Klausyti gyvai

13:35 - 15:00

Ši diena muzikos istorijoje

Vengrijai gresia netekti ES pinigų, o V.Orbanas dėkoja V.Tomaševskiui už palaikymą

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Europos Komisija pradėjo pažeidimo procedūrą prieš Vengriją dėl šios priimto įstatymo prieš “pedofiliją”. Pasak EK, vadinamasis Vengrijos kovos su pedofilija įstatymas pažeidžia ES taisykles dėl teisių į išraiškos laisvę, dėl laisvos prekybos ir paslaugų teikimo. Vengrija atgal sukritikavo Europos Komisiją dėl to, kad ji pradėjo pažeidimo procedūrą ir nuoširdžiai dėkoja Lietuvos europarlamentarui ir  Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos pirmininkui Valdemarui Tomaševskiui už palaikymą debatų Europos Parlamente metu.

Spaudos konferencija Europos Parlamente Strasbūre

Vengrijos įstatymas prieš LBGT bendruomenę

Vengrijos vadinamasis kovos su pedofilija įstatymas įsigaliojo praėjusią savaitę, nepaisant Briuselio perspėjimų. V. Orbano valdančiosios partijos „Fidesz“ inicijuotame įstatyme pedofilija supinama su homoseksualumu ir stigmatizuojama LGBT bendruomenė. Tik vyriausybės patvirtintiems instruktoriams leidžiama vesti lytinio švietimo pamokas mokyklose, taip pat taikomi apribojimai žiniasklaidos turiniui ir reklamai, kurie gali paveikti nepilnamečius.

Europos Komisijos pirmininkė pareiškė, kad Europa neleis stigmatizuoti visuomenės dalių nei dėl to, ką jie myli, nei dėl jų amžiaus, tautybės, politinių pažiūrų arba religinių įsitikinimų.

Liepos mėnesio Europos Parlamento plenarinės sesijos metu Strasbūre įvyko debatai dėl Vengrijoje priimto įstatymo, surengta ir spaudos konferencija, kurioje Vengrijos europarlamentarė Katalin Cheh kvietė Europos Komisiją imtis priemonių prieš Vengrijoje vykdomus ne tik žmogaus teisių, bet ir korupcinius pažeidimus.

Pristatytas tyrimas apie korupciją Vengrijoje

Europos Parlamente pristatytas ir tyrimas, kuris vienareikšmiškai ragina stabdyti Gaivinimo fondo lėšų mokėjimą Vengrijai, nes negalima garantuoti, kad šios lėšos nenusės V.Orbano klikos kišenėse. Išties Europos Komisija jau pristabdė Vengrijai 7,2 milijardo eurų iš ES Ekonomikos gaivinimo fondo dėl korupcijos grėsmės. Nors EK kol kas griežtai nesieja pinigų su teisės viršenybės principu, bet Vengrijos planas neatitinka bent dviejų kriterijų, susijusių su antikorupciniais reikalais.

Vengrija buvo viena iš tų šalių, iš kurių OLAF 2014 – 2020 rekomendavo susigrąžinti ES pinigus. 2019 metais Europos Komisija šalies gautas lėšas “pakoregavo” 1 milijardu.

Viešuosius pirkimus laimi V.Orbanui artimi žmonės

Vengrijos premjero Viktor’o Orban’o žento Istvan Tiborcz valdomos kompanijos laimėjo 40 milijonų eurų vertės viešuosius pirkimus gatvių apšvietimo modernizavimui. 10 šalies verslininkų per 2010 – 2018 metus gavo 6,5 mlrd.vertės valstybinius kontraktus.

2019 metais penktadalį visų viešųjų konkursų laimėjo vyriausybei artimos kompanijos, o per kelis ikipandeminius 2020 metų mėnesius jos laimėjo 27% vertės visų viešųjų konkursų, Teismų, kurie galėtų užtikrinti ES pinigų paskirstymo nepriklausomumas, kelia daug klausimų. Tokie ir dar daugiau faktų išdėstyti EP pristatytame tyrime su reikalavimu stabdyti Vengrijai ES pinigų išmokėjimą.

“Aš labai didžiuojuosi nauju teisės viršenybės mechanizmu, kuris buvo pagaliau priimtas po tokios ilgos kovos, tai tikrai esminis teisinis instrumentas, kuriuo mes pagaliau susiejome ES pinigus ir ES vertybes. Derybinė komanda sugebėjo surasti sutarimą ir sprendimą, bet deja, kova nebaigta, nes nors įstatymas galioja nuo sausio, Europos Komisija vis dar laukia ir netaiko jo, nors pilna įrodymų, kad tokie veiksmai reikalingi. Ir kai keliu šį klausimą, dažnai sulaukiu pastabų, kad Parlamentas per daug nekantrus, reikia daugiau laiko, tad noriu pasakyti tik kelis pavyzdžius, kaip atrodo situacija Vengrijos žmonėms, Vengrijos rinkėjams”. – spaudos konferencijoje kalbėjo K.Cheh. 

Ji išdėstė tyrimo rezultatus – sausio mėn., jau po to, kai įstatymas buvo priimtas, Viktoro Orbano žentas gavo 600 000 eurų žemės ūkio dotaciją ir tai tik viena iš daugelio jo gautų dotacijų pastaraisiais metais, nepaisant to, kad OLAF jį pripažino kaltu dėl sukčiavimo 2013 metais, interesų konflikto ir rimtų finansinių pažeidimų daugiau nei 35 sutartyse. Kadangi Vengrijos generalinis prokuroras yra artimas Viktorui Orbanui ir yra buvęs jo partijos narys, jokių rimtų priemonių nebuvo imtasi, OLAF atrastų dalykų Vengrijos teisėsauga nepaisė. 

“Deja, bet tokių istorijų nutinka kas savaitę. Paskutinė istorija yra milžiniškas statybų projektas Hatvanpuszta, buvusioje erchercogo Jozefo Habsburgo rezidencijoje. Tai praktiškai Putino rūmų projektas Vengrijoje. Visa Viktoro Orbano šeima – tėvas, brolis, žentas – visi yra stambūs ES paramos gavėjai, kai tuo tarpu pono Orbano turto deklaracija rodo, kad jis turi 2000 eurų santaupų”. – kelis pavyzdžius pateikė vengrų europarlamentarė.

Anot jos, europarlamentarai siekia, kad ES pinigai pasiektų sunkiai besiverčiančius Vengrijos piliečius, smulkius verslus, ligonines, ES pinigų nedingtų Orbano šeimos kišenėse. 

Apie teisės viršenybės principą ir jo taikymo planus bei galimybes daugiau galite išgirsti birželio 16 sienos Europos klube, kur apie tai aiškina europarlamentarė Aušra Maldeikienė ir ES teisės ekspertė Skirgailė Žalimienė.

Dar vienas šios savaitės sprendimų – priimta rezoliucija, kuria EP ragina į ES visuotinį sankcijų už žmogaus teisių pažeidimus režimą įtraukti korupciją kaip baudžiamąją nusikalstamą veiką.

2020 m. gruodį priimtame ES visuotiniame sankcijų už žmogaus teisių pažeidimus režime, korupcija, susijusi su žmogaus teisių pažeidimais, neįvardijama kaip baudžiamoji nusikalstama veika, tad siekiama tai pakeisti ir nustatyti, kad korupciniai nusikaltimai gali aktyvuoti ES sankcijų režimą.

Būtina sustiprinti Magnitskio sankcijų prevencinį poveikį, Europos Parlamente kalbėjo Lietuvos atstovas Andrius Kubilius.

Klausykite daugiau.

Daugiau Europos klubo laidų surasite nuorodoje: http://www.fm99.lt/category/europos-klubas/

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...

Kaip pranešė Alytaus policija, ketvirtadienį apie 23 val. Alytuje, Naujojoje gatvėje, neblaivus 1984 meta...

Alytaus nakvynės namai atsisveikina su savarankiško gyvenimo namų gyventoju: „Išėjo Rimantas Šaparnis, - ...