Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Šiais metais Alytus buvo vienas iš karščiausių Lietuvos miestų, kodėl? Miestų žalioji infrastruktūra

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Gintarė ir Gaudrė yra kvalifikuotos architektės, o Ignas – urbanistas. Po studijų ir darbo Jungtinėje Karalystėje jie grįžo į Lietuvą vystyti miestų žalinimo idėjų ir kurti kituose Europos miestuose taikomą įrankį – Žalumo indeksą. Ši idėja kilo dėl noro pritaikyti naujas idėjas, išbandyti save ir padėti pagerinti Lietuvą.

„Ir iš tikrųjų kirbėjo noras kurti kažką Lietuvoje, nes joje jau viskas vystėsi, vyko daug veiksmo ir norėjosi ne stebėti iš šalies, o pačiam jame dalyvauti.“, – pasakojo Ignas. Klausykite!

Nepaisant to, kad Lietuvos miestai, tame tarpe ir Alytus, yra labai žali, tačiau daugumoje jų yra tvarumo problemų – šiais metais Alytus buvo vienas iš karščiausių Lietuvos miestų, taip atsitiko dėl nelaidžių ir kietų dangų, vietų, kuriose trūksta žolynų ar medžių. Dar viena opi Lietuvos miestų problema – per liūtis patvinstančios gatvės.

Gintarė, Gaudrė, Ignas ir Liudas FM99 studijoje

Aplinkos ministerijoje jau beveik metus vykdomas žaliosios infrastruktūros miestuose projektas, kas ten vyksta – FM99 kalbėjosi su šio projekto vykdytojais Gintare, Ignu ir Gaudre, “Kurk Lietuvai” žmonėmis..

Pasak Igno, dauguma jaunų žmonių nori pakeisti savo aplinką į gerą, tačiau kai kuriose vietose (pavyzdžiui Londone), yra daug sunkiau pradėti kažką daryti, pasiekti reikiamus žmones, nei Lietuvoje. Gintarė sako, kad pokyčio siekiantys žmonės dažniausiai nesistengia, kad jų darbas pakeistų pasaulį, tačiau siekia, kad jis padėtų aplinkiniams, savo bendruomenei, miestui.

Gintarė ir Gaudrė

„Mes irgi nebūtinai siekiame kažkokio milžiniško pokyčio, bet kuris žmogus gali daryti labai mažą pokytį savo bendruomenėje, savo aplinkoje, nereikia keisti kažkokių įstatymu ar siekti labai didelių ambicijų, galima pradėti ir nuo labai mažų dalykų“, – kalbėjo Gintarė.

Šiuo metu dalyviai rengia dirbtuves žaliosios infrastruktūros pilotinėse savivaldybėse – Klaipėdos mieste, Visagine ir Alytaus mieste, kur kviečia savivaldybės darbuotojus, politikus ir bendruomenių atstovus susipažinti su žaliosios infrastruktūros idėjomis ir jų kuriamais įrankiais, kurie gali padėti tvariau vystyti Lietuvos miestus. Projekto dalyviai siekia valdžios ir bendruomenių atstovus supažindinti su tvariais problemų sprendimais, žalios infrastruktūros svarba. 

Ignas ir Liudas

„Žalios infrastruktūros terminas buvo pradėtas vartoti XX a. dešimtajame dešimtmetyje, JAV. Jis buvo vartojamas bandant atskleisti aspektą, kad žaliasis miestų sluoksnis irgi yra infrastruktūra, ir ją irgi reikia strategiškai planuoti, nes ji teikia visas paslaugas, kurias mes kartais priimame kaip savaime vykstančias ir amžinas. Tačiau žolė, medžiai reguliuoja mūsų mikroklimatą, jei jų nebūtų, mums reikėtų sugalvoti kitus būdus, kaip reguliuoti mūsų aplinką arba saugotis nuo žalos“, – terminą aiškino projekto dalyviai. Tačiau žalioji infrastruktūra yra ne tik medžiai ir žolė, šią infrastruktūrą taip pat sudaro apželdinti fasadai, stogai, tvarios paviršinio vandens surinkimo sistemos, įvairūs bio latakai, pralaidžių dangų vystymas. 

Projekto dalyvių teigimu, norint pakeisti Lietuvos miestų žaliąją infrastruktūrą labai svarbus yra ne tik valdžios, bet ir bendruomenės suvokimas.

„Labai svarbu, kad pati bendruomenė suprastų, kodėl reikia tam tikrų sprendinių, nes dėl žalios infrastruktūros bendruomenes balsuoja, vis dėl to tai jų aplinka, bet norėtųsi, kad balsuodami bendruomenės nariai suprastų, ką reikštų jei pusė jų kiemo būtų asfaltuotas. Taigi reikia supratimo visuose lygmenyse, atsakingumo už savo aplinką ir noro ją prižiūrėti.“, – kalbėjo Gaudrė. 

Alytus yra vienas iš trijų pilotinių miestų, kuriame bus vykdomas šis projektas, pasak Gintarės, iki projekto pabaigos rugsėjo 3-ąją projekto dalyviai teiks Alytaus savivaldybei siūlymus dėl stovėjimo aikštelių asfaltavimo tvaresnėmis medžiagomis, bus siekiama gauti savivaldybės įsipareigojimą skatinti ir plėtoti žaliosios infrastruktūros vykdymą.

Kitos naujienos

Artėjant Šv. Velykoms, laukiant vienos didžiausių švenčių, FM99 studijoje vieši tautodailininkė, ...

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...