Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” – apie psichologinę atmosferą mokyklose su M. Žemaityte Meldaike

Prenumeruokite ir klausykite tinklalaidžių platformoseApple podcasts | Spotify | Google podcasts | RSS|Breaker| Castbox |Overcast | Pocket Casts | RadioPublic

Žiemai įsibėgėjus ir laukiant gražiausių metų švenčių, žvilgtelkime į erdves, kuriose daug laiko praleidžia mūsų vaikai. Kviečiame pasiklausyti pokalbio su psichologe, viena iš „Švietimo nuotykių” autore Mingaile Žemaityte Meldaike. Apie tai, kaip svarbu kalbėti apie psichikos sveikatą kaip prioritetą mokyklose, apie tai, kaip galėtume tai stiprinti, kokią mokyklą, jeigu galėtų daryti įtaką, turėtų patys moksleiviai. Taip pat – apie „Švietimo nuotykių” patirtį Alytuje ir kitose Lietuvos mokyklose, Lietuvos švietimo politikos gaires ir galimybes keistis.

Mingailė Žemaitytė Meldaikė

Šiandien kalbame apie projektą „Psichikos sveikatos stiprinimas bendrojo lavinimo mokyklose”, kurio tikslas – prisidėti prie psichikos sveikatos stiprinimo keturiose bendrojo lavinimo mokyklose Alytuje, ugdant emocinį raštingumą, psichologinį atsparumą, empatiško bendravimo įgūdžius bei problemų, susijusių su socialiniais ir psichologiniais iššūkiais, konstruktyvų sprendimą.

Buvo išsikelti keturi uždaviniai:

1. Vesti emocinio raštingumo užsiėmimus 1-8kl. moksleiviams (Mingailė ir Tautvydas Meldaikiai);

2. Vesti užsiėmimus, orientuotus į konstruktyvų problemų sprendimo būdą, patyčių, stereotipiškumo ir diskriminacijos prevenciją, pasitelkiant gerąją kelionių po pasaulį patirtį (aktorė Marija Žemaitytė);

3. Vesti empatiško bendravimo mokymus (lektorė Ieva Severinaitė);

4. Vesti psichologinio atsparumo mokymus (psichoterapeutas Evaldas Karmaza).

Projekte dalyvavo apie 600 žmonių, įskaitant mokyklų vadovus, klasių auklėtojus, mokytojus, specialistus, administracijos narius ir moksleivius.

Problema iš tiesų labai aktuali, juk pagal vaikų gerovės rodiklius, Lietuva užima žemiausias pozicijas pagal psichikos sveikatą – stipriai išsiskiriame paauglių savižudybių skaičiumi, žalingais įpročiais, patyčių gausa, aukštais nerimo, depresijos rodikliais (UNICEF, 2013-2018; PSO, 2017-2018; HBSC, 2018). Vaikystė ir paauglystė yra psichikos sveikatai kritiškai svarbūs gyvenimo tarpsniai, kurių metu ne tik formuojasi autonomija, savikontrolė, socialiniai įgūdžiai, tačiau šiuo periodu įgyti emociniai ir socialiniai gebėjimai tiesiogiai daro įtaką psichikos sveikatai visam likusiam gyvenimui (WHO Europos regionas, Gaudiešiūtė, Kavaliauskaitė, 2020).

Kaip sako M. Žemaitytė Meldaikė: „Dirbdami mokyklose bei su jaunimu, susiduriame su emocinio raštingumo, savo jausmų ir poreikių reflektavimo iššūkiais, depresiškumu, patyčiomis, suicidinėmis mintimis, perdegimo sindromu, psichologinės pagalbos stigmatizavimu, problemų sprendimu „už uždarytų durų” arba kaupiant emocinį krūvį savyje, taip pat karantino sukeltomis pasekmėmis. Vienas iš pagrindinių Švietimo nuotykių tikslų – padėti prioritetizuoti psichinę sveikatą Lietuvos mokyklose. Mums atrodo labai svarbu reguliariai susėsti į ratą ir kalbėtis. Žaisti. Pažinti save ir kitą. Priimti save ir kitą. Patikėti, kad viskas įmanoma, kai atrandame vidinę motyvaciją ir siekiame savo užsibrėžtų tikslų. Mokytis konstruktyviai spręsti problemas su kuriomis susiduriame. Pasidalinti savo atradimais ir idėjomis. Ugdyti kompetencijas, kurios ypač reikalingos šiandienos pasaulyje: kūrybiškumą, iniciatyvumą, inovatyvumą, kritinį mąstymą, bendradarbiavimą. Augti individualiai ir kaip komandai, rūpinantis savimi, kitu ir aplinka, kurioje gyvename.  Susitikimų su moksleiviais metu turėjome galimybę išgirsti kiekvieną, skatinome reikšti savo mintis ir idėjas, palaikydami ir drąsindami vieni kitus, šventėme mūsų visų autentiškumą ir galimybes. Esam dėkingi, kai galime kurti betarpišką santykį su moksleiviais, mokytojais, administracijos nariais ir dalintis savo patirtimi.”

 

Kviečiame pasekti Švietimo nuotykius Facebook ir Instagram platformose, kur Mingailė ir Tautvydas dalinasi savo patirtimis ir įžvalgomis!

Prie laidų „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” finansavimo prisideda Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Ačiū!

Kitos naujienos

Balandžio 15–21 dienomis Alytaus apskrities Kelių policijos pareigūnai visoje apskrityje organiza...

Metalo talpyklų ir slėginių indų gamybos įmonė „Astra LT“ įdiegė pažangų fazinių gardelių ultraga...

Viešbučiai yra mažos tikrovės dalelės – tai miestai mieste. Mes dažnai galvojame apie viešbutį ka...

Alytiškių ir miesto svečių pamėgta mugė šiemet įsikurs gamtos prieglobstyje – Dainų slėnyje ir jo...