Klausyti gyvai

09:00 - 10:00

Ryto programa „Geros dienos!“

P.Auštrevičius: Labiau nustebino kai kurių šalių reakcija nei siūlymas atnaujinti dialogą su Rusija

Prenumeruokite FM99 radijo podcast’ą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Praėjusi savaitė Europoje buvo daug svarbių politinių įvykių: Vokietija ir Prancūzija pateikė siūlymą atnaujinti politinį dialogą su Rusija; keliolika Europos Sąjungos valstybių narių vadovų pasirašė laišką, skirtą Vengrijos vadovams, prieštaraujantį įstatymui, kuris neleistų jaunesniems nei 18 metų žmonėms skleisti jokios informacijos apie LGBT bendruomenę, beje, šio laiško prezidentas G.Nausėda nepasirašė. Trečioji svarbi aktualija – nelegalūs migrantai, atvykstantys iš Baltarusijos į Lietuvą ir ES atsakas į šiuos ir kitus Baltarusijos veiksmus. Apie aktualijas FM99 kalbėjosi su europarlamentaru, EP Renew/Atnaujinkime Europą frakcijos nariu Petru Auštrevičiumi.

Vokietijos ir Prancūzijos pasiūlymas susitikti su Vladimiru Putinu nebuvo visiškai netikėtas, sako P.Auštrevičius, tačiau kai kurių ES šalių reakcija europarlamentarą nustebino.

‚‚Kitų valstybių narių reakcija mane nustebino net labiau, pavyzdžiui Nyderlandų ministras pirmininkas sukritikavo šį sprendimą. Nes jis turi reikalų su numušto lėktuvo teismu, kurio svarstymai vyksta šiuo metu. Kitos šalys, kurios pasisakė: Baltijos valstybės, Lenkija. Vokietija ir Prancūzija istoriškai turi tam tikrą tradiciją plėtoti ypatingus santykius su Rusija ir dabar, po J.Biden’o ir V.Putin’o susitikimo, kuris daugelio nuomone praėjo gan draugiškai, tai šios šalys nenori atsilikti, nepaisant to, kad ES turi daug daugiau priežasčių pirmiau Rusijos pareikalauti įvykdyti susitarimus”, – pasakojo P.Auštrevičius.

Petras Auštrevičius

Nors pasiūlymas ir buvo atmestas, bet Vokietija ir Prancūzija dialogą su Rusija stengiasi atkurti kitais būdais. Europarlamentaro nuomone, taip yra, nes didžiosios šalys nepaisant visos esančios įtampos ir pastarųjų metų įvykių mano, kad dialogas yra geriausias būdas judėti į priekį. Anot P.Auštrevičiaus,  nors pasiūlymo sustabdymas nereiškia šio Vokietijos ir Prancūzijos siekio pabaigos, tai labai geras sprendimas, nes Rusijos veiksmai vis dar yra nepasikeitę.

‚‚Rusija nepasikeitė ir nesikeis, tiesą sakant, ji kaip tik dabar bando pamokslauti ir daryti iš pastarosios istorijos (Rusija apkaltino Baltijos šalis ir Lenkiją rusofobija) dar vieną pigią apgaulę”, – kalbėjo P.Auštrevičius.

Kalbant apie Vengrijoje priimtą įstatymą ir Lietuvos veiksmus, europarlamentaras sako, kad norint galutinai atsiplėšti nuo rytų, reikia ne tik priešintis tokiems įstatymams, bet ir keisti panašius įstatymus mūsų valstybės viduje.

‚‚Vengrai priėmė įstatymo nuostatas, tarp kitko tikrai ganėtinai panašios nuostatos galioja ir Lietuvoje, todėl mums patiems reikėtų suklusti, apie tai, ką mes patys esame įrašę į savo įstatymus ir ar jie iš tikrųjų atitinka visuomenės pasaulėžiūrą ir mūsų norą būti su vakarais, o ne su rytais”, – kalbėjo europarlamentaras.

P.Auštrevičius pabrėžia, kad Rusija išnaudoja Vengrijos atvejį tam, kad būtų suskaldytos valstybių nuomonės ir keltų chaosą, skleidžia propagandą ir dezinformaciją. Dar vienas panašaus Lietuvos, kaip ir Vengrijos, požiūrio įrodymas ‚‚šeimų maršai”.

‚‚Ir pas mus siaučia tie vadinamieji šeimų maršai, kurių kai kurie dalyviai matome kuo užsiiminėja ir kokią propagandą skleidžia prieš mūsų valstybę. Čia yra klasikinis propagandos ir dezinformacijos atvejis, tą reikia pripažinti, galbūt dalis tų maršų dalyvių yra išnaudojami, jie yra apgaunami gražiais šūkiais, bet jų lyderiai tuo naudojasi savo politiniams ir komerciniams tikslams pasiekti. Man labai nemalonu, kad Lietuva atsirado tenai, kad nepadarėme to, ką padarė kitos 16 valstybių”, – kalbėjo P.Auštrevičius.

Kalbant apie situaciją Baltarusijoje – pritaikytas naujas ES sankcijų paketas ir Lietuvos reakcija į Ryanair lėktuvo priverstinį nutupdymą Minske iššaukė Aliaksandro Lukašenkos įtūžį ir Baltarusijos režimo organizuotą migrantų antplūdį į Lietuvą per Baltarusiją.

‚‚Matyt reikalus reikia įvardinti tuo, kuo jie yra – A.Lukašenka prekiauja žmonėmis. Nelegalių migrantų siuntimas skamba neteisingai, tai yra valstybinio, nusikalstamo verslo dalis, nes pereiti sieną valstybės, kurioje KGB renka duomenis ir persekioja žmones vieną po kito, na, nebūkime naivūs. Tai reiškia, kad yra kažkokie sandoriai tarp nusikalstamų grupuočių, galbūt tas nusikalstamas grupuotės subūrė pati Baltarusijos KGB, vardan to, kad būtų nubausta nepaklusni Lietuva”, – savo nuomonę išreiškė europarlamentaras.

ES žino, kas vyksta Baltarusijoje ir supranta, kokie yra tos valstybės vadovo tikslai, tačiau visam tam sustabdyti reikia nemažai laiko, sako P.Auštrevičius, nes nei Lietuva, nei Europa nesiruošė tokiems Baltarusijos veiksmams. 

Laida paruošta bendradarbiaujant su EP frakcija Atnaujinkime Europą/Renew Europe

Kitos naujienos

Alytaus m. savivaldybė informuoja apie eismo ribojimus dėl eisenos.

Artėjant Šv. Velykoms, laukiant vienos didžiausių švenčių, FM99 studijoje vieši tautodailininkė, ...

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...