Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Pandeminis Alytus

„Pandeminis Alytus – kaip išgyvename ir ko tikimės?” – tai FM99 multimedijų projektas, kuriame audio, video interviu ir užrašyti pasakojimai bei ieškojimai apie Alytų pastaruosius metus – kaip COVID-19 pandemija paveikė žmones, miestą ir atskiras mūsų gyvenimo sritis. Klausykite, skaitykite ir žiūrėkite bei prenumeruokite FM99 radijo podcast’ą.

Prenumeruokite FM99 radijo podcast’ą ir klausykite „Pandeminio Alytaus” istorijas Jums patogiu metu!

Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

,,Pandeminis Alytus – kaip išgyvename ir ko tikimės?..” – multimedijų projektas, kuriame audio ir video interviu ir pasakojimai bei ieškojimai apie Alytų per šiuos metus – kaip gyvename ir kas toliau?

Kaip COVID19 paveikė žmones, miestą ir atskiras mūsų gyvenimo sritis. Klausykite, skaitykite ir žiūrėkite bei prenumeruokite FM99 radijo podcast’ą.

Alytus – vienas labiausiai nuo pandemijos nukentėjusių miestų.

Pandemijos ir karantino pradžioje buvo daug kalbama apie nuotolinio mokymo galimybes, tačiau akcentas daugiausiai kreiptas į technines priemones – kompiuterius, interneto prieigą.

Tačiau kaip jaučiasi vaikai ir kokia pagalba jiems teikiama, ypač vaikai, kurie turi specialiųjų poreikių ir kuriems reikia daugiausiai dėmesio ne tik tėvų, bet ir specialistų, apie tai šiandien laidoje su pokalbis su Klementina Gruzdiene, asociacijos „Lietaus vaikai” Alytaus valdybos pirmininke ir psichologe Mingaile Žemaityte – Meldaike, psichologe.

Vaikai su spec.poreikiais Alytuje: „Krepšelis mokykloje, vaikas namuose”

Skirtinguose miestuose pakankamai dideli skirtumai kalbant apie švietimą, apie vaikų kurie mokosi nuotoliniu būdu, vaikų su specialiaisiais poreikiais situaciją. Savivaldybėms švietimo ministerija rekomendacijas pateikė vienodas, tačiau jos perskaitytos skirtingai ir pritaikytos skirtingai.

Apie tai, kaip vyksta nuotolinis darbas švietimo įstaigose ir kokia pagalba gali ir turi būti teikiama šeimoms kalbame su Lietuvos  švietimo mokslo ir sporto ministerijos Švietimo pagalbos skyriaus vedėjos Gražinos Šeibokienės.

Kaip paslaugas gauna tėvai ir vaikai – dar vienas pokalbis su alytiškiu trijų vaikų tėčiu Tomu Vailioniu.

Nuotoliniu būdu galima mokytis ir mokykloje, o pagalba turi būti teikiama ir kontaktinė, jei tai vaikui reikalinga

Kaip pandemija paveikė socialiai labiau pažeidžiamus žmones ir kokia pagalba jiems teikiama Alytuje pasakoja Asta Graužinienė, Alytaus socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotoja, Nijolė Kosmačiauskienė, socialinio darbo organizatore ir Daiva Polekauskienė, centro užimtumo specialistė.

Kokias paslaugas karantino metu teikia Alytaus Socialinių paslaugų centras?

Pradedamas masinis vakcinavimas ir nuo vasario 22 dienos turės galimybę skiepytis vyresni nei 65 metų alytiškiai. Tačiau norą apsisaugoti skiepais pareiškė mažiau nei pusė vyresniųjų Alytaus gyventojų.

Pokalbis apie sąmokslo teorijas ir kodėl jos kylą su gydytoja infektologe Daiva Vėlyvyte.

Iš vyresnių nei 65 metų alytiškių skiepytis nori mažiau nei pusė

Kaip jaučiasi žmonės akis į akį susidūrę su COVID19? Skaitykite, klausykite šiame pasakojime

Pandeminis Alytus – kaip jaučiasi žmonės akis į akį susidūrę su COVID19?

Didžiausias sergamumas yra Alytaus miesto savivaldybėje, kur yra 2050 atvejų 100 tūkst. gyventojų

Kaip išgyvena ir ką kuria pandeminio Alytaus kultūra? Klausykite įgyvbendintus įdomiausius dalykus, sukurtas naujas galimybes ir idėjas!

Pokalbis su Alytaus miesto teatro žmonėmis ir pačiame karantino įkarštyje virtualiam žiūrovui pristatytos premjeros vaizdai – žiūrėkite, klausykite. Taip pat šiame pasakojime į virtualią erdvę persikraustęs Alytaus kraštotyros muziejus su visomis savo ekspozicijomis ir J.Kunčino biblioteka, gelbstinti žmones nuo vienatvės. Viską surasite čia:

Teatras, muziejai, biblioteka. Kaip išgyvena pandeminio Alytaus kultūra?.. (video)

Pokalbis su teatralais bei ištraukos iš šių metų virtualios premjeros

Jeigu norite daugiau pokalbių iš Alytaus gyvenimo, sekite FM99 Youtube kanalą!

Kaip gyvena uždarytos kavinės ir dirbantys fabrikai?… Pasakojimai apie pandeminį verslą. Skaitykite, klausykite ir žiūrėkite pokalbius su UAB „Dzūkų ainiai” – puikiai žinomų ir mėgstamų Alytuje Dzūkų svetainės ir Dzūkų alaus restorano žmonėmis, kurie dar ką gali išvežiodami maistą ir laukia sugrįžtančių savo lankytojų.

Kitas pokalbis su visu tempu dirbančia įmone, kurios kone trečdalis darbuotojų persirgo koronavirusu – UAB „Haltex”. Visa tai klausykite ir žiūrėkite šiame pasakojime apie pandeminį Alytaus verslą:

Pandeminio Alytaus įmonės – vienoje apyvarta krito 85%, kitoje persirgo 100 žmonių (video)

Situacija Alytuje gerėja, įsibėgėjantis skiepijimas padeda lengviau kvėpuoti ligoninei, kurioje praktiškai nebėra sergančių medikų, nes jie visi paskiepyti, o ir „kovidiniame” skyriuje belikę mažiau nei pusė buvusių lovų, tpacientų dar mažiau, tad gyvenimas Alytaus gydymo įstaigose sugrįžtą į savas vėžes, o skiepyti šimtus žmonių per dieną pasiruošę ir ligoninė ir Alytaus poliklinika. Apie vakcinavimo eigą ir planus pasakoja Alytaus poliklinikos direktorius Marius Jasaitis.

Marius Jasaitis: Skiepijimo procesas Alytuje įsibėgėja

Tačiau pandemija ir karantinas turi įvairių pasekmių. Dažniausiai ne itin džiuginančių. Plačiai diskutuojama apie „pandeminių moksleivių” kartą, kuriems neaišku kaip atsilieps metai praleisti namuose prie kompiuterio, be socializacijos, o kai kam itin prastose sąlygose namuose.

Dar viena bėda – smurtas namuose. Tokių atvejų taip pat daugėja. Kaip ir girtų už vairo. Apie kriminogeninę situaciją Alytaus regione pasakojo Alytaus apskrities policijos komisaeiato vadovas Alvydas Jurgelevičius.

Per metus triskart daugiau neblaivių vairuotojų ir nuolatinės problemos (Ne)Vilties gatvėje. FM99 pokalbis su Alytaus policijos komisariato vadovu

Viena nauja puiki tradicija gimusi šios pandemijos metu – savanorystė gydymo įstaigose. Kuomet krito medikai, o ligoninės buvo perpildytos, į pagalbą atėjo savanoriai. Alytuje tokių taip pat atsirado, nors labai iš lėto, tačiau galiausiai procesas įsibėgėjo. Tarp tokių ir Šarūnas Klėgeris, kuris galiausiai pats susirgo COVID19, tačiau kaip ir pats sako, užsikrėsti galėjo bet kur, tam nebūtina eiti į ligoninę, gali „pasigauti” virusą ir savo laiptinėje.

Š.Klėgeris: Užsikrėčiau nebūtinai ligoninėje

Skeptikus „sodino” ir Alytaus ligoninės COVID-19 skyriuje savanoriavusi prokurorė: labiausiai čia vertėtų apsilankyti skeptikams, sako ji.

Su įvairiausiais sunkumais susidūrė verslo įmonės, kurioms teko užsidaryti, kai tuo tarpu jų didieji konkurentai prekybos centrai dirba pilnu pajėgumu, pardavinėdami tas pačias prekes tik todėl, kad juose yra ir maisto prekės. Kiek besipiktino smulkusis verslas, nei viena vyriausybė jo neišgirdo.

Kitose Europos šalyse buvo sudarytos vienodos sąlygos ir nemaisto prekių skyriai maisto parduotuvėse buvo uždaryti lygiai taip pat, kaip ir kitos nemaisto parduotuvės. Tačiau Lietuvose didieji sėkmingai prekiauja viskuo, ko negali tame pat prekybos centre esantis kioskelis ar maža parduotuvėlė. Nelygybė piktina verslininkus ir jie ketino imtis įvairiausių priemonių.

D. Matukienė FM99 sakė: smulkus ir vidutinis verslas žada keiptis į teismą dėl veiklos ribojimo

D. Matukienė sako – atlaisvinimai panaikintų nelygybę

Startavo pirmasis pagalbos verslui paketas: subsidijos ir paskolos

Bedarbių skaičiai Alytuje taip pat muša rekordus – sausio antroje pusėje darbo neturėjo beveik penktadalis alytiškių.

Švietimo įstaigos sprendžia savo iššūkius ir problemas. Aetėjantys abitūros egzaminai didžiulis iššūkis, kaip ir pasiruošimas jiems. Kas planuojama, kodėl neketinama atsisakyti egzaminų?.. Švietimo ministrė J.Šiugždinienė bando paaiškinti.


Švietimo ministrė J. Šiugždinienė: kodėl negalime atsisakyti egzaminų?

Multimedijų projektas „Pandeminis Alytus” rengiamas bendradarbiaujant su Internews ir BCME