Klausyti gyvai

12:00 - 15:00

TOP33 naujienos

Verslas skundžiasi darbuotojų trūkumu, darbuotojai – sąlygomis

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Verslo atstovai sako, kad pastaruoju metu sudėtinga rasti darbuotojų, nes šie mieliau renkasi gauti valstybės pašalpą. Tuo metu darbuotojų atstovai teigia, kad yra spaudžiami darbdavių – jiems tenka didelis krūvis, nesuteikiamos atostogos, o atlyginimai taip pat nemotyvuoja. Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė teigia, jog žmonės labiau linkę gauti valstybės paramą ir dirbti nelegaliai. Užimtumo tarnyboje registruota virš 200 tūkst. bedarbių, o verslui, jos duomenimis, trūksta apie 40 tūkst. darbuotojų.

„Paprastai taip nebūna, aktyvus žmogus dar sugeba stovėdamas užimtumo tarnyboje ir stogus dengti, ir malkas kapoti, ir dirbti kitokius visokius darbus, taip dar uždirbdamas papildomai, tai yra dar ir turėti nelegalių pajamų, tada darbdaviai ir negali konkuruoti”

„Jeigu yra 40 tūkst. laisvų darbo vietų ir niekas neateina, tai verslui labai sudėtinga dirbti, jis buvo uždarytas šitiek laiko, negalėjo veikti, dabar prasideda galimybės dirbti, o nėra kam, nes visi sėdi Užimtumo tarnyboje ir gauna iš valstybės pinigus“, – FM99 sakė D. Matukienė.

Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė

Pasak jos, tokia situacija galėjo susidaryti ir dėl karantino – kai kurie lieka prastovose, gauna paramą ir nenori dirbti, kiti renkasi darbo paieškos išmoką.

„Reikia spręsti šitą užimtumo problemą nuo pačio žemiausio lygmens – nuo seniūnijų, kur žmonės vieni kitus pažįsta, žino, kas jie tokie, ką jie gali daryti, ir tada visai kitaip bus suinteresuoti ir darbuotojai, ir darbdaviai turėti tuos darbuotojus ir visos kitos toje bendruomenėje esančios žmonių grupės“, – kalbėjo D. Matukienė. „Parama turi būti skirta tam, kuriam ji yra labiausiai reikalinga, o ne tam, kuris parazituoja ir iš to gyvena“, – pridūrė ji.

Darbuotojų trūkumo klausimą Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo taryba ketina aptarti ketvirtadienį posėdyje, į kurį pakvietė ir Užimtumo tarnybos, prezidentūros bei kitų institucijų atstovus. Anot D. Matukienės kai kurie asmenys gaunantys užimtumo tarnybos pašalpą taip pat uždarbiavo ir nelegaliai, atliko darbus privačiai, nesudarydami sutarčių ir taip apgaudinėdami sistemą:

“Dar viena tokia galimybė, kad šitie žmonės, na niekas prie jų nepastatė nei mokesčių inspekcijos, nei sakykim užimtumo tarnybos žmogaus ar darbo inspekcijos specialisto, kuris pažiūrėtų, kad jis nuo ryto iki vakaro sėdi namuose” kalbėjo D. Matukienė.

Tuo metu Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė tikina, kad valstybės parama yra labai ribota, todėl tik nedidelė dalis ja naudojasi, tačiau darbuotojai nenoriai grįžta į darbus, nes yra spaudžiami dirbti daugiau už tą patį atlyginimą. „Pagrindinė priežastis yra nesusikalbėjimas su verslu. Labai padidėjo krūviai, o atlyginimai nedidėja“.  Užimtumo tarnybos duomenimis, birželio 1 dieną šalyje buvo registruota 239,5 tūkst. darbo neturinčių asmenų – 6,8 tūkst. mažiau negu prieš mėnesį, bet 35,8 tūkst. daugiau nei pernai tuo pačiu metu.

Taip pat taisant šią problemą reikia mokyti vaikus dirbti, gyventi ne iš kitų, o iš savo rankų darbą. Anot D. Matukienės kai kurie asmenys gaunantys užimtumo tarnybos pašalpą taip pat uždarbiavo ir nelegaliai, atliko darbus privačiai, nesudarydami sutarčių ir taip apgaudinėdami sistemą:

Paprastai taip nebūna, aktyvus žmogus dar sugeba stovėdamas užimtumo tarnyboje ir stogus dengti, ir malkas kapoti, ir dirbti kitokius visokius darbus, taip dar uždirbdamas papildomai, tai yra dar ir turėti nelegalių pajamų, tada darbdaviai ir negali konkuruoti” kalbėjo D. Matukienė.

Darbo skelbimų skaičius birželį šoktelėjo iki 60,6 tūkst. Tai – didžiausias darbo jėgos poreikis, fiksuotas Užimtumo tarnybos laisvų darbo vietų registre per trisdešimt metų. Labiausiai birželį augo metalinių konstrukcijų ruošėjų ir montuotojų, mėsininkų ir žuvų darinėtojų, pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokytojų, lengvųjų automobilių, taksi ir furgonų vairuotojų, apsaugos darbuotojų, pakavimo, pilstymo į butelius ir ženklinimo etiketėmis operatorių poreikis. Prieš mėnesį darbo paklausa taip pat siekė 54 tūkst. laisvų darbo vietų.

Daugiausiai darbo pasiūlymų birželį registruota sunkiasvorių sunkvežimių ir krovininių transporto priemonių vairuotojams, krovikams, biurų, viešbučių valytojams ir kambarinėms, pardavėjams, pakuotojams rankomis, virėjams, statybininkams.

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...