Madinga močiutė 1967 – 80m.

Kviečiu šiandien į ISTORIJOS TEKSTILĖS rinkinio saugyklą, kurioje apsigyvena neįtikėtinai įvairūs, tekstiliniai daikčiukai. Apgyvendinti ir UŽRAKINTI – tik fondo saugotojui priklausančiu vieninteliu raktu. Pašaliniam atrodytų ramiai sau guli spintose, lentynose, dėžutėse, stalčiuose: sustingę laike, pamiršti, niekam nebeįdomūs, dažnai padilę, paplyšę, pablukę. Bet muziejininkams eksponatai saugyklose ne tik gyvena, greičiau knibžda, kalbasi negirdima kalba – pilni neišpasakotų istorinių atminčių: prasmių, faktų, datų, istorijų, nutikimų. Ta atminčių istorija trapi. Dažnai išmetame, praėjus laiko tarpui pasigendame, ieškome …

FM99 pasakoja Gintarė Markevičienė

Su balta muziejininko pirštine, atsargiai veriu vienas girgždančias fondų spintos duris, kurioje saugoma suinventorinta ir “UŽKONSERVUOTA JAUNYSTĖ” – kažkada atsiųsta iš Amerikos, kitų gauta iš po prekystalio, ar giminaičių parvežta iš Suomijos … Nedylanti, visiškai nesiglamžanti, beveik nesenstanti, atrodanti kaip nauja.

– Oi, kokia jaučiuosi madinga… – girdžiu, lyg ir Marijonos Šakinienės gražų ir šviesų atodūsį spintos gilumoje.

– Nešiočiau ir šiandien, kirpimas primena dabartinę madą… – aikčioja viešinimo fotosesijai įkalbintas ir šalia stovintis foto modelis…

– Primena šiuo metu madingą neopreną… – matuodamasi taria su susižavėjimu.

– Nesiglamžo!!! Kaip buvo patogu! – lyg pakaba sujudėjo. Apsidairau. Tik kabanti alyvine suknelė lengvai supasi…

Manau moterys jau spėjo suprasti apie ką kalba. Tai jis, 1960-1985 metų lyderis, raktas į grožį, eleganciją, “Kramplenas, kremplenas, krimplinas, krimplenas”.

Pristatau vieną eksponatą, tą šnabždančią suknelę. Šiuo metu muziejuje ji turi tik eksponatų priėmimo-perdavimo akto numerį (vėliau atsiras kelių puslapių ilgio muziejinio eksponato „pasas“ (apie tai kitoje „nenuobodaus eksponatų gyvenimo“ ir viešinimo istorjjoje)

TIKSLAS šiandien – kitas. Noriu suvirpinti mados prisiminimus, mielos moterys – kad jie nebūtų IŠMESTI.

Planuojama paroda šia tema. Kad ji įvyktų, negausaus šių aprėdų grupės, Istorijos-tekstilės rinkinio “Kram-krem- krimplino” grupės vardu, kreipiuosi į jus ir prašau – aplankyti palėpes, rūsius, praverti užmirštų spintų duris, komodų stalčius, palypėti iki „antresolių“, atrišti nuobodžiaujančias ir užspaustas dėžes po lovomis, užduriuose, balkonuose ar kitur 😊, ir …. išleisti 1960-1985 metų jaunystę, istorinę jaunystę, bei palydėti ją į Alytaus kraštotyros muziejų – antram gyvenimui, nuotykiui, pasibendravimui. Visam laikui padovanoti ir „užkonservuoti“. Viena maža mergaitė muziejų pavadino „LAIKO KONSERVAIS“. Išraiškingas filosofiškas palyginimas.

„Ši jaunystė“ jau šiais metais bus pagerbta puikioje muziejaus parodų salėje, parodyta, prisiminta: apšviesta, išeksponuota, aprašyta… Jei kas turit, „globojat užspaustus prisiminimus“ – lauksim suknelių, sijonų, kostiumėlių, paltukų, priedų ir žinoma jūsų pasakojimų. Žinoma ir nuotraukų! Atsiliepkit, parašykit, papasakokit ir pasidalinkit savo atsiminimais.

Teisingą šio audinio pavadinimą ir jo žavius istorinius atodūsius sužinosite ir pamatysite parodoje 2021 m. Šiame etape kuriama koncepcija, renkama medžiaga, svarstomas pateikimas, ieškomi eksponatai.

Laukiame eksponatų iš jūsų: mieli dzūkai, alytiškiai ir draugai!

Kreiptis adresu – akm.dailininke@yahoo.com, tel. 8-657-40654

Komentarai

komentarai(-ų)