Kol kas maisto atliekos surenkamos tik Alytaus regione – FM99 sakė Algirdas Reipas

Lietuvai lieka nebedaug laiko įgyvendinti europinę direktyvą ir rūšiuoti maisto atliekas. Kol kas jos surenkamos tik Alytaus regione, kur maisto rūšiavimas vietos valdžios sprendimu gyventojams yra privalomas. Vilnius rūšiavimui ruošiasi, Kaunas sako, kad tai neapsimokės.

„Viena šeima Alytaus regione šiemet pririnko apie 100 kg maisto atliekų, o iš viso jų surinkta apie 4 tūkst. tonų“

Europos Sąjungos Atliekų direktyva reikalauja, kad ne vėliau kaip iki 2024-ųjų sausio visos maisto atliekos būtų rūšiuojamos ir metamos į specialius konteinerius. Iki tol nesusitvarkius Lietuvai grės baudos.  Aplinkos ministras Simonas Gentvilas žada kelti sąvartynų mokestį, jeigu savivaldybės nebus suinteresuotos rinkti šių atliekų. Pasak jo, Valstybiniame atliekų tvarkymo plane buvo įpareigojimas jau nuo 2019 metų didmiesčiams pradėti rinkti maisto atliekas.   

Alytaus RATC vadovas: rūšiuojant maistą, atliekų tvarkymas atpigo .

Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacijos prezidentas, Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro vadovas Algirdas Reipas įsitikinęs, kad daugelyje savivaldybių naujovės bijoma.  FM99 Algirdas Reipas sakė – „Baimė ima viršų. Juolab, kad Aplinkos ministerija parengė studiją, kad atskirai tvarkant maistą, atliekų tvarkymas pabrangs. O mes įrodėme, kad yra priešingai“, – teigė A. Reipas. 

Pasak jo, Alytuje mišrių atliekų tonos surinkimas kainuoja 150 eurų per metus, o maisto – tik 70 eurų.  Gyventojai per metus sumoka apie 20 eurų.  Pasak A. Reipo, nuogąstavimai, kad gyventojai nerūšiuos maisto atliekų arba blogai rūšiuos, nepasitvirtino. Viena šeima Alytaus regione šiemet pririnko apie 100 kg maisto atliekų, o iš viso jų surinkta apie 4 tūkst. tonų. Kitais metais tikimasi surinkti daugiau – apie 6 tūkst. tonų. 

„Tai labai geras rezultatas. Rodo, kad mes dvigubai geriau negu vidutinis europietis planuojame maisto pirkimą“ .. Moka ir mūsų žmonės tausoti maistą ir gerai rūšiuoja. Daugiausia – daržovių gamybos atliekas: tai ką virtuvėje nulupa, nuskuta, nupjauna“, – pasakojo A. Reipas.   Pasak jo, Alytuje yra viena moderniausių Europoje maisto atliekų tvarkymo technologijų, į ją investuota 10 mln. eurų. Be to, numatoma investuoti dar 2 mln. eurų į komposto pagerinimą. „Rengiam projektą, kaip geriau išvalyti kompostą, paruošti atliekas kompostavimui, anaerobiniam pūdymui ir pagaminti kokybiškesnį, švaresnį nuo priemaišų kompostą“, – kalbėjo A. Reipas.  

Komentarai

komentarai(-ų)