Klausyti gyvai

17:00 - 18:00

Tokia diena

Pandeminio Alytaus įmonės – vienoje apyvarta krito 85%, kitoje persirgo 100 žmonių (video)

Prenumeruokite FM99 radijo Podcast’ą ir klausykite Jums patogiu metu!

Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|

Kaip gyvena Alytaus įmonės šiuo pandeminiu laikotarpiu. Kalbėjome su dviejų labai skirtingų verslų atstovais – UAB Dzūkų ainiai, alytiškiams ir miesto svečiams puikiai žinomos kavinės – Dzūkų svetainė ir Dzūkų alaus restoranas, kurie pernai veiklą vykdė vos kelis mėnesius per metus, ir bendrovė Haltex – siuvimo įmonė, kuriai koronavirusas atėmė darbuotojus, nes šie sirgo, o darbo kiek tik nori.

FM99 kalbino “Dzūkų ainių” vyr.buhalterę Rasą Dargienę, įmonės darbuotojus bei UAB Haltex vykdančiąją direktorę Gintarę Astrauskaitę.

Žiūrėkite/klausykite pokalbius įmonėse

“Pokyčius skaičiuojam kiekvieną mėnesį. Balandžio mėnesį, kai buvo pilnas mėnuo karantino, palyginus su 2019 balandžiu apyvarta krito 86%”, – pasakoja Rasa. Šis karantinas panašus – lapkričio mėnesio apyvarta krito 75, nes savaitę kavinės dar dirbo, o gruodžio mėnesį apyvarta krito 84 % .

Kavinė ėmė daug aktyviau dirbti elektroninėje erdvėje, socialiniuose tinkluose kviesti žmones, prisijungė prie Boltfood, nors pastarąja priemone ir ne itin džiaugiasi, nes paslauga labai brangi.

Valstybės parama įmonė per antrąjį karantiną naudojasi kiek daugiau nei per pirmą ir džiaugiasi, kad šįkart ji logiškesnė, nes paremta prarastomis apyvartomis. 

“Per lapkričio mėn už prastovas gavom 1900 eurų, kai atlyginimams išleidžiam beveik 60 tūkstančių. Gruodį jau daugiau žmonių išėjo į prastovas, tai gavom 7300 eurų”. – Rasa sako, jog įmonė stengiasi, kad žmonės ne būtų prastovose, o dirbtų, kad ir kvalifikacijos neprarastų, ir dėl to, kad žmonės nori dirbti, o ne sėdėti namuose.

Jeigu vasarą kelis mėnesius trukęs darbo laikotarpis kompensavo pavasario nuostolius, tai antrasis karantinas jau tęsiasi ilgiau, tad dar sudėtingiau. Visgi įmonė dirba daug metų, tad turėjo sukaupusi lėšų ir jas dabar naudoja išgyvenimui.

Toks sulėtėjęs darbo tempas leido daugiau dėmesio skirti darbuotojams, pabendrauti, pažinti ir kurti naujienas klientams, kurių nekantriai laukia.

Dzūkų alaus restoranas išbandė įvairius būdus – dirbo abi kavinės, tiekdamos maistą išsinešimui, per pirmąjį karantiną dirbo tik Dzūkų svetainė, tačiau rezultatas panašus – karantino mėnesiais apyvarta kritusi apie 85 %. Karantinas sustabdė investicinius planus, o tam planuotos lėšos dabar “pravalgomos” išgyvenimui.

Dzūkų alaus restorano darbuotojai nusiteikę optimistiškai žiūrėdami į ateitį. Kolektyvas laukia kada koronavirusas trauksis ir jie galės pradėti darbą. Kai kurie intensyviai dirba tą patį, kiti gi pakeitė savo profilį ir padavėjai, kasininkai tapo maisto išvežiotojais. 

Taip gyvena Dzūkų ainiai ir laukia sugrįžtančių savo lankytojų.

Haltex darbo turi pakankamai, o dabar jau ir persirgę žmonės sugrįžo 

Kita Alytaus įmonė, kur atvirkščiai darbo per akis. Bendrovė Haltex – čia buvo įsisukęs koronavirusas ir kone trečdalis darbuotojų persirgo. Tad sprendė kitas problemas, kaip vykdyti užsakymus, kai žmonių nėra, o ir profilį teko pakeisti ir pereiti prie kaukių siuvimo. Be to, britų kapitalo įmonei dar nukrito ir Brexitas, kuris įnešė daugiau chaoso nei pandemija, sako Gintarė Astrauskaitė.

Kartu džiaugiasi, kad darbuotojų sąmoningumas įmonei labai padėjo susidėlioti situacijoje, kurioje niekas nesuprato, kas vyksta. O pamažu mažėjant susirgimų skaičiui viskas stojo į savo vėžes. 350 darbuotojų turinti įmonė padarė pertvaras seche, tarp visų siuvėjų, leido valgyti darbo vietose, perskirstė higienos patalpas, ieškojo įvairiausių sprendimų, kaip apsaugoti žmones. Nes kaip sako Gintarė, labiausiai žmones skynė ne tik liga, bet izoliacija didelio skaičiaus vienam susirgus.

Klausykite podcastą!

Daugiau pandeminio Alytaus pasakojimų klausykite podcaste:

Šis straipsnis yra dalis multimedijų projekto „Pandeminis Alytus – kaip išgyvename ir kas toliau?”. Spauskite skaityti daugiau.

Ekonomikos prognozės ir laisvinimai

Ekonomikos prognozės. Europos Komisija nuo 3 proc. iki 2,2 proc. sumažino šių metų Lietuvos BVP augimo prognozes. Komisijos teigimu, augimas pirmąjį pusmetį bus vangus dėl karantino suvaržymų.

Užimtumo tarnyba paskelbė, kad sausį Lietuvoje registruota beveik 8 proc. darbo vietų mažiau nei gruodį ir penktadaliu mažiau nei prieš metus. Tuo tarpu jaunimo nedarbas, lyginant su ankstesniu mėnesiu, nežymiai sumažėjo.

Vyriausybė trečiadienį patvirtino karantino atlaisvinimo planą. Karantino atlaisvinimai siejami su keturiais sergamumo scenarijais – D, C, B ir A , nuo prasčiausių rodiklių iki geriausių.

Dokumente akcentuojama, jog suvaržymai, net ir pasiekus konkrečius sergamumo rodiklius, atlaisvinami tik jei sektoriuje atliekamas asmenų testavimas ir užtikrinami operacijų vadovo nustatyti reikalavimai dėl saugumo.

Lietuvoje sergamumas 100 tūkst. gyventojų šiuo metu siekia 314 atvejo, tai atitinka pirmąją C scenarijaus fazę.

C SCENARIJUS

200–500 koronaviruso atvejų 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites, 4–10 proc. teigiamų testų:

* Leidžiama veikti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, jei jų patalpų plotas neviršija 300 kv. m., užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui arba aptarnaujant vieną žmogų.

Taip pat leidžiama ne maisto prekių prekyba lauko sąlygomis nuo laikinų prekybos įrenginių, išnešiojamoji prekyba, leidžiama prekyba gėlėmis,

* Leidžiama teikti kai kurias ilgesnes nei 15 min. individualias paslaugas (pvz. kirpyklos), jei užtikrinamas 20 kv. metrų plotas vienam klientui arba aptarnaujamas vienas asmuo.

* Leidžiami vieno asmens individualūs sporto užsiėmimai lauke su treneriu, laikantis saugumo reikalavimų.

* Gydymo įstaigose atkuriamos iki tol sustabdytos ar apribotos planinės stacionarinės paslaugos, tai daroma atsižvelgiant į atlaisvintas COVID-19 lovas ir užtikrinant asmenų vakcinaciją, testavimą, skirstymą.

150–200 atvejų 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites, 4–10 proc. teigiamų testų:

* Leidžiama veikti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, jei jų patalpų plotas neviršija 300-1500 kv. m., užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui arba aptarnaujant vieną žmogų.

* Atnaujinamas kontaktinis arba mišrus ugdymo būdas pradinukams teikiant pirmenybę pedagogų skiepijimui.

* Atsisakoma rekomendacijos į darželius leisti tik tuos vaikus, kurių tėvai neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu.

* Atnaujinami praktinio vairuotojų mokymo ir vairavimo egzaminai, tai derinama su vairavimo mokymo atnaujinimu.

* Įkalinimo įstaigose, užtikrinant minėtas taisykles, būtų leidžiami trumpalaikiai pasimatymai.

100-150 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:

* Leidžiama veikti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, jei jų patalpų plotas neviršija 300-3000 kv. m., užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui arba aptarnaujant vieną žmogų.

* Leidžiama atnaujinti lauko prekybą augalais ir sodinukais, numatoma galimybė ankstinti atlaisvinimą atsižvelgiant į oro sąlygas.

* Atnaujinamas mišrus ugdymo būdas abiturientams, paliekama ir nuotolinio būdo galimybė.

* Leidžiama daugiau išimčių aukštajam ir profesiniam mokslui, iki tol vykdytam tik nuotoliniu būdu, išskyrus praktinius užsiėmimus ar kompetencijų vertinimą.

* Atnaujinama ir muziejų, galerijų, kitų ekspozicijų, bibliotekų skaityklų veikla lankantis po du asmenis arba šeimomis. Uždarose erdvėse šiai veiklai būtų privaloma užtikrinti 20 kv. m. plotą žmogui arba įleisti tik vieną lankytoją.

* Leidžiami ir renginiai, kai juose dalyvaujama neišlipant iš automobilio.

B SCENARIJUS 

50–100 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:

* Leidžiama veikti visoms parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, neribojant bendro ploto, tik užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui ar aptarnaujant vieną asmenį.

* Laikantis saugumo, leidžiama atnaujinti lauko kavinių veiklą.

* Leidžiami artimesni kontaktai dviem pastoviems namų ūkiams, nei iki tol galioję „socialiniai burbulai“ – leidžiamos asmeninės šventės, bendri pasivaikščiojimai.

* Leidžiama teikti visas paslaugas, jei užtikrinama bent 15 kv. m. ploto asmeniui arba priimamas vienas žmogus, ir jei ribojamas būriavimasis iki 5 asmenų. 

* Leidžiamas visų likusių mokinių ugdymas mišriu būdu, paliekant nuotolinio mokymosi galimybę.

* Leidžiama atnaujinti neformalųjį ugdymą iki penkių asmenų grupėmis.

* Leidžiamos individualios treniruotės su treneriu uždarose erdvėse. Taip pat leidžiamos laisvalaikio veiklos atvirose erdvėse ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis. Uždarose patalpose turi būti užtikrinti 20 kv. metrų plotą asmeniui.

* Leidžiamas socialinių įstaigų gyventojų lankymas, jei įstaigoje yra paskiepyta bent 70 proc. asmenų. 

* Įkalinimo įstaigose atnaujinami ilgalaikiai pasimatymai, leidžiama neribojamai palikti patalpas Užsieniečių registracijos centro gyventojams.

25-50 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:

* Leidžiama visų parduotuvių, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų veikla, užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui.

* Leidžiama grįžti prie mišraus darbo tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje.

* Leidžiama atnaujinti poilsio paslaugas sveikatinimo paslaugų centrams. 

* Leidžiama pereiti prie mišraus mokymo būdo aukštajam ir profesiniam mokslui.

* Panaikinami visi ribojimai neformaliajam ugdymui.

* Treniruotėms uždarose patalpose, ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, leidžiama 

* Leidžiama lankyti pacientus gydymo įstaigose pagal nustatytą tvarką.

* Grįžtama prie įprastinės socialinių įstaigų veiklos.

* Kultūrinė, sporto ir laisvalaikio veikla uždaroje erdvėje leidžiama užtikrinant vienam žmogui ne mažiau nei 10 kv. m. ploto.

A SCENARIJUS

Mažiau nei 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:

* Veido kaukės atvirose erdvėse nebeprivalomos.

* Panaikinami ribojimai dėl žmonių tarpusavio kontaktų ir susibūrimų.

* Panaikinami judėjimo tarp savivaldybių draudimai, to nedaryti tik rekomenduojama.  

* Visiškai atnaujinamas kontaktinis ugdymas mokyklose.

* Kavinėms leidžiama priimti lankytojus ir viduje.

* Leidžiama visų parduotuvių, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų veikla, užtikrinant 10 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui.

* Leidžiama teikti visas paslaugas, jei užtikrinama bent 10 kv. m. ploto asmeniui arba priimamas vienas žmogus. 

* Leidžiami renginiai uždarose erdvėse esant iki 50, atvirose erdvėse – iki 100 asmenų.  Neribojamas būriavimasis.

* Reikalavimai prekybai sumažinami iki 10 kv. m. ploto žmogui.

Šis straipsnis yra dalis multimedijų projekto „Pandeminis Alytus – kaip išgyvename ir kas toliau?”. Spauskite skaityti daugiau.

Multimedijų projektas „Pandeminis Alytus” rengiamas bendradarbiaujant su Internews ir BCME

Kitos naujienos

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...

Kaip pranešė Alytaus policija, ketvirtadienį apie 23 val. Alytuje, Naujojoje gatvėje, neblaivus 1984 meta...