Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

Kaip teisingai dėvėti kaukes? COVID-19: būkime saugūs ir sveiki!

Nors jau daugiau nei pusę metų gyvename su koronavirusu ir apsaugos nuo priemonėmis, tačiau neigimo, mitų, nepasitikėjimo ir netikėjimo vis dar labai daug. Socialiniuose tinkluose kiekviena informacija apie kaukes, būtinybę saugotis, socialinių kontaktų apribojimą sutinkama vienų su pritarimu, kitų su didžiuliu pasipiktinimu ir protestais, ir toks įspūdis, kad pastarųjų balsas dažnai būna gerokai garsesnis.

„Kaukės gi nieko nepadeda“ – tikrai neretai sutinkamas pareiškimas. Tai kaip gi su tomis kaukėmis, kokios jos turi būti, ir kaip jas dėvėti, kad padėtų?
Pokalbis su VU profesoriumi infektologu Arvydu Ambrozaičiu.

Profesorius Arvydas Ambrozaitis

Efektyviausias būdas – respiratoriai.

Jau pokalbio pradžioje profesorius sako, kad kaukės padeda ir apsaugo: „yra įrodyta, kad jos padeda“. Naudojant medicinines (chirurgines) kaukes, jos padeda tik 50-60 proc. ir daugiausia apsaugo tik nuo iškvepiamų lašelių. Nors daugelis naudoja medvilnines kaukes, efektyviausia apsaugos priemonė – respiratoriai, kurie turi filtrus ir apsaugo nuo lašelių ir dalelių įkvėpimo. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras siūlo naudoti 2 ar 3 klasės daleles filtruojančius respiratorius (FFP1, FFP2 arba FFP3).

Medvilninė kaukė, dažniausiai naudojama tarp gyventojų, taip pat apsaugo, tačiau, jos veiksmingos, jei kartu išlaikoma ir socialinė distancija, sako profesorius, mažiausiai 1-2m. atstumas, nebendraujama su žmogumi ilgiau nei 15 min, vengiama sambūrių, uždarų erdvių.

Vis dėlto, kaip gi reikia dėvėti kaukę, kad ji veiktų? Klausimas lyg ir elementarus, bet panosėje kabančios kaukės itin dažnai pasitaikantis reiškinys, jau nekalbant apie kaukes, kurios būna pakabintos tiesiog ant ausies.

Kaukė turi uždengti ne tik burną, bet ir nosį. Kaukių dėvėjimo naudingumas, pasak A.Ambrozaičio, yra seniai įrodytas. Taisyklingai dėvimos kaukės apsaugo ne tik jos nešiotoją, bet ir aplinkinius. Tačiau vien tik jos dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti naudojama kartu su kitomis prevencijos priemonėmis: rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu, pirštinėmis ir pan.
Netaisyklingas kaukių dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą.

Taisyklingas kaukės dėvėjimas:

  • Kaukę reikia užsidėti kruopščiai, kad pilnai dengtų burną ir nosį ir surišti taip, kad tarp kaukės ir veido būtų kuo mažiau tarpų;
  • Dėvėdami kaukę, nelieskite jos rankomis;
  • Nusiimdami kaukę nelieskite rankomis pačios kaukės, tik raštelius;
  • Nusiėmus kaukę arba ją palietus, nusiplaukite rankas;
  • Pakeiskite kaukę nauja kuomet dėvima tampa drėgna;
  • Vienkartinių kaukių pakartotinai nenaudokite;
  • Panaudotas vienkartines kaukes po kiekvieno naudojimo išmeskite.

Jei veido kaukė (chirurginė kaukė) yra dėvima, svarbi teisinga jos padėtis ant veido. Ją sureguliuoti (pritaikyti) metaliniu nosies spaustuku, kad būtų pasiektas tinkamas pritaikymas.

Pastebima, kad per karantiną sumažėjo užkrečiamų ligų, atrodo, kad ir sloga buvo sutinkama gerokai rečiau. Profesorius tikisi, kad gyventojai pandemijos metu išmoko pamokas ir peršalimo ligos, gripo sezono metu bus liekama prie kaukių dėvėjimo, kurių dėvėjimas yra tikrai efektyvus.

COVID-19 – būkime saugūs ir sveiki – Lietuvos regioninių radijo stočių asociacijos informacinis projektas apie naująjį koronavirusą. Projektas įgyvendinamas su Sveikatos apsaugos ministerija ir finansuojamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo.

Taip pat skaitykite:

Kaip atskirti gripą nuo koronaviruso? COVID-19: būkime saugūs ir sveiki!

Kitos naujienos

Prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje vairuotojas kaltinamas klastojęs automobilių kelion...

Lietuvos Vyriausybės rũmuose minimas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje ir NATO 20-metis.

Alytaus miestas, kuris 2003 m. vykusiame referendume buvo pats pro-europietiškiausias visoje šaly...

Dzūkijos futbolo klubas DFK „Dainava“ po ilgos pertraukos pagaliau grįžta žaisti į Alytų - savo n...