Klausyti gyvai

20:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje”: finansinis vaikų raštingumas. Kada ir kaip pradėti mokyti?

Prenumeruokite FM99 radijo podcast’ą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Sveiki, brangūs bičiuliai! Šį kart – apie finansus! Mėginkime prisiminti, kada patys pirmą kartą savarankiškai kažką nusipirkome? Koks buvo jausmas? O turėti savo santaupų ir paskolinti tėvams, prireikus? O gal buvo taip, kad ilgai taupytus pinigus teko išleisti ne tam, ko norisi, o tam, ko, pasak tėvų, reikia?…

Kiek vaikui svarbu turėti savų pinigų ir jais disponuoti savarankiškai? Kokias dažniausias klaidas daro tėvai būtent šioje srityje? Pokalbis su psichologe Ingrida Markūne apie finansinį vaikų raštingumą. Kviečiu pasiklausyti!

Psichologė Ingrida Markūnė (nuotr. iš asmeninio archyvo)

Kaip radijo eteryje kalbėjo I. Markūnė, nėra labai griežtos ribos nuo kada reikėtų pradėti diegti vaikams finansinio raštingumo pagrindus, – tai kaip mandagumas, rankų plovimas ir panašiai, – mokoma kasdien. O juk mes puikiai suprantame, kad vaikai nuolat mokosi iš mūsų. Kaip pasakojo psichologė: „Jeigu šeimoje sutariame taupyti, o patys išlaidaujame, jeigu priperkame daug maisto produktų, o paskui juos išmetame… tikėtina, kad ir mūsų vaikai suaugę elgsis panašiai”. Matydami tokį pavyzdį, pasak I. Markūnės, vaikai taip pat išmoksta sakyti viena, o daryti kita, tad būtų labai gerai, jeigu mūsų žodžiai ir darbai derėtų tarpusavyje. Esame pavyzdys, kurį mato vaikai, o finansiniai įgūdžiai yra išmokstami.

Į klausimą apie galimybę vaikams patiems užsidirbti šeimoje, psichologė atsakė, kad reikėtų labai atsargiai žiūrėti į pageidaujamo elgesio skatinimą pinigine išraiška, ypač už darbus, kurie įeina į pareigybių sąrašą (gerai mokytis, padėti buityje ir pan.), tačiau galima sudaryti sąlygas vaikui užsidirbti. Tai turėtų būti darbai, neatliekami kiekvieną dieną, pavyzdžiui, langų plovimas, žolės pjovimas ir panašiai, tačiau svarbu nepermokėti, atlygis turi būti adekvatus. Taip pat svarbu mokyti vaikus siekti kokybės, – darbas turėtų būti atliktas kokybiškai. Priešingu atveju gali formuotis klaidingas suvokimas, kad pinigai ateina lengvai.

Dėkojame Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui!

Kitos naujienos

Prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje vairuotojas kaltinamas klastojęs automobilių kelion...

Lietuvos Vyriausybės rũmuose minimas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje ir NATO 20-metis.

Alytaus miestas, kuris 2003 m. vykusiame referendume buvo pats pro-europietiškiausias visoje šaly...

Dzūkijos futbolo klubas DFK „Dainava“ po ilgos pertraukos pagaliau grįžta žaisti į Alytų - savo n...