A.Wittenberg Cox: Rytų Europos nebuvo mokytos, kad vyrai ir moterys tokie skirtingi

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts

Šiemet minint Tarptautinę moters dieną Europos Parlamentas ragina atkreipti dėmesį į svarbų moterų vaidmenį COVID-19 krizės metu.

Daugelis moterų buvo ir yra kovos su COVID-19 pandemija priešakyje, daugiausia dėl to, kad daug jų dirba sveikatos priežiūros sektoriuje. Dabartinė krizė daro neproporcingą poveikį moterims, mergaitėms ir lyčių lygybei, kuris apima ne tik susirūpinimą smurto dėl lyties ir priekabiavimo atvejų padidėjimą, nevienodas pareigas namuoses, bet ir didžiulį ekonominį poveikį.

EP renginyje skirtame Moterų lyderystei per COVID19 Lyčių lygybės komiteto pirmininkė austrė Evelyn Regner pabrėžė moterų vaidmenį šiuo sudėtingu laikotarpiu:

„Ši krizė yra moterų krizė – sveikatos sistemos darbuotojos, prekybos centrų pardavėjos, valytojos, mokytojos, gydytojos – moterys sudaro 75% visų susijusių profesijų. Ir visa tai šalia namie vaikų besimokančių vaikų priežiūros, pagyvensuių šeimos narių priežiūros ir panašiai.”

Kaip sako europarlamentarė, net ir turint omenyje, kad moterys dirba sektoriuose, kurie daugiausiai reikalingi per pandemiją, vistiek daugiausiai su bedarbyste susiduria moterys.

“Portugalijoje 90 procentų naujų bedarbių dėl COVID19 yra moterys, Austrijoje – 80 procentų. Reikia veikti greitai ir užtikrinti, kad jos galėtų sugrįžti į darbo rinką“, – sako Evelyn Regner.

Kitas dalykas – smurtas kurį motersy patiria namuose ir tie skaičiai pastaraisiais metais drastiškai augo. Jau prieš pandemija nuo smurto namuose kentėjo viena iš penkių moterų. Per pandemija skaičius išaugo 30 proc.

“Labiau nei bet kada viena pavojingiausių vietų moteriai yra jos namai. Nepaisant to, vis daugia šalių atsitraukia nuo Stambulo konvencijos. Lenkija pavyzdžiui aiškina, kad nenori palaikyti lyčių ideologijos, kas yra visiškai prastas išsisukinėjimas, Stambulo konvencija tiesiog saugo moteris nuo smurto, tai viskas.” – pabrėžė Lyčių lygybės komiteto pirmininkė.

Ji minėjo valstybių lyderes, kurios vaidino itin svarbų vaidmenį šioje krizėje ir kur moterų lyderystė padėjo geriau suvaldyti situaciją: Nuo Jacinda Ardern Naujojoje Zelandijoje iki Angelos Merkel Vokietijoje, nuo Katrin Jakobsdottir Islandijoje, iki Sanna Marin Suomijoje ir Mette Frederiksen Danijoje -visos šios moterys lyderės turėjo didžiulę svarbą suvaldant pandemiją.

Avivah Wittenberg Cox – “20-first” vadovė ir lyčių ekspertė kalbėjo ir apie aplinkos svarbą ir pastebėjo, kad Rytų Europos moterys užaugę visai kitokioje aplinkoje ir joms mažiau būdingi lyčių skirtumai: “Aš pastebėjau, tikriausiai ir jūs, kad Rytų Europoa yra labai skirtinga ir komunizmas turėjo lyčių lygybę savo ideologijoje, ir daugybė moterų – Angela Merkel puikus pavyzdys – kurios yra iš Rytų Europos nebuvo mokytos, kad vyrai ir moterys tokie skirtingi ir ten buvo daugybė vaikų priežiūros įstaigų”.

Tad ko mokome vaikus nulemta to, ko mokėmės patys, sako Wittenberg Cox, nebent patys snuprendžiame kitaip ir pasirenkame pristatyti naujas idėjas ateinančioms kartoms.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen Kovo 8-ajais skirtame renginyje padėkojo trims mokslininkėms iš Vokietijos, Jungtinės Karalystės ir JAV. Šios trys moterys vadovauja komandoms, kurios sukūrė pirmąsias tris vakcinas nuo koronaviruso „BioNTech“, „Moderna“ ir „AstraZeneca” – tai gydytoja Özlemas Türeci, profesorė Sarah Gilbert, gydytoja Kizzmekia Corbett.

“Žinoma, moterys yra sukurtos mokslui. Žinoma, moterys yra tinkamos vadovauti. Žinoma, karjera ir motinystė gali derėti. Tai akivaizdu, bet, deja, vis tiek reikia pasakyti. Šių metų Tarptautinė moters diena skirta tokioms moterims kaip šios trys mokslininkės. Ši Moters diena skirta moterims, dalyvaujančioms pirmosiose gretose, ir moterims, esančioms užnugaryje. Tai skirta sveikatos darbuotojams, kurie buvo mūsų angelai sargai, ir mūsų pardavėjams, kurie laikė mūsų prekybos centrus atvirus. Niekada nepamirškime, kad beveik 80% jų yra moterys. Moters diena taip pat skirta visoms motinoms, kurios rūpinosi savo vaikais karantino metu, ir kartu dirbo namuose. Tačiau ši Moters diena skirta ir moterims, kurios per krizę neteko darbo. Moters diena skirta tiems, kurie nebenori tenkintis diskriminacija, nesaugumu ir nesąžiningumu. ”, – kalbėjo EK Pirmininkė, kartu primindama planus, kurie ateityje padės gerinti moterų situaciją.

„Tai svarbu mūsų dukterims, tai sako, kad jos gali visko pasiekti, kad sunkus darbas atsiperka ir kad apie jas bus sprendžiama pagal jų talentą, o ne pagal chromosomas”, – apie lyčių lygybės svarbą kalbėjo Ursula von der Leyen.

Pradiniai oficialūs mirtingumo rodikliai rodo, kad vyresnių vyrų mirtingumo nuo koronaviruso rodiklis yra didesnis už moterų rodiklį, tačiau moterims kyla didesnė rizika užsikrėsti virusu dėl neproporcingai didelio darbuotojų skaičiaus svarbiausių sektorių priešakinėje linijoje.

76 proc. iš 49 mln. sveikatos priežiūros darbuotojų ES (gydytojų, slaugytojų, akušerių, stacionarinės globos namų darbuotojų) yra moterys. Daugiausiai jų sveikatos priežiūros sektoriuje dirba Latvijoje (88 proc.), mažiausiai Maltoje (53 proc.).Jos taip pat sudaro 82 proc. kasininkų, 93 proc. vaikų priežiūros darbuotojų ir mokytojų, 95 proc. namų tvarkytojų ir pagalbininkų ir 86 proc. asmeninės priežiūros darbuotojų. – visa tai priešakinių linijų darbuotojai.

Stambulo konvencija – grėsmė Vingių Jono šeimai?

Daugiau „Europos klubo“ laidų:

http://www.fm99.lt/category/europos-klubas/

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.
Prenumeruokite, bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas dalinai finansuojamas Europos Parlamento

Komentarai

komentarai(-ų)