Klausyti gyvai

20:00 - 21:00

Vakaro dvelksmas

Liepos 6-ąją Alytus kartu su visa Lietuva švęs Valstybės dieną. Prisijunkite!Pokalbis su istoriku Vilmantu Dunderiu

Liepos 6 d. švęsime Valstybės (Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną. Šiai progai skirti renginiai vyks visoje Lietuvoje taip pat ir Pietų Lietuvoje.

Liepos 6 – ąją švenčiame pirmojo suvienytos Lietuvos valstybės valdovo, kunigaikščio Mindaugo vainikavimo karaliumi šventę – Valstybės dieną. Ta proga norėtųsi atsigręžti į prieštaringus istorjos vingius ir prisiminti pirmąjį ir vienintelį Lietuvos karalių Mindaugą – asmenybę, pranokusią savo epochą politine strategija, mentalitetu, dvasine jėga… Taigi žiupsnelis kontraversiškų Lietuvos istorijos nuotrupų…

Istorikai spėja, kad Lietuvos valstybė jau buvo sukurta ir vieno valdovo sujungta dar prieš pirmąjį Lietuvos karalių Mindaugą. Deja, tik apie jį turima tikslių istorijos duomenų. Istorijos šaltiniuose jis vadinamas Mindaugu Išmintinguoju. Nesunku atspėti, kodėl lietuviai jam suteikė tokį garbingą vardą – jis tuo metu (XIII a. pradžioje) sugebėjo vykdyti tokią lanksčią politiką, kuri niekais pavertė begales Kryžiuočių ordino planų. Labai reikšmingas Mindaugo politikos žingsnis – krikščionių tikėjimo priėmimas 1251 m. kovo 1 d. (data spėjama). Tada Livonijos ordino magistras iškilmingai pakrikštijo Mindaugą su žmona Morta ir dviem sūnumis Rukliu ir Rupeikiu bei daugeliu karių. Valdovui priėmus krikštą, 1251 metai, kai kurių istorikų nuomone, laikytini Lietuvos krikšto pradžia. Taigi Mindaugas yra ne tik valstybės suvienytojas, bet ir krikštytojas. Mokykliniuose vadovėliuose teigiama, kad Lietuvos krikštytoju laikomas didysis kunigaikštis Jogaila, o krikšto data – 1387 metai. Apsikrikštijęs Mindaugas pastatė savo valstybės sostinėje Vilniuje pirmąją Katedrą, kurios liekanų prieš keletą metų surasta dabartinės Vilniaus Arkikatedros požemiuose.

Tais laikais tik popiežius suteikdavo valstybių valdovams, jo manymu to vertiems, karaliaus vainiką. Mindaugas sulaukė popiežiaus leidimo vainikuotis Lietuvos karaliumi, ir 1253 metų liepos 6 dieną jis ir kunigaikštienė Morta užsidėjo karūnas. Tai buvo milžiniškas Lietuvos valstybės laimėjimas, nes tuomet popiežius įkūrė tiesiogiai Šventajam Sostui pavaldžią Lietuvos vyskupiją, o pirmasis Lietuvos vyskupas Kristijonas net išrūpino teisę įsteigti aukštąją mokyklą. Taigi dar viduramžiais Lietuvai buvo atsivėrusi galimybė integruotis į krikščioniškąją Europos kultūrą, kartu plėtojantis ir baltiškajai tautos kultūrai.Šias šviesias viltis ir puikias galimybes nutraukė karaliaus Mindaugo ir jo sūnų, sosto įpėdinių, nužudymas 1263 m., kitaip pakreipęs tolesnį Lietuvos valstybės likimą.Pokalbis su istoriku Vilmantu Dunderiu.

Istorikas, muziejininkas Vilmantas Dunderis
Istorikas, muziejininkas Vilmantas Dunderis

 

 

Mindaugo karūnavimo, kaip Lietuvos valstybės europinio pripažinimo, diena jau buvo minima neprikausomoje Lietuvoje prieš sovietinę okupaciją. Praėjęs penkiasdešimtmetis, kai visa, kas tautiška, kas žadina patriotinius jausmus, jos istorinę atmintį, buvo visokiais būdais persekiojama ir slopinama, Mindaugo karūnavimo prisiminimą išblukino. Atkūrę nepriklausomybę, stengiamės kuo daugiau sužinoti apie senąją mūsų valstybingumo istoriją. Lietuvos Respublikos parlamentas 1990 m. spalio 25 d. įstatymu „Dėl švenčių dienų“ liepos 6 – ąją, Mindaugo karūnavimo dieną, paskelbė Valstybės švente.

 

Valstybes diena 1

 

 

Daugelyje savivaldybių šią dieną vyks šventiniai koncertai, parodos, ekskursijos.

Vilniuje vidurdienį Simono Daukanto aikštėje susirinkusiuosius sveikins prezidentas Gitanas Nausėda, ceremonijoje dalyvausiantis su Europos Vadovų Tarybos prezidentu Charlesu Micheliu (Šarliu Mišeliu) ir Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, bus iškilmingai pakeltos Valstybės vėliavos, gros kariuomenės orkestras, dalyvaus Garbės sargybos kuopos kariai su XIV amžiaus apranga bei ekipuote.

Taip pat sostinėje vyks šventinis bėgimas aplink senamiestį ir važiavimas dviračiais, Katedros aikštėje bus rodomos miuziklo „Lituanica” ištraukos, Valdovų rūmai rengia temines parodas, o vakare rūmų kieme po Lietuvos himno skambės italų romantizmo kompozitoriaus Amilkarės Ponkjelio opera „Lietuviai“.

Kaune dienos minėjimas prasidės iškilminga ceremonija Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje, vakare Kauno pilyje prasidės festivalis „Operetė Kauno pilyje“, renginio metu bus apdovanoti nusipelnę kauniečiai.

Klaipėdoje iškilminga ceremonija vyks Jono kalnelio saloje, Vasaros koncertų estradoje rengiamas šventinis koncertas, Šiauliai Saulės Laikrodžio aikštėje kvies į edukacinį gyvosios istorijos renginį „Smetoniškos Mindauginės“, nukelsiantį į tarpukario Šiaulius. Panevėžyje tradiciniai renginiai vyks Laisvės aikštėje.

Alytuje

Tradiciškai kviečiame Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną švęsti kartu!Rotušės aikštėje:

20.30 val. Šventinis minėjimas „Iš meilės Mortai ir Lietuvai“. Dalyvauja: Astos Pilypaitės vaikų dainavimo studija, Alytaus jaunimo centro auklėtiniai. Vakarinis koncertas su Asta Pilypaite.

Prie Alytaus piliakalnio:

20.30 val. Alytaus kultūros centro meno kolektyvų koncertinė programa. Dalyvauja: folkloro ansamblis „Žvangucis“, politinių kalinių ir tremtinių choras „Atmintis“.Rotušės aikštėje, prie piliakalnio ir visame pasaulyje:

21 val. GIEDAME TAUTIŠKĄ GIESMĘ su viso pasaulio lietuviais.Kviečiame pasipuošti tautiniu kostiumu, atsinešti Lietuvos atributikos ir vieningai švęsti Valstybės dieną!

Druskininkuose

Liepos 6 d. Pramogų aikštėje (Vilniaus al. 24) 20 val.
Tautinio roko grupės THUDERTALE koncertas.

21 val. Visuotinė akcija “Tautiška giesmė”. Visi drauge giedosime savo šalies himną.

 

 

 

 

Kitos naujienos

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...