Klausyti gyvai

13:35 - 15:00

Ši diena muzikos istorijoje

Savaitės naujienos – COVID19 kelionių sertifikatas ir reakcija į įvykius Baltarusijoje

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Penktadienio Europos klube – svarbiausios savaitės naujienos – europinis COVID19 sertifikatas, sankcijos Baltarusijai ir dar keletas įvykių Europoje.

Kelionių pažymėjimas įsigalioja Lietuvoje

Nuo kitos savaitės – birželio 7 dienos Lietuvoje pradeda galioti ne tik Galimybių pasas, bet ir europinis skaitmeninis COVID pažymėjimas.

Su šiuo dokumentu bus paprasčiau keliauti po Europą. Visgi kol kas taisyklės skiriasi, tad reikia tikrintis kiekvienos šalies atskirai. Nuo liepos viskas turėtų suvienodėti, bet vistiek šalys išlaikys teisę reikalauti papildomų užtikrinimų papildomų taisyklių ir savarankiškai “patobulinti” bendrus reikalavimus.

Lietuvoje šis kelionių dokumentas galios savaitė po Pfizer vakcinos antros dozės, dvi savaitės po vienintelės „Janssen“ dozės ir antros Modernos, taip pat dvi savaitės po antrosios „Vaxzevria“ arba pusė metų persirgus COVID-19 bei 72 valandas gavus neigiamą COVID-19 testo rezultatą.

ES skaitmeninis COVID pažymėjimas nurodo tik būtiną pagrindinę informaciją: vardą ir pavardę, gimimo datą, ir pažymėjimo galiojimo pagrindą, bet net ir šios informacijos kita šalis nei išdavusi pažymėjimą saugoti negali.

Beje, Lietuvos gyventojams šis kelionių pažymėjimas galios ir vietoje Galimybių paso. Atsisiųsti jį bus galima iš esveikatos portalo. 

Baltarusijos naujienos

Baltarusijos režimas imasi labai keistų veiksmų. Baltarusijos generalinė prokuratūra pateikė prašymą Lietuvos prokurorams apklausti buvusį prezidentą Valdą Adamkų kaip liudytoją tiriant bylą dėl Baltarusijos gyventojų genocido per Antrąjį pasaulinį karą. V. Adamkus šiuos įtarimus pavadino nesąmone ir „kvailu bandymu nukreipti dėmesį nuo baltarusių laisvės kovos“. Beje, tuo metu, kuriam reiškiami kaltinimai jam genocidu, V.Adamkus buvo penkiolikmetis paauglys.

Dar vienas Aliaksandro Lukašenkos ginklas – nelegalūs migrantai, kurių srautai išaugo, įtariama, ne be pareigūnų pagalbos, sako Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. Anot jos, Baltarusijos pareigūnai teigia nelegalių migrantų nematantys, bando slėpti pėdsakus, ir „tai yra požymis, kad tai sąmoninga politika ir sąmoningi veiksmai prieš Lietuvos valstybę“. Pėdsakus kaip lapė uodega pasienyje šluojantys pareigūnai matomi ir filmuotoje pasieniečių medžiagoje.

Be to, Minsko režimas uždraudė iš šalies išvykti Baltarusijos piliečiams, turintiems leidimus laikinai gyventi užsienyje. Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja sako, kad baltarusiai tapo režimo įkaitais savo šalyje. 

Tačiau Aliaksandras Lukašenka sustoti neketina ir Baltarusijai gavus antrąją Rusijos valstybinės paskolos dalį – 0,5 mlrd. JAV dolerių Rusijos rubliais (visa paskola – 1 mlrd. USD) valstybinė Baltarusijos televizija paviešino sulaikyto opozicijos tinklaraštininko Ramano Protasevičiaus vaizdo įrašą, kuriame šis teigia, jog jam pakenkė „savi“. Baltarusijos nepriklausomas žmogaus teisių centras „Viasna“ pareiškė, jog šie pasisakymai išgauti taikant psichologinį spaudimą.

ES sankcijos

Visgi taip paprastai šįkart viskas nesibaigs. Europos Sąjunga rengia sankcijas Baltarusijos nacionalinei aviakompanijai ir keliolikai aukščiausių Baltarusijos aviacijos pareigūnų, dar prieš susitariant dėl ekonominių sankcijų.

Tarp naujų sankcijų – turto įšaldymas ir kelionių draudimai. Sankcijos taip pat gali apimti obligacijų pardavimą, naftos ir kalio sektorius – stambiausią Baltarusijos eksportą. Prieš paskelbiant šias sankcijas, tikimasi iki birželio 21 d. – kai susitiks ES užsienio reikalų ministrai – šalys susitars dėl mažesnio sąrašo asmenims, kaip greito ir tarpinio atsako. Anot diplomatinių šaltinių, visos ES valstybės sutinka su tokiu požiūriu. 

Didžioji Britanija, kuri jau nėra ES dalis, sustabdė Baltarusijos nacionalinio vežėjo Belavia oro susisiekimo leidimą. Tikimasi, kad tą padarys ir ES. Ir nors sankcijos vis dar diskutuojamos, ES ambasadoriai jau patvirtino draudimą Baltarusijos oro linijoms skristi ir leistis ES teritorijoje, kurį vėliau pasirašys ministrų taryba.

Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūra taip pat paragino valstybes nares oficialiai uždrausti avialinijoms rengti skrydžius virš šios šalies teritorijos. 

Tikimasi, kad sankcijos apims Baltarusijos už gynybą ir transportą atsakingus pareigūnus, karines oro pajėgas, Minsko oro uosto vadovus ir civilinės aviacijos pareigūnus. Į sankcijas bus įtraukta ir kita su aviacija susijusi valstybinė bendrovė. Daugiau detalių paaiškės vėliau.

Lietuvos gyventojų požiūris į Europos Sąjungą

Europos Parlamento (EP) užsakymu atlikta apklausa atskleidė, jog Lietuvos gyventojai teigiamai vertina ES veiksmus pandemijai įveikti ir pritartų didesnėms ES sveikatos politikos galioms. Daugiau kaip du trečdaliai lietuvių patenkinti ES veiksmais pandemijai įveikti, tuo metu visoje ES tokių pusė. Lietuviai jaučia netikrumą dėl pandemijos, bet ne bejėgiškumą, o karantino ribojimus pateisina pusė šalies gyventojų.

Aštuoni iš dešimties europiečių teigia girdėję apie ES inicijuotas priemones ar veiksmus pandemijai įveikti, o beveik pusė (48 proc.) žino kokios jos, Lietuvoje – kiek daugiau nei pusė – 53 proc. 

 Nors 58 proc. ES gyventojų mano, kad dėl pandemijos taikomų ribojimų nauda sveikatai atsveria jų ekonominę žalą, Lietuvoje su šiuo teiginiu sutinka tik 51 proc. apklaustųjų. Kita vertus, Lietuvoje gerokai mažiau gyventojų jaučia bejėgiškumą (21 proc. palyginti su 30 proc. visoje ES), o daugiau – pasitikėjimą (19 proc. palyginti su 15 proc.).

Lietuviai palankiau vertina Europos Sąjungą nei daugelis europiečių. Jie pritartų didesnėms ES galioms sveikatos politikoje. Vis dėlto parama ekonomikai ir kova su skurdu lietuviams atrodo svarbesni EP prioritetai nei sveikata.

Nepaisant vyraujančio pasitikėjimo Europos Sąjunga, mažėja gyventojų optimizmas ir pasitenkinimas demokratijos veikimu tiek ES, tiek Lietuvoje. Tikimasi, kad padėtį galėtų pakeisti Konferencija dėl Europos ateities, apie kurią daugiau galite pasiklausyti trečiadienio Europos klube, podcastų platformose arba Fm99.lt svetainėje bei Youtube kanale.

„Eurobarometro“ apklausa Europos Parlamento užsakymu atlikta kovo 16 – balandžio 12 d. visose 27 ES valstybėse tiesioginių interviu bei interneto apklausų būdu. Išsamius apklausos duomenis galima rasti čia.

Daugiau Europos klubo laidų surasite nuorodoje: http://www.fm99.lt/category/europos-klubas/

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Brangūs mažieji ir jaunieji bičiuliai, sveikiname su Šv. Velykomis!!! Apkabinam ir džiaugiamės su...

Šiandien, kovo 29-ąją, Rotušės aikštėje vyks Lietuvos įstojimo į NATO 20-ųjų metinių minėjimas ir Didžios...

Velykos jau čia pat: pasidalinkite savo namų puošybos idėjomis! Velykos – tai ne tik pavasario at...

Alytaus m. savivaldybė informuoja apie eismo ribojimus dėl eisenos.