Klausyti gyvai

18:15 - 19:00

Muzikinis kalendorius

LUX kino apdovanojimai – trys europietiški filmai šventėms

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Prieššventiniame Europos klube – kinas. Lux Awards filmų apdovanojimai ir jų naujausi 2022-ųjų nominantai. Apie tris filmus, kuriuos ne tik galite žiūrėti šventinėmis dienomis, bet ir tapti komisijos nariais – nuspręsti, kuris taps numylėtiniu.

Gruodžio 11 d., per 34-ąją Europos kino apdovanojimų teikimo ceremoniją Berlyne, buvo paskelbti trys 2022 m. LUX žiūrovų apdovanojimo nominantai. 

„Flee“ (rež. Jonas Poher), „Great Freedom“ (rež. Sebastian Meise) ir „Quo Vadis, Aida?“ (rež. Jasmila Žbanić).

Tikrų įvykių įkvėptuose filmuose gvildenamos tokios temos, kaip pažeidžiamumas ir pasidalijimas, taip pat atkreipiamas dėmesys į gydančią tolerancijos ir užuojautos galią.

Prieš 13 metų įsteigtas Europos Parlamento LUX apdovanojimas kasmet teikiamas filmui, atskleidžiančiam europinių vertybių universalumą bei kultūrinę žemyno įvairovę. Nors pagrindinis apdovanojimo tikslas nepasikeitęs, tačiau keitėsi jo formatas. Žiūrovai tiesiogiai įtraukti renkant nugalėtoją, o partnerystė su „European Film Academy“ atveria galimybę filmus išvysti platesnei auditorijai.

Nuo šiol LUX kino apdovanojimas vadinasi „LUX Europos publikos kino apdovanojimu“. 

Apie 2022-ųjų nominantus.

„Flee“ (rež. Jonas Poheris Rasmussenas )

Danijos, Prancūzijos, Švedijos ir Norvegijos animaciniame filme Aminas pasakoja apie savo, vaiko pabėgėlio iš Afganistano, kuris pats avyko į Daniją, kelionę. Jis bando susitaikyti su praeitimi, taip pat su savimi ir paslaptimis, kurias slėpė.

36 metų Aminas Nawabi , daug pasiekęs akademikas, grumiasi su skaudžia paslaptimi, kurią slėpė 20 metų. Aminas pirmą kartą pasakoja istoriją apie savo nepaprastą kelionę. Danų režisierius Jonas Poheris Rasmussenas randa puikių būdų, kaip atskleisti savo pagrindinio veikėjo Amino prisiminimus, sujungiant juos į kažką panašaus į klasikinę įtemptos istorijos pasaką, tačiau persunktą dokumentinio filmo patikimumu. Pasaulio kino dokumentinių filmų konkurse tai buvo vienas iš labiausiai sužavėjusių filmų. 

„Great Freedom“ (rež. Sebastian Meis) Austrija, Vokietija 

Pokario Vokietijoje Hansas vėl ir vėl patenka į kalėjimą dėl to, kad yra gėjus. Jam sistemingai atimama laisvė už tai, kad jis pažeidė Vokietijos baudžiamojo kodekso 175 straipsnį. Vienintelis pastovumas jo gyvenime – jo ilgametis kameros draugas Viktoras, nuteistas žmogžudys.

Tai, kas prasideda kaip pasibjaurėjimas, perauga į tai, kas vadinama meile. Franzas Rogowskis yra vienas įdomiausių šiandien veikiančių jaunųjų aktorinių talentų. Rogowskio veikėjas Hansas Hoffmannas yra asmuo, kuris „vieną rytą buvo suimtas nepadaręs nieko blogo“, cituojant garsųjį Kafkos „Teismo“ pradžios sakinį. Tariamas „nusikaltimas“ Hanso atveju yra homoseksualūs santykiai. Great Freedom“– nuodugniai apžvelgiama Vokietijos pokario istorija, keistas gyvenimas prieš dekriminalizaciją ir tai, kaip slegianti įkalinimo logika sukuria psichinį kalėjimą, todėl fizinis kalėjimas tampa beveik nereikšmingas.

Quo Vadis, Aida?“ (rež. Jasmila Žbanić)

Aida yra vertėja taikos palaikymo pajėgose 1995 m. vasarą Srebrenicoje. Jos šeima yra tarp tūkstančių civilių, ieškančių prieglobsčio Jungtinių Tautų stovykloje. Aida sužino, kad jos šeimos ir kitų žmonių laukia baisus likimas, tačiau ar ji gali ką nors padaryti, kad tai sustabdytų?

Šis filmas abejingų nepalieka – tai buvo vienas iš žiūrimiausių 2020 m. filmų, kurio premjera parodyta Venecijos kino festivalio konkursinėje dalyje, o vėliau filmas skynė laurus daugelyje svarbių kino festivalių. Šiame greitame ir negailestingame filme sekama Srebrenicoje JT vertėja virtusi mokytoja Aida, bandanti susiorientuoti pragariškoje suirutėje, kuri ištinka Serbijos armijai užėmus Srebrenicą. 

Filmas kažkuo primena „Diunkerką“: jame iš arti stebima, kaip karą išgyvena konkretus žmogus – Aida, be atokvėpio bandanti išgelbėti savo šeimą. 

Žiūrėkite ir balsuokite

Dalyvauti didžiausioje filmų komisijoje Europoje galite ir jūs! Iki 2022 m. gegužės 25 d. Luxaward.eu žiūrėkite ir balsuokite už labiausiai patikusį filmą. LUX publikos kino apdovanojimo ceremonija vyks 2022 m. birželio 8 d. Europos Parlamente Strasbūre.

LUX publikos apdovanojimu siekiama paremti Europos kiną ir įkvėpti diskusijas aktualiais klausimais. Norėdamas pasiekti platesnę auditoriją, Europos Parlamentas praėjusiais metais organizuodamas renginį suvienijo jėgas su „European Film Academy“. LUX publikos kino apdovanojimas dabar atviras visiems europiečiams, kurie kartu su Europos Parlamento nariais gali nuspręsti, kas laimės apdovanojimą.

Laimėtojas bus išrinktas EP narių ir žiūrovų pagalba – abi grupės nulems po 50 proc. galutinio rezultato.

Daugiau filmų (penki) bus subtitruojami 24 oficialiomis ES kalbomis. 2021 m. LUX Europos publikos kino apdovanojimą. Laimėjo rumunų ir liuksemburgo  filmas Kolektyvas“ – apie giliai įsišaknijusios korupcijos pasekmes ir tiesos kainą.

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas” dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Šį šeštadienį Alytuje biliardo klube „Club 9“ vyks labdaringas pulo turnyras „Į pergalę su misija...

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...