Klausyti gyvai

15:00 - 16:00

Dienos kaleidoskopas

Kuo politiniai žaidimai Europos Parlamente skiriasi nuo Lietuvos Seimo ir kur „žalesni“ žalieji?.. Klausykite!

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

„Europos klubas“ iš Strasbūro radijo studijos – pasikeitimai Europos Parlamente (EP) ir ko tikėtis iš jų bei Prancūzijos pirmininkavimo ES, ar Europa bus brandesnė ir tvirtesnė? Moteris EP pirmininkė po dviejų dešimtmečių. Radijo studijoje europarlamentarai Rasa Juknevičienė (ELP), Juozas Olekas (SD), Petras Auštrevičius (Atnaujinkime Europą), Bronis Ropė (Žalieji).

Viduryje kadencijos Europos Parlamente vadovybės pasikeitimai įprasti – šįkart po 20 metų pertraukos Europos Parlamento pirmininke tapo moteris, Maltos europarlamentarė Europos liaudies partijos frakcijos kandidatė Roberta Metsola, gavusi 458 kolegų palaikymą. Iki šiol tik dvi moterys buvo EP pirmininkėmis Simone Veil (1979 – 1982) ir Nicole Fontaine (1999–2002).

Įdomiausia, kad šįkart visos trys kandidatės – jaunos moterys. Antra liko žaliųjų frakcijos atstovė švedė Alice Kuhnke su 101 balsu, kairioji Sira Rego iš Ispanijos surinko 57 balsus.

Lietuvos europarlamentarė Rasa Juknevičienė savo frakcijos kolegę vertina kaip puikią politikę ir kompetentingą žmogų, kuri gali būti pavyzdžiu, kaip jaunas žmogus gali pasiekti tokių karjeros aukštumų.

Kad taptum pirmininku reikia turėti daug įdirbio, R. Metsola atitiko lūkesčius, sako europarlamentaras Petras Auštrevičius. 

„Kadencijos antroje pusėje visada mažėja energija ir motyvacija, o ji įneša daug pozityvumo“, – kalbėjo P. Auštrevičius (Renew/Atnaujinkime Europą). Dabartinė pirmininkė gavo 100 balsų daugiau nei ankstesnis pirmininkas, David Sasoli, pabrėžė europarlamentaras.

Socialistų frakcija už palaikymą R.Metsolai išsikovojo daugiau kitų svarbių pozicijų, nes abejonių kėlė kai kurios jos pažiūros, pavyzdžiui, abortų klausimu, kurios yra gerokai konservatyvesnės, nei Europos socialdemokratų.

„Buvo Robertai pageidavimų pasiūlymų, ką mes matytume kitaip“, – pripažino socialistų frakcijos narys Juozas Olekas. Anot jo, diskusijų buvo, bet frakcija gavo teigiamus atsakymus, kurie įtikino.

Roberta Metsola lankėsi ir Lietuvoje, todėl mūsų šalies atstovai tikisi palaikymo iš naujosios pirmininkės.

Anot savo kandidatę švedę Alice Kuhnke turėjusių Žaliųjų atstovo Bronio Ropės, šiuose rinkimuose buvo mažiau kovos, o daugiau susitarimo tarp partijų, o didžiosios frakcijos pasakė, kad joms neįdomūs žaliųjų balsai, nes pasitelkė „dešinesnius”.

„Šiek tiek neramina, kad tie kurie susitarė, bando visais lygiais valdžią pasiimti, nes matyt kažkurių dalykų nenorės spręsti arba spręs be kitų pagalbos.” – piktinasi B. Ropė.

„Dabar bus mažiau skaitomasi su opozicinėm jėgom“,  – mano europarlamentaras.

Kuo politiniai žaidimai Europos Parlamente skiriasi nuo Lietuvos Seimo – politine kultūra, sako abiejose institucijose dirbę Lietuvos politikai. 

„Lietuvoje kartais būna lipama per galvą, teisės aktai registruojami tiesiai, tada įvyksta susipriešinimas (…) Aišku, susipriešinimo kartais būna ir EP, bet jo mažiau ir čia daugiau pozityvo ir atstovavimo savo grupei.” – sako B.Ropė.

„Čia žymiai mažiau pykčio, tu nesi nieka priešas“, – pritaria Juozas Olekas. Anot jo, labiau kaip viena komanda ir nepilamas negatyvas apie kitus, o diskutuojama.

„Kaip Lietuvos rinktinė davė paskutinį metimą mesti tam, kuris dar buvo neįmetęs, o ne tam, kuris galėjo pasiekti asmeninį rekordą. Tai aš taip čia jaučiuosi“, – vaizdžiai iliustravo J.Olekas.

“Čia yra labai griežta politinių grupių laikysena dėl balsavimo direktyvų, atėję į salę mes gauname lapus su rekomendacijomis, kaip grupė turėtų balsuoti. (…) Dar čia susirenka didžiąja dalimi labai išsilavinę žmonės, tas padeda dėl susikalbėjimo ir politinės kultūros.” – sako R. Juknevičienė.

„Europinės politikos bazinis principas – kompromiso paieška, nes viena politinė grupė negali primesti kitai, kad tik jos pažiūros būtų garbinamos“, – kalba P.Auštrevičius. Be to, daugelis susitarimų EP fiksuojama raštu, kas po ilgų diskusijų veda prie aiškių taisyklių, sako jis.

Plačiau klausykite podkaste, kurį, beje, galite ir prenumeruoti.

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas” dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Velykos – puikus met...

Brangūs mažieji ir jaunieji bičiuliai, sveikiname su Šv. Velykomis!!! Apkabinam ir džiaugiamės su...

Šiandien, kovo 29-ąją, Rotušės aikštėje vyks Lietuvos įstojimo į NATO 20-ųjų metinių minėjimas ir Didžios...

Velykos jau čia pat: pasidalinkite savo namų puošybos idėjomis! Velykos – tai ne tik pavasario at...