsti būtent “šaknyse”, atvykstančių migrantų kilmės šalyse, sako A.Pranckevičius.

Sprendimų ieškoma ir Lietuvoje

Seimo vicepirmininkė Radvilė Morkūnaitė Mikulėnienė teigia, kad Seimas pakankamai ryžtingai priėmė sprendimus, nors įstatymas ir vertinamas dviprasmiškai ir iššūkių yra.

“Žmogaus teisių specialistai mato priimtą įstatymą kaip itin griežtą, kiti matome, kad tai beprecedentis įvykis ir Lietuva nėra patyrusi tokio antplūdžio, ir su tuo reikia kažkaip dorotis. Ir suprantam, kad tas griežtas reguliavimas turi būti ir veikti kaip atgrasymo priemonė, parodyti, kad Lietuva nėra pereinamasis kiemas”, – sako Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkė.

EP paskutinėje sesijoje patvirtintame Migracijos ir integracijos fonde, kituose europiniuose dokumentuose pastaruoju metu akcentuojamas migrantų grąžinimas namo bei reintegracija – tų, kuriems nėra būtina humanitarinė pagalba.

„Porblemos šaknys tai ne Irakas ir ne Turkija, o Lukašenka ir jo režimas”, – sako A.Kublius. Anot jo, Vakarai turi sutelkti jėgas padėti Baltarusijos žmonėms  pasiekti jų tikslą – demokratiją šalyje.

“Demokratinė Baltarusija yra mūsų problemų sprendimas”, – tikina europarlamentaras.

“Demokratinė Baltarusija yra mūsų problemų sprendimas”

Andrius Kubilius

Tik labai negreitas, primena viceministras A.Pranckevičius, o problema yra šiandien ir dabar.

Pirmas uždavinys – likusi sienos apsauga, ko nebuvo padaryta per 30 metų, vardija A.Pranckevičius. Taip pat greitas atvykstančiųjų identifikavimas, asmenybių ir statuso nustatymas, procedūrų neužvilkinimas ir grąžinimas, kai tik įmanoma, į kilmės šalis – tokie greičiausi sprendimo būdai. Taip pat ilgalaikiai –  parama pilietinei Baltarusijos visuomenei, sankcijos Baltarusijai, mūsų visuomenės branda ir supratimas, sako viceministras. “Formuojasi nauji aljansai – graikai, italai ir ispanai tampa mūsų geriausiais draugais ir patarėjais”, – sako A.Pranckevičius, o migrantai ne pirmą kartą naudojami kaip instrumentas, primena viceministras.

Apie pagalbą savivaldybėms ir kitus planuojamus veiksmus – klausykite visą diskusiją.

Daugiau Europos klubo laidų surasite nuorodoje: https://www.fm99.lt/category/europos-klubas/

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Komentarai

komentarai(-ų)