Klausyti gyvai

16:00 - 17:00

Ne tu vienas kelyje

Pasaulio alytiškių bendruomenė: „Norėčiau tokio veiksmo Alytuje, kuomet jis būdamas tokio pat dydžio atrodytų gerokai didesnis,” – sako Darius Verseckas

Darius Verseckas – žurnalistas, startuolių komunikacijos konsultantas, anksčiau – aktyvus Verslo angelo ir kitų jaunimo organizacijų dalyvis savo gimtajame mieste, o šiandien – pasaulio alytiškis. Darius gyveno ir mokėsi jau ne vienoje šalyje ir mieste, o FM99 kalbėjosi jam esant Vietname, kur alytiškis jau gyvena ne pirmą mėnesį.

Pokalbis su Dariumi Versecku

Iš Alytaus Darius išvyko kaip ir dauguma jaunuolių – mokytis. Pradžiai į Vilnių, studijuoti žurnalistiką. Studijos nunešė į “Verslo žinias”, kur tapo technologijų redaktoriumi, tačiau visgi kirbėjo mintis iki 30-ies turėti dar ir magistro diplomą. Tad metęs darbą iškeliavo į Lankasterio (Jungtinė Karalystė) universitetą studijuoti inovacijų vadybą. Ten, jau su magistro diplomu, gavo pasiūlymą pomagistrantūrinei stažuotei Kinijoje, kur ir praleido praėjusių metų antrą pusmetį. Iš Kinijos patraukė į Vietnamą, tačiau darbas visgi riša su Lietuva ir Lietuvos įmonėmis, o buvimas kitoje pasaulio pusėje tam visiškai netrukdo.

“Tai net padeda,” – sako Darius, – “nes kai Lietuvoje ankstus rytas, pas mane jau popietė ir nemažai darbų esu nudirbęs, o Lietuvos vakare aš vis dar nemiegu ir su manimi galima susisiekti, tad skirtingos laiko zonos padeda, o ne trukdo”.

Apie tai, kaip atrodo Kinija ir verslo mokslai šalyje, kurios saugosi ir prisibijo didžiosios pasaulio rinkos ir kurios įmonėms draudžama pirkti strategines Europos įmones?

“Vienas iš pagrindinių dalykų, su kuriais susiduri Kinijoje, tai žodžio laisvė, kuri man, žmogui su žurnalistiniu išsilavinimu, yra labai svarbus dalykas. Ir tai, kad tu neturi prieigos prie dalies žiniasklaidos grandų, kaip BBC, prie socialinių tinklų, tai labai erzina. Erzina ir tai, kad kinai neatsako į daugelį paprastų klausimų, nes mes europiečiai pripratę daug kalbėti apie politiką, bet su vietiniais apie politiką nepasikalbėsi,” – pasakoja žurnalistas.

Kita vertus, anot jo, žiūrint į komunizmą iš lietuviškos perspektyvos, kur buvo daug klausomasi ir visi sekami, tai Darius ten sekamas nesijautė” “Turbūt ir kiti nesijautė, bet yra kažkokia bedra nuostata, kad kalbėti apie tam tikrus dalykus nederėtų, ir tai labai jautėsi. Kaip, pavyzdžiui, Honkongas – vietiniai pasijaučia nepatogiai, kai reikia apie jį kalbėti. Tačiau kartu Kinija spalvinga ir įdomi valstybė”.

Kinijos augimas pastaraisiais metais labai ryškus ir patys kinai tai vertina, kartu ir pasitikėdami savo valdžia, sako D.Verseckas: “Kinai, su kuriais bendravau gana pozityviai ir entuziastingai kalba apie savo valstybę, nes ekonominis šalies augimas tikrai didelis ir Kinija per pastaruosius dešimtmečius smarkiai pasikeitė – apie 800 mln žmonių per pastaruosius 40 metų išbrido iš skurdo ribos. Tad natūralu, kad žmonės žiūri į šalį pozityviai.”

Sunku nesižavėti ir Kinijos užmojais, kai nusprendžiama pastatyti miestą, kuris tampa milijoniniu, ar ligonines vienam virusui gydyti. Tačiau kopijavimo kultūra, padirbinėjimo kultūra versle vis dar egzistuoja, nors Kinija kenčia nuo stereotipo, kad ji yra pigaus šlamšto valstybė. Daug Kinijos kompanijų sugebėjo sukurti savo dizaino kokybiškus produktus, tačiau stereotipas joms kenkia.

“Aišku, vis dar galima nusipirkti “Iphone” ausines už du eurus ar “Balenciaga” batus už penkis eurus, bet įvairovė stipriai išaugusi, todėl čia galima rasti visko,” – kalba Darius.  Beje, anot jo, užsienietiškos prekės Kinijoje brangios – tas pats H&M neatrodo pigus prekės ženklas Kinijoje dėl vietos mokesčių.

Dar vienas iš Kinijos įspūdžių – grynųjų pinigų ten nereikia, ir ašuoniasdešimtmečiai puikiai susimoka mobiliuoju telefonu.

Tuo metu Vietnamas gerokai laisvesnis ir labai atsipalaidavęs, pasakoja alytiškis. Tai dar viena sparčiai auganti valstybė, kuri atrodo tikrai gerai: “Pietryčių Azijos valstybių plėtra tikrai didelė ir dažnai mūsų stereotipai neatitinka jų išsivystymo lygio. Kaip mes peršokome dideliais žingsniais iki vieno sparčiausių internetų pasaulyje, taip vyksta ir šiose valstybėse.”

Į Lietuvą Darius sugrįžti planuoja jau šiais metais, o su Alytumi ryšys silpnėja vis rečiau jame būnant tėvams. Tai keista pačiam Dariui, kuris buvo labai aktyvus jaunimo organizacijų narys. Tačiau alytiškis sako, kad Alytus yra geroje strateginėje vietoje ir “įveiklinus” Alytų, jis galėtų būti puiki gyvenimo vieta. “Man labai patinka tie britiški pakankamai maži miestukai, kurie kažkodėl atrodo daug kartų aktyvesni už Alytų, gyvenimas labiau verda, daugiau paslaugų, daugiau bendro veiksmo, norinčių išeiti. Tai norėčiau tokio veiksmo Alytuje, kuomet jis būdamas tokio pat dydžio atrodytų gerokai didesnis,” – linki savo gimtajam miestui Darius.

Darius Verseckas neatmeta galimybės nuveikti gerų dalykų savo miestui ir planuoja susitikti savo klasiokus Dainų slėnyje jau šių metų birželio 13-ą dieną jubiliejiniame penktajame Pasaulio alytiškių sambūryje, kurio tema – Klasiokų susitikimas!

Projektas „Pasaulio alytiškių bendruomenė” remiamas „Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo”. Projekto suma 2000 €

Kitos naujienos

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...

Kaip pranešė Alytaus policija, ketvirtadienį apie 23 val. Alytuje, Naujojoje gatvėje, neblaivus 1984 meta...