Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Kokie metai laukia ir kam dėmesį skirs Europa?

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

2022 m. yra Europos jaunimo metai ir Lietuvos jaunimo metai. Apie tai plačiau kalbėjome su jaunimo organizacijų atstovais ir šių metų Lietuvoje organizatoriais trečiadienio Europos klube, tad diskusiją galite surasti čia, o Europos Parlamentas padeda formuoti metų veiklos programą ir ragina į tai įtraukti jaunimą.

Be to, šių metų pirmą pusmetį pirmininkavimą perėmė Prancūzija, Tarp kurios pagrindinių prioritetų – Žaliasis perėjimas; ekonominė skaitmeninių platformų atskaitomybė ir sociali Europa. Prancūzija žada dirbti dėl stipresnės ir suverenios Europos. Ji taip pat sieks įtikinti europiečius, kad vieningas atsakas yra geriausias būdas spręsti šių dienų iššūkius.


Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas siekia tapti ryškiu Europos lyderius ir buvo vienas iš Konferencijos dėl Europos ateities iniciatorių, kuria bandyta įtraukti Europos piliečius į aktyvų dalyvavimą sprendimų priėmime ir kurioje aktyviai dalyvauja tiek EP, tiek nacionalinių parlamentų nariai. Konferencijos išvados, kurios bus rengiamos atsižvelgiant į piliečių rekomendacijas, turėtų būti paruoštos pirmoje 2022 m. pusėje. Su šios konferencijos dalyviais taip pat ne kartą diskutavome Europos klube ir podkastų platformose be svetaineje galite surasti pokalbius su jų įvairiomis nuomonėmis, kurios šį pavasarį bus apibendrintos.

ES ateitis jos piliečių akimis – Regina ir Valdas, Ateities konferencijos dalyviai

Politika formuojama „iš apačios“ – Konferencija dėl Europos ateities

A.Pranckevičius: Europos ateities konferencija skirta surinkti “nuogas” piliečių mintis

Toliau vyks disksuijos EP dėl Skaitmeninių paslaugų ir Skaitmeninių rinkų aktų, kuriais siekiama apsaugoti vartotojų skaitmeninėje erdvėje teises ir sustabdyti nesąžiningas didelių skaitmeninių platformų praktikas. ruoš savo poziciją dėl Dirbtinio intelekto akto, kuris sustiprintų Europos ekonomiką ir apsaugotų pagrindines teises, o EP Specialusis komitetas dirbtinio intelekto skaitmeniniame amžiuje klausimais pristatys rekomendacijas, kaip susidoroti su iššūkiais diegiant šią technologiją. Apie tai taip pat galite surasti Europos klube, šioje nuorodoje.

Tikimosi dar vieno sprendimo paliesiančio visus – ketinama kitais metais priimti teisės aktus, kurie patvirtintų vieningą jungtį visiems telefonams!  USB-C jungtis turėtų tapti bendra standartine mobiliųjų telefonų ir kitų panašių įrenginių krovimui. Jei pavyks susitarti su ES šalių vyriausybėmis, tai įsigaliotų nuo 2024 m., o problema pakrauti telefoną pamiršus savo laidą tiesiog išnyktų.

Beje praėjusių metų pabaigoje Europos Parlamento ir Europos Sąjungai pirmininkaujančios Slovėnijos atstovai sutarė, kad tarptinklinio ryšio mokesčių panaikinimo programa bus pratęsta 10 metų. Pagal dabartinį reglamentavimą, tarptinklinio ryšio mokesčių panaikinimas turėjo baigtis 2022 metų birželio 30 dieną.

Šiais metais vyks disksuijos ir dėl skaitmeninių finansų, pavyzdžiui kriptovaliutų taisykllų.

Tęsis ir kovos su COVID19 epopėja, ketinama priimti susitarimą dėl Europos vaistų agentūros stiprinimo, siekiant padidinti klinikinių tyrimų skaidrumą sveikatos krizių metu ir išspręsti vaistų ir medicininių prietaisų trūkumą. Taip pat bus priimtas galutinis sprendimas dėl Specialiojo komiteto rekomendacijų vėžio gydymui ir profilaktikai, apie tai taip pat pasakojome išsamiai Europos klube, su europarlamentarais Broniu Rope ir Liudu Mažyliu bei doc. dr. Birutė Brasiūniene.

Permainos laukia ir paties parlamento – tradiciškai įpusėjus kadencijai, prie vairo stos naujas pirmininkas.

Tęsis pasirengimas tapti neutralia Europa klimatui – nuo 2023 turi įsigalioti anglies dvideginio nutekėjimo mokestis, kurio galutinis sprendimas taip pat priimtas ir pernai ir pasakojome apie tai, bus ieškoma ir naujų priemonių kovai su klimato kaita, rengiamas žiedinės ekonomikos veiksmų planas bei Europos pramonės strategija. Parlamentas rengs visų ES rinkai pateiktų baterijų tvarios gamybos, taikymo ir atliekų tvarkymo taisykles.

Toliau bus tęsiamos diskusijos dėl minimalaus darbo užmokesčio ES, jo skaidrumo ir  Moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumo mažinimo.

EP Piliečių laisvių komiteto nariai dirbo prie Komisijos 2020 m. rugsėjo mėn. naujojo migracijos ir prieglobsčio akto pasiūlymo gerinimo, kuriuo yra siekiama harmonizuoti migracijos, prieglobsčio, integracijos ir sienų kontrolės valdymo politikas visoje ES. Šia tema daug kalbėta ir pernai, kuomet prasidėjo Baltarusijos hibridinė ataka prie Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos sienų, tebesitęsianti iki šiol.


Dviveidiška pozicija: Tikimės, kad ES paspaus daugiau, o patys norim, kad uostai būtų apkrauti baltarusiškom prekėm?

Užsienio politikos problemų akivaizdu, kad netruks ir šiemet, metai prasideda itin neramiai – Ukrainos pasienyje sukaupta Rusijos Armija, laukia JAV ir Rusijos derybos, dėl kurių nerimą reiškia ES, sakydama, jog privalo būti įtraukta į bet kokias derybas, liečiančias Europos saugumą. 

 JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas perspėjo, kad Rusija privalo sumažinti spaudimą Ukrainai, jeigu nori pažangos diplomatiniame procese, taip pat dar kartą perspėjo dėl „didžiulių pasekmių“, jeigu Maskva pasiųstų pajėgas į kaimyninę šalį.

REUTERS/Valentyn Ogirenko

„Būtų labai sunku pasiekti konkrečią pažangą… tvyrant eskalavimo atmosferai ir grasinimams įrėmus ginklą Ukrainai į galvą“, – A. Blinkenas sakė per bendrą spaudos konferenciją su Vokietijos užsienio reikalų ministre Analena Bėrbok. 

JAV valstybės sekretorius paragino Vokietiją stabdyti naująjį Rusijos eksporto dujotiekį „Nord Stream 2“, jeigu Maskva pradėtų karinį puolimą Ukrainoje.

„Žvelgiant iš mūsų perspektyvos, būtų labai sunku matyti, kaip dujos galėtų tekėti tuo vamzdynu, kaip [jis] galėtų pradėti veikti, jeigu Rusija atnaujins agresiją“, – sakė A. Blinkenas.

Perversmu metus pradėjo Kazachstanas – ES išorės veiksmų tarnyba (EIVT) pareiškė atidžiai stebinti Kazachstane vykstančius protestus, ir paragino „taikiai išspręsti padėtį. “Pripažindama teisę į taikias demonstracijas, Europos Sąjunga tikisi, kad jie išliks nesmurtiniai ir vengs bet kokio smurto kurstymo” teigiama pranešime, tačiau akivaizdu, kad jie tokie neišliks nes jau žuvo dešimtys ir buvo sužeisti šimtai žmonių.

EIVT primena, kad Kazachstanas yra svarbus Europos Sąjungos partneris. Ir tikisi, kad remiantis ES ir Kazachstano  tvirtesnės partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimu, Kazachstanas laikysis savo įsipareigojimų, įskaitant spaudos laisvę ir prieigą prie informacijos.  Tuo metu Maskvos vadovaujamas karinis aljansas išsiuntė karius į Kazachstaną, o vietos policija pranešė „likvidavusi dešimtis“ žmonių, bandžiusių šturmuoti vyriausybės pastatus.

Protestai sukėlė didžiausią iki šiol grėsmę režimui, kurį įkūrė prezidentas Nursultanas Nazarbayevas, atsistatydinęs 2019 metais ir savo įpėdiniu pasirinkęs Kassymą-Jomartą Tokayevą. Šalies vadovas bandė užkirsti kelią tolesniems neramumams pranešdamas apie vyriausybės atsistatydinimą, tačiau tai protestų nenuslopino ir galiausiai buvo pasitelkta Rusija. Rusija ir Kazachstanas turi 7,6 tūkst. km ilgio bendrą sieną. Kazachstane taip pat veikia Rusijos nuomojamas Baikonuro kosmodromas. Pirmąsias demonstracijas išprovokavo netikėtas sprendimas dvigubai pabranginti suskystintas automobilines dujas, bet vėliau protestai išaugo ir išsiplėtė, atspindėdami platesnį nepasitenkinimą šalyje, nuo nepriklausomybės įgijimo valdomoje tos pačios partijos.

Iš penkių Centrinės Azijos respublikų Kazachstanas smarkiai lenkia visas kitas dydžiu – prilygsta Vakarų Europai ir turi didžiulius naftos, gamtinių dujų, irano ir brangiųjų metalų išteklius. Be Rusijos, šalis taip pat ribojasi su Kinija, o Kazachstano naftos ir mineralinių žaliavų ištekliai daro jį strategiškai ir ekonomiškai svarbiu veikėju.

Nepaisant Kazachstano gamtinių turtų ir stiprios viduriniosios klasės, daug žmonių kai kuriuose regionuose tebegyvena arti skurdo ribos. Daugelis kazachstaniečių taip pat piktinasi valdančiosios partijos, parlamente kontroliuojančios daugiau kaip 80 proc. vietų, dominavimu. Beje, protestuotojai atrodo neturintys aiškių lyderių arba reikalavimų sąrašo. 

Europos Sąjunga ir Jungtinės Tautos paragino visas puses laikytis „santūrumo“, o Vašingtonas ragino valdžios institucijas leisti protestuotojams „taikiai reikštis“. Tačiau Kazachstano vyriausybė netoleruoja opozicijos, o nesankcionuoti protestai Kazachstane yra neteisėti.

Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad Kazachstaną apėmusių didžiulių protestų pergalė reikštų „dovaną Vakarams“ ir kad po įvykių toje Centrinės Azijos šalyje galima tikėtis tolesnių neramumų kitur.

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas” dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Siekdama kovoti su neteisėta migracija, Europos sąjunga stiprina sienų kontrolę, gerina naujų atvykėlių s...

Per parą ugniagesiams gelbėtojams teko 85 kartus šalinti ant važiuojamosios kelio dalies nusvirusius medž...

Balandžio vidurys nelepina saulėtais šiltais orais, tad pasidžiaukime sielą šildančiais renginiai...

Jau balandžio 19 d., Lazdijų Nepriklausomybės aikštėje šurmuliuos mokomųjų mokinių bendrovių regi...