Susitaikymo fazės. COVID–19: būkime saugūs ir sveiki!

Lietuvoje atlikta beveik milijonas COVID-19 testų. Nustatytų koronaviruso atvejų skaičius artėja link penkiaženklio.

Tačiau viruso egzistavimo neigėjų ir įvairių sąmokslo kūrėjų nemažėja. Didžiausias argumentas – ar tu pažįsti bent vieną sergantį ar mirusį? Asmeninio apčiuopiamo atvejo žinojimas gal ir padeda, bet daug dalykų suprasti ir priimti nereikia tiesioginio kontakto. Tačiau tai būdinga ne tik paprastiems gyventojams, bet ir su medicina, slauga susijusiems žmonėms. Patirtimi dalijasi Svetlana Greičienė – dėstytoja, bendrosios praktikos slaugytoja, tinklaraštininkė. Anot jos, su tokiomis pat emocijomis susiduria ir slaugytojai, dirbantys su vyresniais, rizikos grupės žmonėmis, o suprasti ir susitaikyti su situacija padeda ir mokymai, per kuriuos ateina žinojimas:

Pokalbis su Svetlana Greičiene
Svetlana Greičienė (asm.arch. nuotr.)

Svetlana Greičienė pasakojo, kad pradžioje nemažai slaugytojų klausė : „Kiek visa tai  tęsis?“

Tačiau, pasak jos, su šia nežinomybe, su esama situacija padėjo susitaikyti vidiniai mokymai. Šių mokymų metu specialistai praėjo keturias susitaikymo fazes:

 • neigimas – nėra tos ligos;
 • pyktis – kodėl čia pas mus taip;
 • derybos – gal jau kitaip priemones dėvėsim;
 • susitaikymas – viską supratom, viską žinom, dirbam toliau.

O tam , kad rizikas sumažintume tiek slaugytojams, tiek mums visiems, dar vasarą Šeimos gydytojai ir slaugytojai išplatino laišką pacientams, kuriuo priminė, kad padėti užkirsti viruso plitimui galime tiesiog likdami namuose ir mažindami kontaktų skaičių.

Šeimos gydytojų ir slaugytojų laiškas gyventojams

Mieli pacientai,

paskelbus karantiną Lietuvoje, Pirminės sveikatos priežiūros centrų, šeimos gydytojų ir slaugytojų darbo metodai keičiasi. 

Kaip galime padėti užkirsti  viruso plitimui?  – LIKIME NAMUOSE!

Norime informuoti, kad:

 • Konsultacijos su šeimos gydytojais ir slaugytojomis bus vykdomos nuotoliniu būdu – naudosime telefonines konsultacijas. Tik su šeimos gydytojo leidimu bus galima atvykti į pirmines paslaugas teikiančią įstaigą. Gydytojas ar slaugytoja dėl būtino vizito į įstaigą jums perskambins ir kartu nuspręsite dėl tolimesnių veiksmų. 
 • Registruotis galėsite gydytojo nuotolinei konsultacijai.
 • Nuolat vartojamų vaistų receptai ir medicinos priemonės bus pratęsiamos nuotoliniu būdu.
 • Nedarbingumo pažymėjimai dėl karantino, traumos ar ligos bus išduodami nuotoliniu būdu.
 • Profilaktinės sveikatos patikros atidedamos.
 • Dėl planinių skiepijimų būtina visų pirma susisiekti su šeimos gydytoju.
 • Laboratoriniai tyrimai bus atliekami tik šeimos gydytojo sprendimu ir tik tiems kam būtina.
 • Planinės gydytojų specialistų konsultacijos atidedamos arba organizuojamos nuotoliniu būdu. Tik su gydytojo leidimu ir konkrečiu nustatytu laiku bus galima atvykti į įstaigą.
 • Planinės operacijos atidedamos

Norime nuraminti, kad šeimos gydytojai ir slaugytojos suteiks visą Jums reikalinga pagalbą ir užtikrins reikalingas paslaugas jūsų tęstinei jūsų sveikatos priežiūrai. Dėl Jūsų pačių saugumo skatiname likti namuose.

Mūsų tikslas – Jūsų ir Jūsų artimųjų sveikatos išsaugojimas! “

COVID-19 – būkime saugūs ir sveiki – Lietuvos regioninių radijo stočių asociacijos informacinis projektas apie naująjį koronavirusą. Žinokime ko ir kaip saugotis bei priemones, kurių galime imtis. Covid-19 – būkime saugūs ir sveiki. Projektas įgyvendinamas su Sveikatos apsaugos ministerija ir finansuojamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo

Taip pat skaitykite: Vakcinos kūrimas II dalis. COVID-19: būkime saugūs ir sveiki!

Komentarai

komentarai(-ų)