Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Psichologė Neringa Martišienė: vienintelis su kuo gali save lyginti, tai – su savimi vakar

Prenumeruokite ir klausykite tinklalaidžių platformoseApple podcasts | Spotify | Google podcasts | RSS|Breaker| Castbox |Overcast | Pocket Casts | RadioPublic

Ak, tas apsiverkęs purvinas ruduo, ak, ta pabėgusi vasara, ak ta mano depresija… Apie prastą nuotaiką, užplūstančią rudenį kalbamės su medicinos psichologe Neringa Martišiene.  

Juk ir jums rudenį pristinga optimizmo, vasariškai pakilią nuotaiką neretai keičia slogutis, o savijautą greitai ir maloniai gerina saldi kaloringa bandelė, na gal saldainiukas, torto gabalėlis ir taip nulendame į viliojančias šaldytuvo gelmes.

Vija Kudzienė ir Neringa Martišienė

Tačiau paklausykite, ką apie šią būseną sako psichologė Neringa. „Mes rudenine depresija vadiname rudens, žiemos depresiją, kuri prasideda rudens mėnesiais. Nuo kitos depresijos ji skiriasi tiek, kad turi sezoniškumą“, – sako specialistė. 

Pasak jos, kai kurie žmonės patiria rudens, žiemos depresiją, kita dalis žmonių skundžiasi nuo pavasario, vasaros depresijos. Taip taip, egzistuoja ir tokia depresija.

„Dažnai mes prastesnę nuotaiką, tiesiog nepasisekusią dieną ar kokį įvykį, kuris neatitiko mūsų lūkesčių vakare apibūdiname: man jau depresija“, – dalijasi mintimis apie skubotą savęs vertinimą Neringa.

Psichologė Neringa Martišienė

Psichologė teigia, jog depresija turi tam tikrus simptomus ir mažiausiai dvi sąlygas, kurias privalo atitikti. Pirmoji sąlyga – sunki, liguistai prislėgta nuotaika, kuri tęsiasi ne mažiau, kaip dvi savaites. Antroji – kai nustoja džiuginti anksčiau malonumą teikusi veikla.

Todėl paanalizuokime save ir pagalvokime, kaip jaučiamės iš tikrųjų. Gal mes jau sergame, o gal tai – tik nevykus diena? Tačiau, ko negalima daryti tai lyginti savęs su kitais ir klijuotis sau kitų primetamas etiketes.  

„Viena iš naujesnių frazių, kuri mane neramina, nes mes tarsi stebime naujos stigmos gimimą, tai yra „toksiškas žmogus“. Šitas terminas yra iš populiariosios psichologijos. Nėra tokio termino nei psichiatrijos terminų žodyne, nei psichologijos terminų žodyne“, – nerimu dalijasi psichologė. 

Specialistės nuomone, įvairūs žmonių sukuriami apibūdinimai tarsi prilimpa jais apibūdinamam žmogui ir jis pats save pradeda suvokti, kaip nuodingą, nevykusį ir panašiai. Todėl, jei jums rūpi jūsų artimųjų gerovė, tai nelyginkite jų su kitais ir neįtikinėkite, jog jie nuodingi. 

Atminkite – jūsų gerovė priklauso nuo jūsų, o ne nuo jus supančios aplinkos. 

Pasiklausykite Vijos pokalbio su Neringa Martišiene tinklalaidės ir gausite daug, iš pirmo žvilgsnio paprastų, tačiau labai naudingų patarimų. Taip pat išgirsite įdomių faktų apie psichologo darbo plonybes.

„Papasakok man” laida dalinai finansuojama Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo.

Kitos naujienos

Kiekvienais metais sulaukiame šimtų Jūsų nuotraukų su naujai atsivėrusiomis ar iki gyvo kaulo įky...

Varėnos rajono policijos komisariato pareigūnai vykdo Gabijos Samuščenko (gim. 2006 m.) paiešką, kuri Var...

Alytuje praūžė ilgai lauktas pirmasis tokio formato kultūrinių patirčių festivalis jaunimui „Nuo ...

BALANDŽIO 30 D. 18:00 val. Alytaus kino klube "Kino kablys" kviečiame į filmo "Karta.EU" premjerą ir susi...