Klausyti gyvai

11:00 - 12:00

Laisva forma

„Prie arbatos puodelio. Pakalbėkim…“ – Šarūnas Klėgeris: „Tibetas ir Himalajai turbūt kiekvieną gali užburti ir nepaleisti.“

Himalajai – pasaulio stogas, dievų buveinė, o gal atvirumo akimirkos sau pačiam…

Šįkart laidoje „Prie arbatos puodelio. Pakalbėkim…“ – pasakojimas apie savęs paiešką, apie tai, kas mus kartais priverčia palikti savo komforto zoną ir ieškoti kažko naujo.

Visai neseniai alytiškis Šarūnas Klėgeris su žmona lankėsi Azijoje.Kartą gyvenime ten apsilankyti tikrai verta,“ – sako Šarūnas apie apsilankymą Tibete. Alytiškio kelionės planus šiek tiek pakeitė Nepale įvykęs žemės drebėjimas.

Šarūnas po apsilankymo Tibete sakė: „Tibetas ir Himalajai turbūt kiekvieną gali užburti ir nepaleisti. Būtų galima rašyti ir rašyti apie žemės drebėjimą pakeitusį maršrutą, kiniečių vairavimo ypatumus, buitį, tačiau geriau tegul kalba nuotraukos, o tam, kam bus įdomu, susitiksim ir papasakosiu daugiau.:) Tos dvi savaitės kalnuose prabėgo kaip viena akimirka ir galvoje daug ką pakeitė...“

Š. Klėgeris Tibete.
Š. Klėgeris Tibete.

Šarūno kelionės metu Nepale įvykęs žemės drebėjimas buvo smarkiausias šalyje per 80 metų. Daugiau nei 8000 žmonių žuvo keturiose šalyse – Nepale, Indijoje, Kinijoje ir Bangladeše. Žemės drebėjimas sunaikino daug istorinių pastatų, kai kurie jų buvo įrašyti į UNESCO paveldo sąrašą, tarp jų ir Katmandu slėnis. Tačiau, pasak Š. Klėgerio, vietiniai žmonės žemės drebėjimą priėmė kaip dievybių supykdymą, kaip dalyką, kuris yra neišvengiamas. „Aš tuo metu buvau Tibeto regiono centre Lasoje, pradėjau ieškoti nerimo ženklų, bet jų tikrai neradau. Jie tai priima kaip gamtos stichiją.“ – sako Š. Klėgeris.

Pagrindinė Tibeto problema yra ta, kad jis yra per daug mistifikuojamas. To nėra – Tibetas yra atšiaurus kraštas, nepritaikytas lygumų gyventojui, nes tik atskridęs į Tibetą tu atsiduri 3500 metrų aukštyje. Tai reiškia, kad tu dvi dienas gyveni baisiose pagiriose: tau silpna, sukasi galva, pykina.“  – pasakoja pašnekovas apie patirtį Tibete.

 

Potala rūmai
Potala rūmai

Š. Klėgeris jau grįžęs į Alytų rašė: „Gera po ilgo laiko tarpo išsimiegoti savo lovoje. 20 dienų Azijoje: Kinija (Tibetas)-Tailandas (Bankokas)-Butanas-Indija(Delis). Organizmas dar pripratęs gyventi Azijos laiku, todėl atsikėliau pakankamai anksti, padariau 7 Tibeto pratimus ir sėdau peržiūrėti fotoarchyvą bei pasidalinu keliomis nuotraukomis iš Butano. Butano karalystę turbūt galima būtų pavadinti Azijos Šveicarija, kuri gyvena savotiškos pasakos aureolėje. Jos piliečiai daugumoje atvejų privalo nešioti tautinius rūbus, prie kurių pirmomis dienomis sunku priprasti, namai statomi pagal griežtas taisykles, šventykla ir miesto savivaldybė yra viename pastate (Dzonge), trečiadienis yra „negėrimo“ diena, o važiavimas jų serpantinais priverčia širdį plakti žymiai stipriau. Vienos kelionės nespėja baigtis, o galvoje jau sukasi mintys apie nepasiektus kraštus, neįliptus kalnus, neperplauktas jūras, nes kiekvienas išvykimas priverčia pasitraukti iš komforto zonos ir visada viduje kažką pakeičia…“

 

 

Lasos centras
Lasos centras

Kiekvienam budistui ar žmogui, besidominčiam budizmo kultūra, Lhasa – šventas miestas, religinė bei kultūrinė Meka. Tikrai verta pamatyti Potalos rūmus – bene svarbiausią Tibeto pastatą, buvusią Dalai Lamos rezidenciją. Pirmi statiniai ant kalno viršūnės iškilo jau VII amžiuje, tačiau tie rūmai, kokius matome dabar, baigti tik XVII amžiaus viduryje. Nuo to laiko Potala yra Dalai Lamų rezidencija, politinis, religinis ir kultūrinis Tibeto centras. Netgi kinai palaikė pastatą per daug šventu ir neišdrįso sugriauti. Dabar čia muziejus, kuriame yra virš 200 000 skulptūrų, 10 000 relikvijų ir daugybė meno kūrinių. Vienas iš trijų didžiausių Gelugpa vienuolynų – Sera vienuolynas, įsikūres Lhasos priemiestyje Tatipu kalno papėdėje. Čia galima stebėti įspūdingus vienuolių debatus, pasikonsultuoti pas Tibeto medicinos specialistus.

Maldų vėliavėlės
Maldų vėliavėlės

…Ko mes visi čia ieškome? Pasaulio įvairovės ar savęs? Savęs, nes trumpiausias kelias į save eina aplink pasaulį! Bet toli nulėkęs, gali nieko nerasti. Į Afriką nulėksi – ir jos ten nerasi. Vadinasi, viską apibėgęs, rasi tik pats save. Save, tik gal kitokį? O gal žmonės bėga, nes jaučiasi čia svetimi?…“ A.Kumža „Himalajai. Vienos ekspedicijos dienoraštis“

Akimirkos iš Š. Klėgerio kelionės:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

SRTRF-logo

Kitos naujienos

Šiandien taryba neleido formuoti priešmokyklinukų septyniems darželiams. Priešmokyklinės klasės keliamos ...

Vieninteliame profesionaliame dramos teatre Pietų Lietuvoje – Alytaus miesto teatre – pagerbti me...

Didžiulis gaisras Vilniuje: dega automobilių sąvartynas, raginama vengti buvimo gryname ore.

„Manau, kad absoliuti laisvė neegzistuoja, ypač aktoriaus gyvenime. Jei nori laisvės – į teatrą n...