Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Ne tik privačios mokyklos būna geros! Apie mokyklų situaciją su geriausios Alytaus gimnazijos direktore ir žurnalo „Reitingai” atstove

Prenumeruokite FM99 radijo podcast’ą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Paskelbtas žurnalo „Reitingai“ sudarytas geriausių Lietuvos mokyklų sąrašas. Galima pastebėti, kad skirtumas tarp regiono ir “prestižinių” mokyklų didėja, tačiau kodėl taip yra?

Aukščiausiai iš Alytaus gimnazijų – šv.Benedikto

Iš Alytaus mokyklų aukščiausią vietą reitinge (21) užėmė Alytaus šv. Benedikto gimnazija. FM99 kalbėjosi su šios mokyklos vadove Loreta Šerniene, o apie visos Pietų Lietuvos situaciją su žurnalo “Reitingai” žurnaliste Jone Kučinskaite, klausykite!

Pasak direktorės L.Šernienės, žurnalo įvertinimas leidžia mokyklai gauti statistinius duomenis apie įstaigos progresą ir veiklos rezultatus. Ir į šiuos reitingus mokykla žiūri atsakingai ir atidžiai.

„Šis žurnalas yra vienas iš šaltinių, kuriame gauname statistinius duomenis apie tai, kaip gimnazija geba paruošti vaikus gyvenimui, (…) džiaugiamės šia pozicija ir labai analizuojame savo vietą lentelėje. Visi tie, kurie yra priekyje tai vertina, tie, kurie yra gale – jiems atrodo, kad į tai nereikia kreipti dėmesio. Kadangi mes vistiek jau esame priekyje, tai džiaugiamės savo įvertinimu“, – kalbėjo mokyklos direktorė L.Šernienė.

Takoskyra tarp geriausių gimnazijų regionuose ir gimnazijų didžiuosiuose miestuose didėja. tačiau viskas priklauso nuo darbo, požiūrio ir tikėjimo vaikais ir mokytojais, mano direktorė.

Kaštai vienam mokiniui išlaikyti labai skiriasi

Kalbant apie vieno mokinio išlaikymo kaštus (kurie Lietuvoje yra labai įvairūs), ši gimnazija per metus mokinio išlaikymui sunaudoja 2300 eur., pasak L.Šernienės šiuos kaštus labai padidina mokyklos baseinas, kuriuo naudojasi ir kitų mokyklų mokiniai.

„Mūsų išlaikymas būtų daug mažesnis, mūsų kainą labai išaugina baseinas ir baseinu naudojasi ne mūsų viena mokykla, juo naudojasi 13 Alytaus miesto švietimo įstaigų, o kad labai skirtingas vaiko išlaikymo įkainis, aš manau apie tai turėtų labai pamąstyti politikai, toks skirtumas nėra geras.“, – kalbėjo L.Šernienė

Alytaus šv. Benedikto gimnazija yra ne tik 21-oji Lietuvoje, ši mokykla, tarp savivaldybių turinčių 3-10 tūkst. mokinių, pagal mokinių sportinius pasiekimus yra pirmoji, o verslo ir ekonomikos pasiekimuose rikiuojasi trečioje vietoje, visa tai, anot direktorės, didina bendrą pažangą ir kiekvieno mokinio individualų augimą. 

L.Šernienės manymu, svarstoma švietimo tinklų pertvarka didesnėms mokykloms didelio skirtumo nepadarys, tačiau mažesnės mokyklos turės prisitaikyti ir pasikeisti, o keistis visada sunku, tai reikalauja daug pastangų, dėl to išliks atkaklūs ir tikintys savo darbu.

Anot vadovės, Alytaus šv. Benedikto gimnazija jaučia kitų Alytaus mokyklų konkurenciją, tačiau tai nėra svarbus dalykas, svarbiausia rūpintis savo mokykla ir planuoti bei žiūrėti į ateitį. Konkurencija – skatinimas tobulėti, kur padeda visa mokyklos bendruomenė: mokytojai, administracija, mokiniai, mokinių tėvai, vadybinė mokyklos komanda. 

Geriausių pradinių mokyklų ir progimnazijų dešimtuke pagal vienerių metų pasiekimus – 9-ą Alytaus „Sakalėlio“ pradinė mokykla. Pagal trejų metų rezultatus Alytaus „Drevinuko“ mokykla-darželis užėmė 15  vietą.

Skirtumas tarp „paprastų” ir prestižinių mokyklų didėja?

Žurnalas “Reitingai” gegužės 12d. išpublikavo reitingus, kuriuose gimnazijų, pradinių mokyklų, kolegijų ir universitetų reitingai. Galima pastebėti, kad skirtumas tarp regiono ir “prestižinių” mokyklų didėja, tačiau kyla klausimas, kodėl taip yra? Pokalbis su žurnalo “Reitingai” žurnaliste Jone Kučinskaite.

Ar iš tikrųjų didėja skirtumas tarp mokyklų, kurios priima visus, ir mokyklų, kurios turi galimybę atsirinkti mokinius ir laikomos prestižinėmis? J. Kučinskaitė sako, kad ne visai taip. 

“Šių metų gimnazijų reitingas, kuris yra sudarytas remiantis abiturientų 2020 metais laikytų brandos egzaminų rezultatais ir stojimu į universitetus, parodė aštrėjančią konkurenciją tarp valstybinių bei privačių mokyklų ir geriausių neatrankinių mokyklų pirmajame dešimtuke yra net pusė privačių gimnazijų”, – sako J.Kučinskaitė. Teisę atsirinkti mokinius Lietuvoje turi 12 gimnazijų, bet ir kai kurios kitos, neturinčios formalios teisės atsirinkti mokinius, bando tai daryti. 

“Tarp atrankinių mokyklų dešimtuko 3 gimnazijos yra privačios. Kad privačių mokyklų mokinių pasiekimai gerokai aukštesni už valstybinių mokyklų mokinius, mes matome ir iš tarptautinio moksleivių pasiekimų tyrimo “PISA” antrinių analizių” – pasakoja žurnalistė.

Vilniuje ir geriausios ir blogiausios mokyklos

Anot jos, lyginti didmiesčius su kitais miestais yra sunku, nes Vilniuje yra ir vienos geriausių mokyklų, ir vienos prasčiausių, ypač Vilniaus rajone. 

Tuo metu Pietų Lietuvoje privačių mokyklų mažai, bet gerai vertinamų mokyklų tikrai yra.

“Pietų Lietuva turi mažai privačių mokyklų, bet net 9 Pietų Lietuvos mokyklos yra geriausių mokyklų šimtuke. Svarbu paminėti, kad jei geriausių mokyklų šimtuke yra ketvirtadalis gimnazijų iš vadinamo prasto socialinio ekonominio konteksto, kurį prieš porą metų nustatė Švietimo ministerija, vadinasi kalbos, kad kai kurių mokinių negalima išmokyti, kad jų tėvų žemi pasiekimai, kad jų tėvų menkas išsilavinimas, menkos pajamos yra tik atsikalbinėjimai ir mokyklų administracijų, mokyklų pedagogų bandymas pateisinti savo neveiklumą”, – teigia J.Kučinskaitė.

Anot jos, būtent čia išsiskiria Pietų Lietuva, nes bent dvi mokyklos iš žemo socialinio ekonominio konteksto pasiekė puikių rezultatų – Lazdijų rajono Seirijų Žmuidzinavičiaus gimnazija, kuri yra 25-ta mokykla šalyje ir 92 vietoje yra Alytaus rajono Daugų Mirono gimnazija. Dvi Marijampolės gimnazijos yra dvidešimtuke – šv. Cecilijos gimnazija yra 10 vietoje, 18 yra Marijampolės Marijono gimnazija. 21 vietoje  – Alytaus šv. Benedikto gimnazija, 23 vietoje Alytaus Ramanausko – Vanago gimnazija, 34 vietoje yra Birštono gimnazija, 35 vietoje Marijampolės Rygiškių Jono gimnazija, 63 vietoje Prienų Stakliškių gimnazija, 86 vietoje Alytaus Jotvingių gimnazija, 91 vietoje Prienų Žiburio gimnazija.

APRC vertinamas gerai, kolegija – geriau nei pernai

Reitingais įvertintos ir kolegijos bei profesinės mokyklos, Alytaus profesinio rengimo centras vertinamas tikrai gerai, Alytaus kolegija taip pat palypėjo reitinge.

“Alytaus kolegija tarp 12 valstybinių kolegijų užima 10 poziciją, pernai ji buvo 12-ą, Marijampolės kolegija yra vienuolikta. O Alytaus profesinio rengimo centras tarp 52 vertintų profesinių mokyklų užima 12 poziciją, tai yra itin aukšti pasiekimai, geri ir akademiniai pasiekimai, ir kvalifikacijos gavimo kokybė”. – sakė žurnalistė.

Šiemet pirmą kartą sudarytas ir 270 iškiliausių mokytojų, kurie jau išėję į užtarnautą poilsį, bet ir toliau dirba mokyklose, sąrašas. Jame šešios 6  Alytaus mokytojos – Jotvingių gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Salomėja Žebuolienė, šv. Benedikto gimnazijos  rusų kalbos mokytoja Janina Aleknavičienė, Putinų gimnazijos rusų kalbos mokytoja Vilija Baguckienė, „Volungės“ progimnazijos rusų kalbos mokytoja Vida Jovaišienė, Alytaus Dainavos progimnazijos pailgintos dienos grupės auklėtoja Genė Barysienė,  Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos istorijos mokytoja Ramutė Volkuvienė.

Kitos naujienos

Alytaus nakvynės namai atsisveikina su savarankiško gyvenimo namų gyventoju: „Išėjo Rimantas Šaparnis, - ...

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėlnetei...

Elayork su atokvėpiu pristato pristato savo naujausią muzikinį kūrinį „Ne Laiku"...

Jau balandžio 19 d., Lazdijų Nepriklausomybės aikštėje šurmuliuos mokomųjų mokinių bendrovių regi...